Yunus emre kültürümüze katkıları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yunus emre kültürümüze katkıları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yunus emre kültürümüze katkıları nelerdir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: yunus emre kültürümüze katkıları nelerdir
  Yunus Emre ve kültürümüz

  Atalarımız 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile aldıkları Anadolu topraklarında bir gaziler ordusu halinde dövüşüp, bir şehitler ordusu halinde ölerek, bize cennet gibi bir vatan bıraktılar.

  Türkler, 11.yüzyılda Türkistan’dan, Anadolu ve Orta Doğu’ya gelip buralara hâkim olduğunda, eski ve köklü medeniyetlere sahip; Arapça, Farsça ve Yunanca konuşan halklar buldular. Türkler bu ülkelerde kılıç kuvveti yanında kültür bakımından da üstün olmak zorundaydı.13.yüzyıla kadar Türkistan’dan yapılan göçlerle Anadolu’da halk çoğunluğu Türklere geçince, Türk milleti kendi dilini konuşmaya ve yazmaya başladı. Bu tarihten itibaren Türkçenin yerini başka bir dil almadı. Türkçeyi Türkiye tarihinde ilk defa en iyi kullanan Yunus Emre oldu. Yunus Emre kendinden sonra gelen nice halk şairini etkiledi.
  Türklük, Anadolu’da İslâm îmanı ve Türklük bilinci gibi iki temel üzerinde yükseldi. Türkler bu yeni vatandaki yaşama gücünü İslâm îmanı ve Türklük bilincinden aldı.

  Atalarımız Türkiye’de ne yaptılarsa bu güce dayanarak yaptılar. Yunus Emre ve diğer Anadolu erenleri, İslâm îmanıyla Türk’ün yaşama ve inanma üslûbunu birleştirdi. Onlar Türk ruhuna derin bir Allah sevgisi ve o ölçüde büyük insan sevgisi ilettiler.

  Yunus Emre ve onun yolundan gidenler gönüllerinde İslâm îmanından kaynaklanan Allah ve insan aşkını sâde ve güzel bir Türkçe ile şiir olarak yazıya döktüler. Bu şiirleri millî bir müzikle besteleyerek, İslâm inanışını, heyecanların dili olan müzikle ifade ettiler. İnançlarını, duygu ve düşüncelerini böylece daha etkili bir şekilde insanlara duyurdular. Bu îmana bağlı olarak mimarî yaratıcılıklarını vatanımızın her köşesinde yaptıkları camî, mescit, kümbet, türbe, medrese, imâret, kervansaray ve ev mimarîsinde gösterdiler. Bu mimarî eserlerinin içini hat ve tezhip gibi sanatlarla süslediler. Bütün bunlar, Yunus Emre’nin içinde olduğu tasavvuf hayatının Türk kültürüne büyük katkılarını gösteren örneklerdir.

  Diyebiliriz ki; Yunus Emre Türk milletinin îman ve vicdan terbiyesinde olduğu kadar, Türk kültür ve sanatına da etki eden en önemli isimlerinden biridir. 3. 3
  Ziyaretçi
  sağolun ödevimi yaptım kesin 100 alıcam 4. 4
  Ziyaretçi
  Aynen teşekkürler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi