İyi bir dinleyici olmak için nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İyi bir dinleyici olmak için nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İyi bir dinleyici olmak için nelere dikkat etmeliyiz

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: İyi bir dinleyici olmanın sırları

  Dinlemek insanda doğuştan oluşan bir yetenek değildir; tamamıyla sonradan öğrenmeyle şekillenir. İşte iyi bir dinleyici olmanın sırları:

  Dinlemek, öncelikle sessiz kalmaktır: Genelde biri bize bir şey anlattığında, onu anladığımızı belirtmek ve onu iyi hissettirmek için ağzımızdan çıkan cümle: “Ne hissettiğini çok iyi anlıyorum, aynısı benim başıma geçen sene geldi.” Bu anlık iyi bir şey gibi gözükse de aslında olayları daha vahim kılabilir. Çünkü bu şekilde karşınızdaki kişinin yerine konuşmaya başlar ve onun anlatmasına fırsat bırakmazsınız. Dinleyen kişiyken, dinlettiren kişiye dönüşürsünüz. Dolayısıyla birinci kural dinlerken sessiz kalmayı başarabilmektir.

  Dinlemek, kişisel kaygıları askıya almaktır: Etkili bir dinleyici olmak çok da kolay değildir. Karşınızdaki kişiye zaman tanımayı becerebilmek gerekir. Bunun için de kişinin iç yolculuğuna eşlik etmek, konuşma ritmine ve sohbetine uyum sağlamak gerekir. Tüm bunları yaparken kendi düşüncelerinizi, hislerinizi ve problemlerinizi askıya almanız gerekir. Dikkatinizi tamamen karşınızdaki kişiye vermeniz ve ondan başka bir şeye odaklanmamanız doğru olacaktır.

  Dinlemek, başkasının yerine düşünmeyi reddetmektir: Unutmayın; bir kişi size içini döktüğünüzde ona ne yapması gerektiğini söylemek hiçbir işe yaramayacaktır. Veya onu üzen şeyi aynı onun bakışıyla anlamaya çalışmanızın ve ona önerilerde bulunmanızın hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü bu şekilde onun içsel yolculuğuna eşlik etmek yerine, bu yolculukta kişinin yönünü siz vermiş olacaksınız. Elbette dinlediğiniz kişi karşısında tamamen sessiz kalmayacak ve yorumlarınızı paylaşacaksınız; ama bunun fazla yönlendirici yorumlar olmamasında fayda var.

  Dinlemek, değer yargılarından sıyrılmaktır: “Bu şekilde davranmamalıydın” veya “Çok büyük bir hata yapmışsın”… Bu tip ifadeler karşınızdaki kişiyle iletişiminizde en son kullanmanız gereken türde ifadelerdir. Birincisi, karşınızdaki kişiyi değiştiremeyeceğinizi hiçbir zaman unutmayın. İkincisi, kişisel ilişkilerde kimseyi onaylama veya yargılama hakkına kimse sahip değildir. Bu nedenle tüm değer yargılarınızdan sıyrılıp, karşınızdaki kişiyi nötr bir şekilde dinlemeniz sizi iyi bir dinleyici yapacaktır.+ Yorum Gönder
iyi bir dinleyici olmak icin nelere dikkat etmeliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi