Bilgisayar Virüsü Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilgisayar Virüsü Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: bilgisayar virüsü ve çeşitleri

  Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır

  a) Worms (Kurtlar) : “Worm (Kurt) bağımsız çalışan bir virüs programdır. Bu virüs programı kendini bir bilgisayardan ötekine kopyalayarak çoğalır. Genellikle network sistemleri yani bir iletişim ağı üzerinde bulunan bilgisayarlara kopyalanarak yayılır. Diğer virüslerden farklı olarak, başka programlara sıçramaz. Kurtlar veri yok etmekle birlikte, network içinde dolaşarak, iletişimi yok edebilir. Bazen de bulaştığı bilgisayara ait verileri başka bir bilgisayara yönlendirebilir.

  b) Macro virüsü : "Macro" adı verilen yardımcı paketlerle yazı yazma, işlem yapma, tablo oluşturma gibi temel bazı çaılşmalar sırasında birçok işlemleri otomatik ve daha kolay yapmanızı sağlayabilir. Programların bu özelliğini kullanarak yazılan virüslere "macro virüsleri" adı verilir. Bu virüsler, sadece hangi macro dili ile yazılmışlarsa o dosyaları bozabilirler. Macro virüsleri hangi temel programa ek olarak yazılmışlarsa o programı her çalıştırmanızda aktif hale geçer ve ilgili programların kullandığı bazı tanımlama dosyalarına da bulaşmaya çalışır. Böylece o programla oluşturulan her dökümana virüs bulaşmış olur.

  c) Trojan horses (Truva Atları) : “Truva Atı, bir program içinde gizlenen ve bilgisayarınızda gizli İşlevler yapan bir virüs programıdır.

  Zekice yazılmış bir Truva Atı, kendisini asla belli etmeyeceği ve hiçbir iz bırakmayacağı için, onun nerede olduğunu bulmak gerçekten çok zordur ve profesyonellik gerektirir.

  d) Logic Bombs (Mantık Bombası) : Mantık Bombaları, herhangi bir programın içerisine yerleştirilen virüs programlarıdır. Bazı şartların sağlanması durumunda patlayarak yani çalışmaya başlayarak sisteme zarar verirler. Çernobil virüsü buna çok iyi bir örnek olabilir. Bombalar, tüm dosyaları ve bilgileri silebilir veya sistemi göçertebilir.

  e) Trap doors (Tuzak Kapanları) : “Tuzak kapısı ya da arka kapı, bir sistemin yazılımını yapan kişi tarafından, yazılımın içine gizli bir şekilde yerleştirilen bir virüs yazılımıdır. Bu programın çalıştığı bilgisayara virüsü yerleştiren kişinin, uzaktan erişim yöntemiyle sistem koruyucularını aşarak sızması mümkündür.

  f) Exploit (Sömürmek) : İşletim Sistemleri ve bazı programların açıklarını bulup bu açıkları kötüye kullanma yöntemine “exploit” deniliyor. Exploit’ler ile sistem şifreleri görülebilir, sistemler hakkında bilgiler elde edilebilinir. Exploitler sistemin olağan olarak çalışmasına engel olurlar ve sisteme dışardan kod göndererek sistemi normal olarak çalıştığına ikna ederler ve genelde de yetkisiz erişim için kullanılmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır.

  Bilgisayar virüsleri;
  • Dosya virüsleri
  • Önyükleme (boot) virüsleri
  • Makro virüsleri ve
  • Betik (script)dili

  virüsleri olmak üzere dört sınıfta incelenebilirler. Dosya virüsleri, yayılmak için kendilerini çeşitli dizinlere kopya¬layarak veya virütik kodlarını çalıştırılabilir dosyalara bulaştırarak, işletim sisteminde bulunan dosya sisteminde kullanan virüs türleridir.

  Önyükleme (boot) virüsleri, sabit disk veya disketin “Ana Önyükleme Kaydını” (Master Boot Record) değiştirerek bilgisayarın her açılışında virütik kodun çalışmasını sağlayan virüslerdir. 26 Nisan 1986’da yaşanan Çernobil faciası üzerine Çernobil virüsü olarak adlandırılan ve bu tarihte bulaştığı konak sisteme zarar veren W95/CIH virüsü, önyükleme virüsleri arasında en çok tanınan ve oldukça zararlı virüslerden biridir.

  Makro virüsleri, Microsoft Word ve Excel gibi güçlü makro desteği olan masaüstü programları kullanan ve bunlara ait belgelerin açılışında çalışan makrolar ile yayılan virüs türleridir. Çalıştırılabilir dosyalar dışındaki dosyalara bulaşan ilk virüs olan WinWord/Concept ve Microsoft Excel çalışma sayfalarına bulaşan XM/Laroux, bu tür makro virüslerine örnek olarak verilebilir.

  Betik (script)dili virüsleri, VB (Visual Basic), JavaScript, BAT (toplu işlem dosyası), PHP gibi betik dilleri kullanılarak yazılan virüslerdir. Bu virüsler ya diğer Windows veya Linux komut ve hizmet dosyalarına bulaşır ya da çok bileşenli virüslerin bir parçası olarak çalışırlar. Betik desteği olan ve zararsız gibi görünen HTML, Windows yardım (help) dosyaları, toplu işlem dosyaları ve Windows INF dosyaları, bu tür virüslerin yerleştiği dosyalar olarak karşımıza çıkabilir.

  Bu kategori altında virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar ayrıntılı bir şekilde incelenecek, kişisel önlemler ve korunma yolları konusunda bilgi verilecektir. 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel işime yaradı proje ödevinde iyi bir not alacağım

 5. 5
  Ziyaretçi
  Cok saolun performansimi gece yapiyorum ve cizgili kagida yptm yzdm 3 cizgili kagit giddi birz. Az olsa eyi wama mikemmel

 6. 6
  Ziyaretçi
  bilgiler süper bu site sayesinde 100 aldım çok teşekkür ederim bu siteye bayıldım sizde bu bilgilerden yardım alın

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler bu yazı sayesinde sınava daha iyi hazırlanmış oldum :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler , umarım 100 alırım :)

 9. 9
  Ziyaretçi
  Bu benim performans ödevimin konusu çoksağol..

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok güzel bir site harika bilişim dersim 5 geldi mükemmel bir site tavsiye ederim ...

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok güzel bir site harika bilişim dersim 5 geldi mükemmel bir site tavsiye ederim

 12. 12
  Ziyaretçi
  arkadaşlar bilişim dersi ödevimi bundan bakarak yapabildim bu sitede çok bilgi var

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
virüs çeşitleri nelerdir,  virüs çeşitleri,  bilgisayar virüs ceşitleri,  virüs nedir çeşitleri nelerdir,  bilgisayar virüsleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 19 kişi