Sağlıklı olmak için nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sağlıklı olmak için nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: sağlıklı olmak için nelere dikkat etmeliyiz
  ABD'de ‘Milenyumun Doktoru’ seçilen dünyaca ünlü Kalp Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Öz, sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını anlattı.. Genç ve başarılı cerrah Prof. Dr. Mehmet Öz, ‘vücudumuzun dünyaya açılan penceresi’ diye tanımladığı kalbin bütün dostlarını ve düşmanlarını sizler için açıkladı. Mehmet Öz'ün ‘Kalp ruh ve fiziğin buluştuğu yerdir. Eğer kalbimizi anlıyorsak, hem kendimizi, hem dünyamızı daha iyi anlarız’ sözlerinden yola çıkarak, sizler için keyifli ve bilgilendirici bir ropörtaj yaptık.

  -: -: Kendinizi tanıtır mısınız?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: 1960 yılında Amerika’da doğdum. 1982 yılında eğitimimi Harvard Üniversitesinde tamamladıktan sonra 1986 yılında Pennsylvania Üniversitesinde Tıp Doktorluğu ünvanını aldım. Aynı yıllarda Wharton Business School’dan MBA okudum. Kolombiya Universitesinin bağlı olan Presbyterian Hastanesinde doktorluk ihtisasımı yaptım. Universite yillarinda Amerikan futbolu ve sutopu oynadım. Tıp fakultesinde ise öğrenci birliğine başkanlık yaptım ve o yıllarda “Captain’s Athletic” diye anılan liderlik ödülünü aldım. 1998-1989 yıllarında gene Columbia Üniversitesine bağlı Blakemore Ameliyat Labaratuarlarında akedemik arastırmalarda bulundum. O yıllarda çesitli derneklerden arastırmalarım karşılığında bir çok ödül aldım. Şu anda Kolombiya Universitesinde oğretim üyesi ve Kardiovaskuler Enstitüsünün Direktörü olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Presbyterian Hastanesindeki “Tamamlayıcı Tıp Merkezini “ kurucularındanım. “Şifayi Yüreğinde Ara” ve “Minimal Girişimsel Kalp Cerrahisi “ adli 2 kitabım bulunmakta. Türk-Ameriakn Bilim Adamları, Amerikan Cerrahlar Derneği Uluslararası Kalp ve Akciğer Nakli Cemiyeti vs..gibi... bir çok derneğe uyeyim. Evliyim ve dört tane çocuğum var.

  -: uzmanlık alanınızla ilgili bilgi verir misiniz?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Columbia Üniversitesinde Irving Kalp Cerrahisi Profesörüyüm. Aynı zamanda New York Presbyterian Tıp Merkezi’nde “Tamamlayıcı Tıp Programı”nın kurucusu ve halen aynı hastanede “Kalp Destekleyici Aygıtları” programını da yönetiyorum. Kalp transplantasyonu, yapay kalp, minimal girişimsel kalp cerrahisi, cerrahi robot (The Da Vinci ameliyat sistemi) ve sağlık kontrolü üzerine araştırmalarına devam ediyorum.

  -: Alternatif tıbba inanan az sayıda cerrahtan biri oldugunuzu biliyoruz.
  Kendi sağlığınız için de akupunktur vs. tedavi yöntemleri kullandığınız oldu mu?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Bir çok tedaviyi ilk önce kendimde uyguladim

  -: Hastalarınızı ameliyat etmeden önce hipnoz ettiğiniz söyleniyor. Bu nasıl bir uygulama, diğer cerrahi müdahaleler öncesinde de, yaygın olarak kullanılması başarı faktörünü arttırır mı?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Bazı hastaların daha az ağrı çekmesini sağlıyor. Ameliyat sonrasıoluşabilecek depresyona yardımcı oluyor. Hastanın daha az endişe duymasını sağlıyor.

  -: Kalp hastalığı görülme riski fazla olan meslekler var mıdır? Kadınlarda 50
  yaşına kadar boyle bir risk olmadığı söylenir. Bunun bilimsel bir temeli
  var mıdır?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Kadınlar erkekler'den daha fazla kalp krizi geçiriyorlar, ama
  sigara'dan bazen daha erken oluyor. Agrı oldugu takdirde he bireyi tek tek
  ele almak lazım. Kadınlarda kalp krizi tespit etmek daha zordur. Bazen kalbin durumunu tam olarak anlayabilmek için anjio gerekebilir. Angio'da tıkalı bir arter var ise, hemen balon yaparak yada kafes koyarak açmak mümkündür..

  Eğer iki den fazla damarda tıkanma varsa, hastaların büyük bir kısmını cerrahi müdahaleye alıyoruz. Tek bir damarda tıkanma var ise çoğu zaman anjio yeterli olabilir.

  Eğer ameliyat gerekiyorsa, bir çok hastaya minimal invasive ( minimum girişimsel) yöntemiyle ameliyat yapmak mümkün.
  Kalbi durdurmadan yapılan bu yöntemde göğüs yarılmadığı için kan kaybı daha aza indirgendiği gibi felç oranını da aza düşürmek mümkün Bu sene , ilk kez, cerrahi robot (Davinci) ile göğsü açmadan koroner bypass yaptık..

  Ameliyat riskleri:
  Ölüm (2%),
  Felç (2-6%),
  Enfeksiyon (3%),
  Kanama (3%),
  Ritim bozukluk (20%),
  Depresyon (20%).

  -: Kalp Cerrahisi ve Kalp Hastalıkları Tedavisinde dünyadaki son gelismeler
  hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Yapay kalp, aritmiya, ve kapak dalarda buyuk ilerlemler.
  Benim en cok ilgimi çeken arastırma konusu kalp yetmezliği ve mekanik kalp pompalarıdır. Bu aletler tıpta yeni çığır açarak, kalp yetmezliğinden ölen milyonlarca insanın hayatını kurtarmamızı sağlamaktadır. Yakın bir gelecekte bu pompalar kalp pilleri kadar kolaylıkla hastalara sunulacaktır. Diğer önemli bir gelişme minimal girişimsel kalp ameliyatları, robot yardımıyla kapak tamirleri ve by pass ameliyatları. Ayrıca kalpte atış bozukluklarına karşı yeni teknikler üzerinde çalışmaktayız.

  -: Profesyonel sporcu olmayan formda kalmak için aşırı spor yapanlar var. Bu
  da Kalbe zarar veriyor. Spora baslamadan önce kalp sağlığı için neler yapmalı?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Çok spor şart değil, ama her gün 30 dakika yürümeniz gerekiyor.

  -: Light gıdalar söylendiği gibi sağlıklı mı? Bir takım margarin markaları
  kalp sağlığı söylemini kullanıp yaygın bir şekilde kullanıyorlar. Halbuki margarin kalp sağlığı için sürekli azaltılması gereken bir gıda değil mi?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Saf yemekleri kulanın. Preserve yemekler pek iyi değildir (light dahil)

  -: Düzenli seksin kalbe faydalı oldugu söylenir, bu doğru bir görüş mü?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Evet, kalp'deki arterleri açıyor. Kalp için son derece faydalı. Haftada 4 kez yarım saatlik seks hem ruhen rahatlatıyor, hem de tıkalı damarları genişletip geçen kan miktarı arttırıyor. Erkeklerde kalp krizi geçirme olasılığını yarı yarıya azaltıyor. Ancak yasak ve yasal ilişki arasında ayırım yapmak gerekir. Kaçamak ilişkinin ölümcül olabileceğini belirtmek lazım. Ağır bir organik hastalık geçiren kalp yetersizliği olanlar ve kalp krizi geçirmiş olanlarda da cinsellik önemli. Kan akışı artar ama kalp adalesinin ona cevap vermesi gerekmektedir. Kalp hastalığı geçirenler, cinsel hayatlarına geri dönerken büyük bir heyecan geçirirler. Bu nedenle hastalar bildikleri partnerle beraber olmalı. Birden bire yeni bir ilişkiye girmemeli.

  -: Kalp sağlığı için insanın nelere dikkat etmesi ve nasıl yaşaması gerekir?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: En büyük düşman şişmanlık, sigara, ve depresyon. Bunlardan uzak durmak gerekir.

  Kolesterolü 240 üzerinde olan kişilerin kalp krizi oranı, 200’ün altında olanlara göre iki mislidir. Eğer 265’in üzerinde ise bu risk dört misline çıkar. Her 10% indirim için, kalp krizi oranını da % 30 düşürüyoruz. En önemlisi şişman olmamak. İkincisi LDL kolestrolünü yükselten yemekleri azaltmak gerekiyor. Doymuş yağ oranı bir günlük beslenmede % 10 alınmalı.
  Doymamış yağlar çok daha faydalı. (saf çiçek yağı, susam yağı, ayçiçek yağı, mısır ve soya yağı, fındık ve çekirdek, zeytin ve yerfıstığı yağı ve avokado)

  Şişmanlıkta ise, Yetişkinlerin %20’si, çocukların ise %15’i şişmanlık riskini taşımaktadır. İdeal kilodan 10 kilo fazla isek şişman sayılıyorsunuz. İdeal kilonun hesaplanması için Body Mass Index (BMI) yöntemi kullanılıyor

  ·Sebze: Omega 3 içeren yeşil yapraklı sebzeler (ayşekadın, semizotu), ceviz ve badem yağı kalp için çok yararlıdır.
  ·Meyve: Meyve yemenin ölçüsünü günde bir avuç olarak hesaplayın, kavun karpuzu da ince birer dilim. Üzüm ve muzda çok yüksek dozda şeker var uzak duralım. Kayısı ve incir ise çok yararlı.
  ·Sarmısak: Vücudun koruyucu hücrelerini destekliyor ve tansiyonu düşürüyor.
  ·Domates: Çok yararlı. Etin yanında çiğ domates yenildiği zaman, domatesin içindeki Lycopin adlı antioksidan etteki zararlı Omega 6’lıları zararsız hale dönüştürüyor.
  ·Pirinçe dikkat !: Beyaz pirinç ve un her ikisi de anında şekere dönüşüyor.
  ·Lahana: Yararlı, zayıflatır.
  ·Yumurta: Muhteşem bir protein kaynağı. Kolestrolü olanlar rahatlıkla beyazını yiyebilir.
  ·Çay yerine ıhlamur.
  ·Her türlü kızartmadan uzak duralım.
  ·Kırmızı üzümde kalbi koruyucu bir madde olduğu kanıtlandığı için akşamları 2 kadeh kırmızı şarap içmek çok faydalı tabi ki karaciğer rahatsızlığı olanlar hariç.
  ·Her sabah aç karnına bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz.
  ·Sütün sağlıklı olanı zor bulunuyor. Çocuklara soya sütü içirilmeli. 35 yaşın üzerindekilere sütün içindeki laktoz pek iyi gelmediğinden, laktozu alınmış süt yerine bol bol su içirilmelidir.
  ·İdeal kilonuzun altına düşün. Şişmanlık sigara kadar tehlikelidir. İdeal rejimler haftada 1 kg. verdiren rejimlerdir. Eğer haftada 1 kilodan fazla kaybediliyorsa, vücuttan sadece su kaybediliyordur.
  ·Kolalı içecekler yerine limonlu maden suyu tercih edin. Kolalı içecekler içinde karbondioksit ve kafein bulunmaktadır. Kafein yüksek tansiyon ve ritim bozukluklarına da yol açabilir.

  Her Gün Alınmalı
  ·A Vitamini - Günde 25.000 ünite
  ·C Vitamini - Günde 1000 mg. ( damar tıkanıklığı riskini azaltıyor)
  ·E Vitamini - Günde 400 IU ( Harward daki bir incelemede 2 yıl boyunca alınan E vitamininin koroner atardamar hastalığı oluşumunu % 46 oranında azalttığı görüldü)
  ·Quenzim Q10 jel – Günde 3x30 mg
  ·L-Carnitine - Günde 2x500 mg
  ·Kalsiyum – Günde 1000 mg ( hem osteoporoza karşı etkili, hem de yüksek tansiyonluların yakın dostu)
  ·Magnezyum – Günde 400 mg ( düzensiz kalp ritimlerini önlüyor ve damarları genişletiyor)
  ·Folk asit – Günde 400 mg
  ·EPA/DHA yağ asitleri – Günde 1 mg
  ·Selenyum, B kompleks, çinko ve bakır içeren multi-vitaminler – Günde 2 adet

  Yalnız yukarıdaki reçete böbrek ve karaciğer bozukluğu olanlar ve kan sulandırıcı ilaç alanlar için geçerli değildir.

  -: Çok yoğun bir insansınız. Hastane dışında zamanınızı ne gibi aktivitelerle
  geçiriyor sunuz?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Yoga, tennis, çocuklarla güreş

  -: Türklerin genel olarak kalp sağlığındaki durumu nedir?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Türkler bugüne kadar kalp hastalıklarına yakalanmadılar ancak son yıllarda Türkiye’deki kalp hastalıklarında belirgin bir artış var. Türklerde halk arasında iyi kolestrol diye bilinen ve kalp damar hastalıkları riskini azaltan HDL (high dentisiy lipoprotein yani yüksek yoğunluklu yüksek protein ) oranı genetik olarak Türklerde çok düşük. Buna rağmen Türklerin sağlıklı beslenmeleri kalp hastalıklarını önlüyordu. Ancak son 20 yılda Amerika’ya çok benzeyen yeni beslenme alışkanlıkları edindik. Fast food (hazır yiyecek) çok yaygınlaştı ve kötü yağların tüketimi arttı. Defalarca kızartma yapılmış yağlarda hazırlanan patatesler, ayaküstü ve hızlı yenilen yiyecekler Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarını yaygınlaştırdı.
  Eski beslenme alışkanlıklarımıza dönmezsek yakın bir gelecekte Türkiye’de kalp krizinde patlama olacağına inanıyorum. Tabi aileden gelen genetik faktörlerde önemli. Örneğin ailenizde kalp hastası, şeker, şişmanlık ve yüksek tansiyon var ise sigara içiliyorsa risk grubunun içindesinizdir demektir. Bu kişiler mutlaka eforlu eko yaptırmalı. Böylece kalp damarlarının açık mı kapalı mı olduğunu öğrenirler ve hayatlarına devam ederler. Bana sorarsanız kalp ve damar hastalıklarında uzak durmanız için spor yapın, düzenli ve dengeli beslenin , gece hayatından uzak durup sağlıklı uyku uyuyun. Sigara ve alkole yaklaşmayın.

  -: Kalp krizi sırasında vücuutaki genel durum nedir?
  Prof. Dr. Mehmet Öz; Kalp yumruk büyüklüğünde, çok sağlam bir adaledir. Dakikada 5 litre kan
  vücuda atar. İnsan vücudunda 100,000 km damar mevcuttur. 80 yaşına gelen bir insanın kalbi doğduğu günden bu yana 2-3 milyar kere atış yapmıştır. İnsanların yarısı bu sebepten ötürü ölür. Yani kalp artık yorulmuştur ve iflas etmiştir.

  Kalp krizi, kalbin bir kısmının ölmesi demektir.
  Risk gruplarını içeren ana başlıkları şöyle sıralayabiliriz; şişmanlık, sigara, seker hastalığı, yüksek tansiyon (>140/90), kolesterol, genetik konular (yakın bir akrabanın 65 yaşından önce kalp krizi geçirmesi gibi), menopoz (erken menopoza girmek riski arttırıyor), yaş (erkelerde 45, kadınların 55 yaşını geçmeleri), stres, spor yapmamak, önceden geçirilmiş bir damar hastalığı, kalp rahatsızlığı, bacaklara giden damarlarda tıkanmalar, karın ana atar damarında balonlaşma, beyine giden damarlarda sorun, boyun damarlarındaki hastalıklar...

  Kalp krizinin oranını düşürmek istiyorsak üç şeyi unutmamalıyız;
  1)Sigara icme,
  2)Şişman olma,
  3)Kolesterolünü düşük tut.

  -: Kalp Krizi anında neler yapılmalı?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Kriz geçiren insanların % 50’sinde hiçbir rahatsızlık belirtisi yoktur. Kriz ani olarak gelir. Diğerlerinde ise bir göğüs ağrısı oluşur. Sanki biri göğsümüzün üzerine oturmuş gibi bir ağırlık oluşur. Sol kol veya çene ağrısı (sıkışma veya elektrik çarpması gibi), terleme ve nefes darlığı başlar. Bazen midede sancı da olur. Nabız çok yükselir. Ancak her ağrı kalp krizi demek değildir.
  Kriz anında hayat kurtarmak için, hemen ağzınıza bir aspirin atın. Çiğnemek daha etkili olacaktır. Eğer varsa dil altı damar genişletici ilaç alın. Telefonla mutlaka ambulans çağırın.
  İlk iki saat içinde hastaneye ulaşırsanız ve size damar açıcı ilaç verir veya balon yapabilirlerse, kaybedeceğiniz adale miktarı çok düşer (kalpteki hasar çok az olur) ve yaşama oranı yükselir. Ölümler genelde krizden sonraki ilk bir saatte olur.

  Bugün Amerika’da pek çok kurum, kalp krizi geçiren kişileri kurtarmak için Defibrillatör aletlerini binada bulunduruyor. Bu aletlerin fiyatı $1000 dolar. Ancak bu cihazı kullanacak uzman elemanlar gerekmektedir. Yani sadece bu cihazı almakla iş bitmiyor. Eğer hasta kriz anında kendinde geçerse hemen kalp atışlarını düzenlemek ve canlandırmak için kalp masajı yapılması gerekmektedir. Fakat kalp masajının bilinçli olarak yapılması faydalıdır. Aksi takdirde yanlış uygulanacak bir hareket hastaya daha fazla zarar verilebilir.Beyin fonksiyonları kansız sadece 4 ile 6 dakika yaşayabilir.

  Çevrenizde ani bir kalp krizi veya kalp durması yaşayan bir kişinin ölme riskini azaltabilmeniz için yapabileceğiniz en basit yöntemler bunlardır. Zaman çok değerli ve kritiktir. Beyin ölümü kalp durduktan, oksijen ve kan dolaşımının durmasından 6 dakika sonra başlar.

  -: Kalp krizi geçiren kişi yaşamını nasıl sürdürmeli?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Ameliyat veya krizden sonra iyileşmek için, derin nefes almalı, yürüyüş yapmalı, az sekerli gıdalar alınmalı, kolesterol ve tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılmalı. Bir çok hastaya durumu kontrol etmek için ilave olarak eforlu test yapıyoruz. Daha yaşlı hastalar için rehabilitasyon da çok faydalı oluyor. Ancak bazı hastalar krizi çok ağır geçiriyor. Kriz esnasında kalp dokusunda büyük oranda ölüm oluşmuşsa bu hastalara ilaç tedavisi uygulanır. Eğer mümkünse kalp nakli veya yapay kalp takılabilir.

  -: Gençler, kalp sağlıklarını nasıl korumalı?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Genç kalp vakalarının %20’sinde Homocystine denen bir maddenin yüksek olduğu ortaya çıktı. Et yediğimiz zaman hazmetmek için folik asit gerekiyor. Eğer vücutta bu asit eksikse protein yediğinizde homocystine artıyor. Bu madde arterlerin içindeki dokuları öldürüyor. Vücut yırtılmış arteri tamir etmek için oraya kolestrol koyuyor. Ne kadar çok homocystine varsa o kadar hücre ölüyor ve tamir için o kadar çok kolestrol gerekiyor.

  Tam teşekküllü hastane ve kliniklerde yaptırılması mümkün olan bu testte hasta yürüyüş bandı üzerine çıkarılıyor, 3 dakikada bir yürüyüş bandına eğim veriliyor. 9 dakika sonucunda hastada herhangi bir sıkıntı yoksa bu hastanın kalbinin sağlam olduğunu gösteriyor. Fakat bu esnada nefes darlığı ve nefes alma problemleri çıkıyorsa kalp yetmezliği işareti oluyor. Bir de kalbin üzerine EKG bağlanıyor, EKG de ki değişiklikler de koroner bir hastalığın olup, olmadığını gösteriyor. Damardan verilen “Thallium” denilen ilaç damarlardaki tıkanıklıkları ortaya çıkarıyor. Bunlar kalp hastalıklarını teşhis etmek açısından son derece önemli testlerdir.

  -: Kalp krizinde depresyon faktörünün etkisi var mıdır?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Depresyon önemli bir konu. Yapılan en son araştırmalar gösterdi ki açık kalp ameliyatı geçiren hastaların % 25’inde depresyon oluyor. Hastada halsizlik, geçmişte severek yaptıklarını yapmama, aşırı uyuma ve iştahsızlık görülüyor. Tedavi altına alınmayan bu tip hastalarda iyileşmenin gecikmesi söz konusu. Komplikasyonlar artıyor ve ölüm oranı çok daha yükseliyor. Bu hastalar çekinmeden ve de gecikmeden doktoruna danışmalıdır.

  -: Mutlu bir aile hayatı icin dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nedir?
  sizce?
  Prof. Dr. Mehmet Öz: Dürüst bir hayat ve aşk
  Diğer üzerinde durduğum kavramlar;
  Sigara; Sigara hiç bir şekilde kullanılmamalı. Kalp sağlık açısından çok zararlı.
  Aspirin; Her gün 1 adet aspirin içmek kanın pıhtılaşmasını önlediği gibi, vücuttaki bir çok doku tahrişini de tamir ediyor.
  Sevgisiz insanın kalp riski yüksek; İnsanlara severek de kızabilirsiniz ama asla beddua etmeyin. Araştırmalar gösterdi ki beddua eden insanların kalpten ölme riskleri daha yüksek. Sinirlendiğiniz zaman içinizden 10’a kadar sayın ve sinirlenmenize yol açan olayın/kişinin iyi tarafını görmeye çalışın.
  Yüksek tansiyon gizli katil; Tansiyonunuzdan haberdar olun ve düzenli olarak ölçtürün.
  Düzenli uyku; Sağlıklı bir insanın gece uykusu haftada 50-60 saat arası olmalı.
  Hedef; İnsanın kendisini hayata bağlayacak hedefleri olmalı.
  Aile; Aile yaşantısı insan sağlığı açısında çok önemli. Aile mutluluğu ve dayanışması insan ömrünü uzatıyor.
  Seks; Haftada 4 kez yarım saat seks. Araştırmalar gösterdi ki seks kalp için çok faydalı. Kalp ameliyatlarından sonra yapılmasını istediğim ilk iş önce duş ardından seks.
  Spor; Günde en az yarım saat spor çok yararlı. Kalbini korumak isteyen herkes, haftanın 4 günü yürüyüş, geri kalan günlerde de yoga yapın.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi