Gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Gitar alırken nelere dikkat edilmeli?

  Klasik gitar alırken en önemli nokta sap konveksliğinin olmamasıdır. Yani gitarın sapı gövdesiyle paralel bir düzlemde yer almalıdır. Herhangi bir eğim gitardan net ses almayı engelleyecektir.
  İkinci önemli nokta ise gitarın klavyesinde yer alan perdelerden net ses elde edilmesidir. Bunun için gitar konusunda bilgi birikimine sahip birisinden yardım almak en mantıklı olan seçenektir. Ancak şunu belirtmeliyim ki, eğer her hangi bir telde her hangi bir perdeye bastığınızda cızırtılı ses çıkıyorsa o gitarı almamanızı öneriyorum
  Üçüncü unsur ise gitarın eşik yüksekliği: Yani tellerin klavyeden olan uzaklıkları. Bu uzaklık cok fazla olursa gitarı çalan kişinin gitarda herhangi bir perdeye basması ve gitardan net ses elde etmesi zorlanacaktır. Ancak bu eşik yüksekliği çok az da olmamalıdır. Eğer çok az bir mesafe olursa bu seferde gitardan cızırtılı sesler alınacaktır. Bu konuda bilgi birikimine sahip bir gitaristten yardım almak sizin için daha kolay olacaktır.
  Son olarak ise gitarda rezonanstan bahsedeyim. Gitarın seçiminde benim için çok önemli bir unsurdur. Gitarın telleri arasındaki ses uyumundan bahsediyorum. Eğer tellerden çıkan sesler birbirinden aykırı çıkıyorsa ( her biri ayrı ayrı kesik kesik duyulursa ) bu gitarın da benim için çok değerli olmadığını belirtmeliyim..
  Sonuç olarak gitar alırken nelere dikkat edilmeli konusunda kısa ama geçerli bir yazı yazmaya çalıştım. Gitara yeni başlayacak arkadaslar için bir tavsiyem daha var. Lütfen markası bile olmadan çinden 1o-15 dolara getirilip Türkiye'de uydurulan markaların yapıştırıldığı 70-80-90 liralara satılan fason gitarlara itibar etmeyiniz. Eğer gitar almak istiyorsanız sizlere önerim bütçenize göre Valencia CG-160 yada Yamaha C-40 gitarlarından birini seçip ile gitar yaşamınıza başlamanızdır...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi