Ramazan ayı gelmeden önce çevrenizde ne gibi değişiklikler olmakta, ne tür hazırlıklar yapılmaktadır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ramazan ayı gelmeden önce çevrenizde ne gibi değişiklikler olmakta, ne tür hazırlıklar yapılmaktadır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ramazan ayı gelmeden önce çevrenizde ne gibi değişiklikler olmakta, ne tür hazırlıklar yapılmaktadır





 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye





  Cevap: Ramazan ayı gelmeden önce çevrenizde ne gibi değişiklikler olur, yapılan hazırlıklar

  Ramazan ayına ehemmiyet vermenin kalplerin takvasından olduğunu Kuran bize talim ediyor. Bunu büyük bir makama sahip birinin bir yere teşrifinden önce o kimsenin zatına şayeste hazırlık yapılmasına benzetebiliriz. Ramazan ayı da aynı şekilde gelmeden önce hazırlık yapılması gereken bir aydır.

  Her ne sebeple olursa olsun günah işleyen, haram ile iştigal edenler hemen tevbe-i istiğfar etsin ve bir daha o hatalara düşmemeye kesin karar versinlerRamazan ayına günahlardan arınmış, ibadetlere alışmış olarak girelimBu minval üzere yaşayacağımıza dair Rabbimize söz verelim

  Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen “Hoş geldin ya şehrü ramazan” gibi yazılar görürüz. Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar.

  Bu mübarek zaman dilimine girmeden önce yapılabilecek bir diğer husus da ramazan ve oruçla alakalı ayetleri okuyup üzerinde düşünmek, Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem)’in ramazan ve oruçla alakalı hadislerini herhangi bir hadis kitabından okumak ve onun ramazanı nasıl geçirdiğine dair bilgilerle zihnimizi nurlandırmak gelmektedir.

  Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.







 3. 3
  Ziyaretçi
  anneler temizlik yapar babalar daha çok para kazanıp bayramlık almaya çalışırlar çocuklar ise para biriktirip kendilerine güzel kıyafetler güzel takılar almaya çalışırlar bu nedenle herkes yoğun bir tenpo içinde olurlar :)







 4. 4
  Ziyaretçi
  teşekkürler ödevim için çok iyi işe yaradı:)

+ Yorum Gönder
ramazan ayı gelmeden önce çevrenizde ne gibi değişiklikler olmakta,  ramazan ayında çevremizdeki değişiklikler,  ramazan ayı gelmeden önce çevrenizde ne gibi değişiklikler olmakta ne tür hazırlıklar yapılmaktadır,  Ramazan ayı gelmeden önce çevremizde ne gibi hazırlıklar yapılır,  ramazan ayi yaklastiginda cevrenizde ne tur hazirliklar yaapilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi