Evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığına örnek

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığına örnek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığına örnek

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığına örnek

  Allah'ın her şeyi bir ölçüye göre yarattığına örnekler

  Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır. Yüce Allah, yaratmasındaki mükemmelliği, evrende var olan düzen ve uyuma Kur'an'da şöyle belirtmektedir: "Rahmanın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak(düzensizlik) görüyor musun?" (Mülk suresi, 3. ayet)
  Dünyanın kendi eksine etrafında dönüş hızı, ayın dünyaya olan uzaklığı, atmosfer tabakasının kalınlığı, havadaki gaz miktarı vb. evrende mükemmel uyum olduğunu gösterir. Kur'an'ın işaret ettiği ölçülü yaratılış ile ilgili bilimsel gerçeklerden bazıları şunlardır:


  Dünya kendi ekseni etrafında saatte bin mil hız yapar. Eğere böyle değil de saatte yüz mil hız yaparak kadar dönseydi, gündüz ve gece şimdi olduğundan daha uzun olurdu. Bu durumda bitkiler gündüz yanar, kalan olursa da onlarda donardı.
  Ay, dünyamıza şimdiki noktasından 50 bin mil ötede olsaydı, yeryüzünde med-cezir(gel-git) olayları sonucunda bütün kıtalar günde iki defa su altında kalırdı.
  Dünyamızın çevresini saran atmosfer tabakası biraz daha ince olsaydı, atmosferde yanıp parçalanan binlerce meteor, o zaman dünyamıza rahatlıkla ulaşabilir ve her şeyi yok ederdi.
  Mevsimlerin sürekliliği, gece ile gündüzün birbirini izlemesi, su döngüsü, yeryüzünde yaşamın oluşması da evrende mükemmel bir düzenin olduğunun en açık delilidir 3. 3
  Ziyaretçi
  aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederim+ Yorum Gönder
evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığını örnek vererek açıklayınız,  evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığına örnek,  evrendeki ölçü ve düzene örnekler,  evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığına örnek vererek açıklayınız,  evrende bir düzen ve uyum olduğunu örnek vererek açıklayınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi