İç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: iç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine yaptığı katkılar

  İç Anadolu Ekonomisinde tarım hakim faaliyettir. Bölge yurdumuzun tahıl ambarıdır.
  Yurdumuzda Buğday (%35) Arpa (%45) Şekerpancarı (%40) Baklagiller (%30) Meyvecilik (%20) oranında yapılır. Bölgede Ankara Eskişehir Konya Kayseri Kırıkkale ve Sivas gibi sanayi kentleri vardır. Türkiye Endüstri üretiminin % 15′i bu bölgemizden sağlanmaktadır. Bölgenin turizm gelirleri de fazladır.Türkiye'de ulusal gelirin %20'sini bu bölge sağ-lamaktadır. 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  İçanadolunun Ekonomik Faaliyetleri

  Tarım ve hayvancılık
  Bölge ekonomisinin temeli tarıma dayanır. Ekili - dikili alanların oranı bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alır. Çalışan nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır.
  İklimin yarı kurak karakterine rağmen, çok geniş alanlar tarıma ayrılır. Bölgenin tarımı iklim şartlarına bağlıdır. Özellikle ilkbahar yağışlarının yetersizliği veya gecikmesi, tahıl üretiminde önemli dalgalanmalar meydana getirir, iklim yarı kurak olduğu için nadas ihtiyacı duyulur. Tarımın en önemli problemi sulamadır. Bu amaçla büyük sulama kanallarının (barajların) yapılması ve yeraltı suyundan yararlanılması gerekir. Ekonominin temeli tarım ve hayvancılığa dayanır. Türkiye'de ulusal gelirin %20'sini bu bölge sağ-lamaktadır.

  Tarım ürünleri içinde tahıllar başta gelir. Türkiye genelinde tahıla ayrılan toprakların yarıya yakını bu bölgededir. Yer şekilleri ve iklim koşulları tahıl tarımını öne çıkarır. Düzlüklerin geniş yer kapla-ması makineli tarımı kolaylaştırmıştır.

  Bölgenin sulanabilen bölümlerinde şeker pancarı tarımı yapılır. Buğday, şeker pancarı ve elmanın en fazla üretildiği bölgedir. Şeker pancarının özellikle Konya, Ankara, Eskişehir, Kayseri ve Niğ-de gibi şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde ekimi yapılır.

  İlkbahar yağışı ve yaz kuraklığı tahıla uygun ortamı oluşturmuştur. Türkiye'nin tahıl ambarıdır. Sulanabilen arazinin azlığı buğday ekim alanlarının ge-niş olmasına yol açmıştır. Bölgede buğday nadas]] yöntemiyle yetiştirilir. Alan bakımından nadasa bı-rakılan toprakların en fazla olduğu bölgemizdir.

  Yeraltı zenginlikleri
  Bölgenin önemli yeraltı zenginlikleri, linyit, krom, lületaşı, tuz ve bor mineralleridir.
  * Krom : Sivas, Eskişehir ve Kayseri'de çıkarılır.
  * Kayatuzu : Kırşehir ve Çankırı dolaylarında çıkarılır.
  * Linyit: Sivas'ta çıkarılır.
  * Çinko ve Demir: Sivas ve Ereğli'de çıkartılır.
  * Civa: Konya Sarayönü'nde çıkartılır.
  * Tuz:Tuz Gölü'nden elde edilir.Ayrıca: Sivas ve Tunceli dolaylarında çıkartılır.
  * Lületaşı:Eskişehir'de çıkarılmaktadır. Hediyelik eşya yapımında kullanılır.
  * Bor mineralleri:Neredeyse bütün bölgede çıkartılmaktadır.

  Sanayi
  Sivas'ta: Lokomotif, besin, motor, çimento ve inşaat malzemeleri sanayii ile devlet demir yollarının tren, vagon imalatı yapan TÜDEMŞAŞ fabrikası vardır. Uşak'ta:şeker fabrikası bulunur.

  Ankara'da : Dokuma, besin, tarım araçları, çimento ve mobilya sanayii,
  Konya'da : Tarım araçları, besin, motor, çimento, süt ürünleri ve inşaat malzemeleri sanayi, Çumra Şeker Fabrikası(tam teşekküllü)
  Kayseri'de : Halıcılık, meyve suyu, pamuklu dokuma, pastırma ve sucuk üretim merkezleri
  Kırıkkale'de : Orta Anadolu petrol rafinerisi, silah fabrikası, demir -çelik endüstrisi Eskişehir'de : Besin, yem, çimento endüstrisi ile dev-let demir yollarının bakım tesisleri bULuNuR 4. 4
  Ziyaretçi
  Teşekkürler katkılarını öğrendim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim bu yazdıklarınız benim çok işime yarayacak

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim yardımcı oldun

 7. 7
  Ziyaretçi
  cevap sebze üretimi

 8. 8
  Ziyaretçi
  İç Anadolu Bölgesinin Ekonomimize Katkıları

  Soru: İç Anadolu Bölgesinin ekonomimize katkısı nelerdir?

  -Tarım ve hayvancılık
  -Yeraltı zenginlikleri
  -Sanayi
  .....

 9. 9
  Ziyaretçi
  İç Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Yaptığı Katkılar Nelerdir ?

  İç Anadolu Ekonomisinde tarım hakim faaliyettir. Bölge yurdumuzun tahıl ambarıdır.
  Yurdumuzda Buğday (%35), Arpa (%45), Şekerpancarı (%40), Baklagiller (%30), Meyvecilik (%20) oranında yapılır. Bölgede Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Kırıkkale ve Sivas gibi sanayi kentleri vardır. Türkiye Endüstri üretiminin % 15'i bu bölgemizden sağlanmaktadır. Bölgenin turizm gelirleri de fazladır.

 10. 10
  Ziyaretçi
  Ülkemiz 7 bölgeden oluşur şunlardır. İç anadol,Karadeniz,Marmara bölgesi,Ege bölgesi,Akdeniz bölgesi,Doğu anadolu bölgesi,Güneydoğu anadolu bölgesi. Bölgeler ülkemizin bölgeleri her biri farklıdır kimi bölgeler çok sıca,kimi bölgeler her zaman sıcak geçer.Hepsi birbirinden güzel kimi bölgeler ekonemisi düşük kimisininki yüksek.Ülkemizin bölgelerinden bence sevmeme durumumz olmaz umarım.

+ Yorum Gönder
iç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine en fazla hangi alanda katkısı vardır,  iç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı,  iç anadolu bölgesinin yeraltı kaynakları ve ekonomiye katkısı,  iç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları,  iç anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi