İyilik ile ilgili dini hikayeler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İyilik ile ilgili dini hikayeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İyilik ile ilgili dini hikayeler

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: iyilik ile ilgili dini hikayeler

  iyilikle ilgili hikayeler


  Yavru Fil ve Genç Adam

  Eski zamanların birinde bir bilge kişi varmış. Bu bilge kişinin ünü pek çok yere yayılmış. Herkes onu sever, öğütlerinden faydalanmak istermiş.
  Ününü duyan bir grup tüccar da bir gün uğrayıp öğüt almak istemişler. Bilge, çeşitli öğütlerde bulunduktan sonra;

  “–Yolunuzun üzerinde filler göreceksiniz. Sakın onları avlamayın ve zarar vermeyin. Hiçbir hayvana eziyette bulunmayın!” demiş.

  Tüccarlar hayır dualarda bulunarak yollarına devam etmişler. Yolda yiyecekleri tükenmiş ve çok acıkmışlar. Bir yandan yürüyor, bir yandan da çeşitli yiyecek hayalleri kuruyorlarmış. Tam o sırada karşılarına semiz bir fil yavrusu çıkmış. Yavru fil bir yandan güneşleniyor, bir yandan da karnını doyuruyormuş.

  İki tüccar, fil yavrusu görür görmez birbirine bakmışlar. Bilge kişinin nasihatlerini unutarak yavru fili yakalayıp bağlamışlar. İçlerinden genç olanı;

  “–Ne yapıyorsunuz? Bilgenin sözlerini ne çabuk unuttunuz? ” demişse de onu dinlememişler.

  Bilgenin uyarılarını önemseyen genç bu duruma çok üzülmüş. Fil yavrusunu yemek isteyenler yatıp uyumuşlar, yalnızca genç uyanık kalmış.

  Bir süre sonra, yavrusunu arayan anne fil oraya gelmiş. Yavrusuyla konuşmuş. Genç adama hiçbir şey yapmamış. Uyumakta olan diğer adamları bir güzel dövdükten sonra yavrusunu alıp gitmiş.

  Başkasına acı çektirip zarar verenlerin mutlu olamayacağını, arkadaşlarının çektikleri cezayı gözleriyle görerek bir kere daha anlayan genç adam, hayatı boyunca iyi bir insan olmaya gayret etmiş.+ Yorum Gönder
iyilikle ilgili hikayeler,  iyilikle ilgili dini hikayeler,  iyilik ile ilgili hikaye,  iyilik ile ilgili hikayeler kısa,  iyilikle ilgili menkıbeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi