Caminin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Caminin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Caminin Toplumsal Birlik ve Dayanışmaya Katkıları

  Müslümanların ibadet mekanları ise camilerdir. Kuran'ı Kerim'de insanlar için inşa edilen ilk mabedin Kabe olduğu bildirilmektedir. Yüce Allah ilk mescidi evim ifadesi ile yüceltmiş ve bu beytin rabbi diyerek onu kendi zatına nispet etmiştir. Bumun için Kabe’ye Beytullah denilmiştir.
  Cami; toplayan, ve bir araya getiren, buluşturup birleştiren manalarına gelir. Buralar, Müslümanların topluca ibadet ve dua ettikleri, yeryüzünün en hayırlı ve Allah'a en sevimli mekanlarıdır.

  Tarih boyunca bir çok görev üslenmiş olan camiler, Müslümanların ibadet, ilim, ahlak ve meşveret durağı olmuştur. Camilerimiz, barış, kardeşlik, eşitlik, sevgi ve saygı mekanlarıdır. Bu sebepten dolayı dinimiz cami yapmayı, yapımında yardımcı olmayı teşvik etmiş bu konuda gayret gösterenlere büyük mükafatlar vaat etmiş, aynı şekilde camilerde Allah’ın adının anılmasını engelleyen ve harap olması için uğraşanları da tehdit etmiştir.

  Sosyal ilişkilerin zayıfladığı, insanların birbirlerinin hal ve hatırını sormaz olduğu günümüzüde camilerimiz, toplumumuzun zedelenen bu yönlerini yeniden canlandıracak, yozlaşan bütün manevi ve ahlaki değerlerimizi tamir edecektir. Onun için bu mekanların kıymetini bilelim. Koruyup kollayalım, maddi ihtiyaçlarını karşılayalım. Vaktimiz nispetinde cemaati olarak içerisini süsleyelim. Her biri güzel yurdumuzun birer tapu mührü olan bu camilerimizin kıymetini bilip, ihya etmeyi Rabbim hepimize nasip eylesin.+ Yorum Gönder
caminin toplumsal birlik ve dayanışma katkıları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi