Özel günler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Özel günler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Özel günler nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: özel günler nelerdir
  özel günler nelerdir hakkında bilgi


  Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan özel gün ve haftalarda büyük bir enflasyon yaşanıyor. Allah göstermesin, acil olarak özel bir gün veya haftaya ihtiyaç olsa, hepsinin parsellendiğini göreceğiz. İşe yarayıp yaramadığı da o kadar önemli değil. Dostlar kutlamada görsün diyerek, bir afişle de olsa hatırlıyoruz o günleri.Eskiden bir yerli malları haftası vardı bir de Kabotaj Bayramı. Yerli malları haftası evden götürülen yiyeceklerle okullardaki sıraların üstüne kurulan sofralarda kutlanırdı. Kabotaj Bayramı'nda ise siyah beyaz televizyonda devlet erkanının denize çelenk bırakması takip ederdi. Ancak şimdi hemen her gün her hafta hatta her yıl belli kavramlara tahsis edildi. İnsanlar hayatı renklendirmek ya da bazı kişilerin gönlünü almak için kutlama günleri, sevilen bir insanın ölümünden sonra anma günleri, özel bir anlamı olan günler için de bayram günlerini icat etti. Her yıl yeni "özel günler" "haftalar" "bayramlar" hatta "özel yıllar" kutlandı ve neredeyse yılın her günü için özel bir gün haline geldi.

  Psikiyatri Uzmanı Bahadır Bakım'a göre, özel günlerin bu kadar fazla olması beklenenin aksine 'anlamsızlığa' yol açıyor. Çünkü hemen her gün bir meslek grubu, özel bir kişi ya da bir varlığa atfedilen kutlama günü bulunuyor. Bakım, kutlamalarla ilgili olarak, "Günlerin çok fazla olması bu günlerin anlamını azaltıyor. Belki biraz sınırlandırılması daha anlamlı olacak. Kutlanan günlere baktığımız zaman bir kısmı bazı meslek erbabının yaptığı kutlamalar bir kısmı da kapitalist dünyanın alışverişi ve tüketimi zorlayan dayatmaları." diyor. Psikoloji bilimi çok anlamlı bulmasa da, insanlar hayatı renklendirmek ya da bazı insanların gönlünü almak için özel günler icat etmeye devam edecek. Bir taraftan da kökü yüzyıllara dayanan günler ve bayramlar kutlanacak. Zaten Türkiye'de en coşkulu ve katılımcı olarak kutlanan günler dinî ve milli bayramlar. Yılın 365 gününden 120'si 52 haftanın ise 37'si özel gün ve hafta olarak kutlanıyor. Yılın bazı günlerine ise iki hatta bazen üç isim birden verilmiş. Özel günlerin aylara göre dağılımında mayıs ayı 30 gün ile birinci sırada, ekim 24 gün ile ikinci sırada, nisan ayında ise 17 özel gün bulunuyor. En az kutlama yapılan ay ise yılın en kısa ayı olan şubat. Dini bayramlar ve günler kameri takvime göre düzenlendiği için her yıl başka bir tarihe denk geliyor. Özel günler arasında Sessiz Dünya Sakinleri Günü, Dünya Kıble Günü, Organ Nakli Günü, Dünya Sulak Alanlar Günü gibi ilginç isimler de yer alıyor.

  Bazı özel gün ve haftalar

  26 Ekim Dünya Körler Günü

  31 Ekim Dünya Tasarruf Günü

  17 Ekim Dünya Fakirler Günü

  2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü

  20 Mart Dünya Irk Ayrımı Mücadele G.

  15 Mayıs Dünya Aşk Günü

  12 Mayıs Dünya Anneler Günü

  16 Haziran Dünya Babalar Günü

  27 Ekim Nineler Günü

  15 Haziran Dünya Kaynanalar Günü

  17 Haziran Dünya Çölleşme Günü

  18 Haziran Dünya Güneş Günü

  24 Kasım Öğretmenler Günü

  20 Mayıs Sessiz Dünya Sakinleri G.

  11 Ekim Dünya Gazete Dağıtıcıları G.

  28 Mayıs Dünya Kıble Günü

  1 Aralık Dünya AIDS Günü

  9 Kasım Organ Nakli Haftası

  23-30 Ekim Makarna Haftası

  9 Aralık İnsan Hakları Haftası

  10-17 Aralık Mevlana'yı Anma Haftası

  12 Aralık Türk Malları Haftası

  25 Ocak Cüzzam Haftası

  Türkiye'de kutlanan özel günler ve haftalar hakkinda aciklamalar Türkiye'de kutlanan özel günler ve haftalar konusunda bilgiler.

  Anahtar Kelimeler:Türkiye'de kutlanan özel günler ve haftalar 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekür ederim sizin sayenizde ödevi yapdım+ Yorum Gönder
özel günler nelerdir,  özel günlerimiz,  özel gün kutlamaları nelerdir,  özel günlerimiz nelerdir,  özel günler nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi