Piri reis'in bilime katkıları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Piri reis'in bilime katkıları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Piri reis'in bilime katkıları nelerdir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: piri reis'in bilime katkıları nelerdir
  Büyük Türk denizcisi ve amirali ve coğrafya bilgini olan Piri Reis’ in 1513 yılında çizdiği dünya haritasıyla ilgili tartışmalar halen bitmiş değil. Günümüzde dünya haritaları uydu fotografları yardımıyla yapılırken bu teknolojiye sahip olmayan Piri Reis’ in söz konusu haritayı nasıl çizdiği halen gizemini koruyor. Bilim adamları, bu haritanın ne şekilde çizildiğine dair bir hüküm veremezken, PiriReis’ in bu teknolojiyi nereden aldığı büyük bir merak konusu.
  Haritadaki bazı detaylar ilgisini çekiyor. . Piri Reis ’in çizdiği haritanın bazı özellikleri ; *Uzaydan çekilen uydu fotograflarıyla karşılaştırıldığında Afrika’nın doğruluğu anlaşılıyor.
  *Çağlar boyunca buzlarla kaplı olan Antartika Dağları’nın haritada doğru bir şekilde gösterilmesi haritanın harika yönlerinden birisidir. Çünkü bu dağların varlığı ancak 1952 yılında ses yansıtıcı aletlerle keşfedilmiştir.

  *Uydu fotograflarında Grönland’ın bir adadan değil, üç ayrı adadan meydana geldiği görülür. Piri Reis de haritasında Grönland’ı üç ayrı ada olarak göstermiştir.
  Gerek haritanın özellikleri gerekse Kitab-ı Bahriye’deki su dizeler küçük araştırmacıda gerekli olan azmi ve isteği doğurur. Haritanın çizilmesine dair yaygın olan iki görüş vardır;gemiyle dolaşarak yada uzaydan çizilmesi. Haritanın ortasında "Rüzgar Gülü" diye nitelendirilen dairesel bir sekil bulunmaktadır. Bu Rüzgar Gülü"nün içinde de içi çizgili , içi çizgisiz, ve siyah üçgen bulunmaktadır. Ayrıca iki siyah üçgen arasında 7 tane çizgili ve çizgisiz üçgen vardır. Çizgili ve çizgisiz üçgen sayıları çarpıldığında . çıkar. iki siyah üçgen arasındaki çizgili ve çizgisiz üçgen sayısı 7 burada kullanırsak 224,7 yi buluruz ki bu da bize Venüs gezegeninin NASA tarafından hesaplanmış dolanma ve dönme süresi olan 224,7 günü verir. Ringer Gölü üzerinde daha bunun gibi bir dizi matematiksel işlemler yapıldığında Venüs gezegenine ait astronomik değerler bulunmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim çok sağolun sayenizde 100 aldım :) 4. 4
  Ziyaretçi
  tskr sğln çk yrdmc ldnz

 5. 5
  Ziyaretçi
  thank you=çok teşekkür ederim.

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok sağolun bu bilgiler çok önemli
  sayenizde 100 aldım :d

 7. 7
  Ziyaretçi
  piri reisin haritalarının dünya coğrafya biliminde katkısı ne olmuştur

+ Yorum Gönder
piri reisin bilime katkıları,  piri reis bilime katkıları,  piri reisin bilime katkıları nelerdir,  piri reis bilime katkısı,  piri reis in bilime katkıları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi