Mektup yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mektup yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: mektup yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir

  Mektup yazarken uyulması gereken kurallar hakkında bilgi


  Mektupta Biçim

  1. Hitap: Mektup yazılan kişiye olan ilgi ve yakınlığımıza bağlıdır. Samimi olduğumuz kişilere “Canım, Dostum”, yeni tanıştığımız ya da resmi olduğumuz kişilere “Bay, Bayan, Sayın” şeklinden hitap edebiliriz.

  2. Giriş ve Gelişme: Mektubun amacını belirten bölümdür. Amaca doğrudan doğruya girilir. Bir haber öğrenmek için mi, bir sorunu tartışmak için mi, bir mektuba cevap olarak mı yazıldığı bu bölümde ortaya konur.

  3. Sonuç: Bu bölümde klişeleşmiş cümleler, selam ve iyi dilekler yer almalıdır.

  Mektup Yazılırken Uyulması Gereken İlkeler

  Mektup çizgisiz ve beyaz bir kağıda yazılmalıdır. Kağıdın sadece bir yüzü kullanılmalıdır. Mektup, kurşun kalemle yazılmamalıdır. Mektup kağıdının sağ üst kısmına yazıldığı yer ve tarih konulmalıdır. Mektup bitince imzalanmalı, sol üst köşesine de adres yazılmalıdır.

  Mektup Zarfı

  İçindeki yazılar okunmayacak kalınlıkta olmalıdır. Gönderenin adresi zarfın ön yüzünün sol üst köşesine yazılmalıdır. Gideceği yerin adresi orta sağ kısma yazılmalıdır. Gideceği kentin adı, en alt sağ köşeye büyük harflerle yazılmalıdır. Pul sağ üst köşeye yapıştırılmalıdır.
  Kişi ve kurumlara yazılan duygu ve düşüncelerin bildirildiği sıkça kullanılan bir düzyazı türü.

  Mektup sözcüğü dilimize Arapça' dan geçmiştir. Bir başka kimseye gönderilen yazılı kağıt anlamı taşımaktadır. Türkçesi "betik"dir. Diğer edebiyat türlerinden ayrı olarak belli kalıplar edinmemiştir. Mektup bir düzyazı olarak giriş, gelişme ve sonuca sahip olabilir. 20.yy dan beri bilgisayar aracılığıyla sanal olarak yapılan yazışma türüne de elektronik mektup (email) denir.
  Özel Mektuplar
  Birbirine yakın, tanışık insanlar ve eş dost arasında yazılan mektuplardır.

  Telgraf
  Mektubun ulaşma süresinden daha erken ulaşması gereken kısa ve öz olarak oluşturulan bir mektup türüdür. Telgrafta az ve öz ifade önemlidir.

  Resmi Mektuplar
  Devlet kurumlarının aralarında veya kişilerle devlet kurumları arasında yazılan mektuplardır. Bu tür mektuplarda anlatım ciddi ve saygılıdır. Konu dışındaki bilgi ve istekler yer almaz.

  İş Mektupları
  Özel kurumların arasında veya kişilerle kurumlar arasında, yapılan mektup yazışmasına iş mektubu denir.

  Dilekçe
  Bir dilekte ya da bildiride bulunmak veya bilgi vermek amacıyla resmi düzeylere sunulan tarihli, imzalı mektuptur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kuralları çok güzel hazırlamışsınız ellerinize sağlık 4. 4
  Ziyaretçi
  bence tarih hitap adres pul

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ya çok güzel bunlar ben beğendim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ellerinize sağlık çok teşekkür ederim senin sayende ödevimi yapabildim

 7. 7
  Ziyaretçi
  en önemlisi hitap şeklidir

+ Yorum Gönder
mektup yazılırken uyulması gereken kurallar,  mektup kuralları,  mektup kuralları nelerdir,  mektup kurallari,  mektup yazarken uyulması gereken kurallar nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi