Çizgi nedir ve çeşitleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çizgi nedir ve çeşitleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çizgi nedir ve çeşitleri nelerdir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: çizgi nedir ve çeşitleri nelerdir
  Çizgilerin şekilleri insanda birçok anlam ve duygu uyandırır.Bu çizgilerin anlamlarını bilmemiz kullanacağımız çizgi türünü doğru seçerek ,çizimize doğru yön vermemizi sağlayacaktır.

  Resimde çizgiler genel olarak 2’ye ayrılır :

  1)Doğru Çizgiler.

  2)Eğri Çizgiler.

  1)Doğru çizgiler; sakinliği, sağlamlığı ve devamlılığı ifade eder.Doğru çizgiler de duruşlarına göre farklı etki yaratırlar .

  a)Dikey Doğru Çizgiler;göz seviyesinin üzerine çıktıkça hayat ve canlılık hissi uyandırır. Örneğin topraktan yükselen bitki sapları, ağaç gövdeleri gibi.

  b)Dikey Doğru Çizgiler; göz seviyesinin altında olduğu zamanlarda ise, bitkinlik cansızlık ve korku hissini uyandırır.Yüksek bir yerden aşağıya bakmak gibi.

  **Kişinin mutluluğunu ifade etmek için ellerini yukarıya kaldırmasından;dikey doğru çizgilerin göz seviyesinin üzerinde olduğunu ,bitkinliği anlatmak için de aşağıya sarkıtmasından; dikey çizgilerin göz seviyesinin altında olduğunu çıkarabiliriz.

  c)Yatay Doğru Çizgiler;Yerleşme ve hareketsizlik duygusunu harekete geçirirler. Örnek olarak durgun bir deniz, karşıdan görünen merdivenlerin hatlarını verebiliriz.

  d)Eğik Doğru Çizgiler;Sağlamlık duygusu ile hareket etkisi meydana getirir.Gözden uzaklaşan tren yollarına ve telefon direklerinde bu etkiyi rahatça gözlemleriz.

  2)Eğri Çizgiler ;kıpırdanma, kaynaşma, hareket ve sevinç hissi uyandırır.Sakin rüzgarın olmadığı bir havada herşey durgun olup doğru çizgiler hüküm sürerken, frıtınalı bir havada bu çizgilerin yerini eğri çizgilerin aldığını görürüz. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler çok yardımc ıoldunuz 4. 4
  Ziyaretçi
  Teşekkürler :) sayenizde 5 aldım <3

+ Yorum Gönder
cizgi nedir,  çizgi çeşitleri nelerdir,  çizgi nedir ve çeşitleri nelerdir ,  çizgi nedir çeşitleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi