Oruç ibadetinin kişiye ve topluma kazandırdıkları faydaları nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Oruç ibadetinin kişiye ve topluma kazandırdıkları faydaları nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Oruç ibadetinin kişiye ve topluma kazandırdıkları faydaları nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Oruç ibadetinin bireye kazandırdıkları

  İnsan, elindeki nimetlerini değerini, ancak bunlar elinden çıktıktan sonra anlar. Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan insan, bu nimetlerin değerini daha iyi anlar. Bu anlayış insana, onların değireni bilmeyi öğretir. Nimetleri israf etmeden yerli yerince harcar. Böylece onların şükrünü yerine getirir.

  Allah, kendisine övgü ve teşekkür borçlu olduğumuz yaratıcımızdır. Çünkü o, insanı özenle, değerli ve üstün varlık olarak yaratmıştır. İnsana ilgi ve yakınlık göstererek, evrendeki her şeyi onun emrine vermiştir. Allah'ın bize olan nimetleri sayamayacağımız kadar çoktur.
  Oruç Allah'a olan inancımız gereği, onun hoşnutluğunu kazanmak için tutulur. Oruç ibadetini yerine getirmekle, Allah'ın bir buyruğunu yerine getirmiş olur, böylece onun sevgisi kazanırız. Allah'ın sevgisini kazanmakla da mutlu olur, onun şefkat ve merhametini kalbimizde hissederiz. Bu durum ona olan inancımız kuvvetlenmesini sağlar.

  Oruç tutan bir kimse yeme içime gibi bedensel istek ve alışkanlıklarından uzak durur. Bu durum onun iradesini güçlendirir, disiplinli bir hayat yaşamayı, davranış ve arzularını kontrol altına almayı öğretir. İyiliklere ve güzelliklere yönelmesini, kötülüklerden uzaklaşmasını sağlar.

  Oruç tutmak bir anlamda gün boyu ibadet halinde olmak, Allah'ın huzurunda olmak demektir. Bu bilinçte oruç tutan bir kimse; söz ve davranışlarına dikkat eder. İyiliklere, güzelliklere yönelir. Kötü söz ve davranışlardan uzak durmaya özen gösterir. Böylece güzel ahlak sahibi olur. Ramazan ayı geldiği zaman toplumda suç işleme oranında genelde bir düşüşün olması bunun en güzel katıdır.

  Oruç ibadetinin toplumsal yararları

  Oruç ibadetinin bireysel yararlarının yanında toplumsal yararları da vardır. Ramazan ayı bir anlamda yardımlaşma ve dayanışma ayıdır.

  Yardımlaşma ve dayanışma insanları birbirine yaklaştıran davranışların en önemlilerindendir. Toplumun halinde yaşayan insanların mutlaka birbirlerine ihtiyaçları vardır.

  Oruç yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştiren bir ibadettir. Oruç tutan varlıklı bir kimse, yoksulluğun ne olduğunu aç ve susuz kalarak daha iyi öğrenir. Bu sayede yoksulluğun sıkıntısını bizzat yaşar Yoksulların yaşadığı güçlüklerin farkına varır. Yoksullara daha çok yardım yapmayı arzular. Yapılan bu yardımlar insanlar arasında sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirir. Cömertlik duygularını geliştirir.

  Bunun yanında ramazan ayında kurulan iftar ve sahur sofraları, kılınan teravih namazları ve mukabele gibi dini uygulamalar toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştırır. Ayrıca dinimizin emrettiği mali ibadetlerden biri olan fitre bu ayda verilir. Zenginler zekâtlarını bu ayda vermeye özen gösterirler. Bu durum toplumda büyük bir yardımlaşma ve dayanışma ortamı oluşur 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  cok sağolun

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim gerçekten çok işime yaradı ellerinize sağlık :D

 6. 6
  Ziyaretçi
  süper olmuş hazırlayanın eline sağlık

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çk tşk edrm çk işime yradı :-D :-)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim =D

+ Yorum Gönder
oruç ibadetinin kişiye ve topluma kazandırdıkları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi