Yıkanmış mantar nasıl saklanır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yıkanmış mantar nasıl saklanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: yıkanmış mantar nasıl saklanır
  Yemeklerde mantar kullanmanın iki yolu ya konserve, ya da paket/açık mantar almak. Şahsen konserve mantarların yeteri kadar lezzetli olmadığını düşünüp paket mantarlar tercih ediyorum. Paket mantarların da buzdolabında bile çok uzun süre dayanmadığına, 2-3 günde küflenip bozulduğuna şahit olmuşsunuzdur. Sizlere paket mantarları nasıl daha uzun süre saklayabileceğiniz konusunda bir ipucu vermek isterim. İhtiyacımız 1 paket mantar ve 1 adet limon.

  Bu yazımda marketlerde 4 TL civarında bulabileceğiniz, Müpa’nın “Pratik Mantar” adlı kesilmiş mantarlarını kullanacağız. Mantarın toprakta yetişmesi itibarı ile üzerinde toz-toprak barındırması normaldir. Müpa marka mantarları benim gözlemime göre diğer paket mantarlara göre nispeten daha temiz gözükmesi itibarı ile tercih ediyorum.

  Ülkemizde evlerde mantar ile yemek yapılırken bu kirlerden arındırmak için çoğunlukla yıkandığını/soyulduğunu gözlemledim. Aslında mantar orjinal olarak yıkanmamalı, fırça ile temizlenmelidir. Ama bu fırçalama yöntemi restoranlarda nispeten daha pahalı olan diğer mantar türleri için kullanılır. Popüler marketlerde çoğunlukla bulunan mantar türleri ucuzdan pahalıya doğru şunlardır:

  Beyaz kültür mantarı
  Kestane mantar
  İstiridye mantarı
  Shitake mantarı

  Paket mantarımız
  Ben yemeklerde genellikle fiyatlarına göre lezzetli olmaları açısından kestane ve istiridye mantarını tercih ediyorum. Alışageldiğimiz mantar şekli için kestane, daha küçük kesim mantarlara ihtiyacımız olduğunda ise daha biçimsiz ama daha lezzetli olan istiridye mantarları tercih edebilirsiniz. Çok lezzetli bulduğum Shitake mantarları konusuna farklı bir yazımda değinmeyi planlıyorum. Mantarların yıkanmaması gerektiği konusunda diğer bir sebep ise yapıları itibarı ile çok su tutabilmeleridir. Zaten oldukça fazla su barındıran mantar, bir de yıkandığı zaman daha çok su alır ve özellikle susuz pişirdiğiniz ızgara yemeklerinize eklediğiniz anda sıcağı görür görmez suyunu bırakıp ve yemeğinizi sote şekline (sulu) getirir dolayısıyla su/tuz/lezzet dengesini bozabilir.


  Mantarları güzelce yıkayalım
  Anlatacağım yöntem ile mantarı daha uzun süre saklamanın yanında fazla suyunu da alacağımız için eklediğimizde yemeklerinizin dengesini de bozmayacağımızdan dolayı tavsiye ederim. Haydi başlayalım!


  Kızgın tavaya atalım
  Her ne kadar yıkanmamalı dedi isek te bu yöntemde zaten suyunu alacağımız için paket mantarımızı süzgece koyup bir güzel yıkayalım. Eğer mantarımız dilimlenmemiş, bütün mantarlardan oluşuyor ise de önce bu şekilde yıkayıp, daha sonra kesebiliriz.


  Suyunu bırakmaya başladı
  Yıkadıktan sonra 5 dk suyun süzülmesini bekleyip orta büyüklükte bir tavayı içine “kesinlikle yağ vb. birşey koymadan” kızdıracak kadar (1 dk) ısıtalım. Mantarları tavamıza atalım. Bu esnada limonumuzu ikiye bölüp bir yarısının suyunu sıkalım, kenara koyalım.


  Süzüp tekrar tavaya alalım
  Çok kısa süre içinde yukarıda değindiğim gibi, mantarların suyunu bırakmaya başladığını, ve bir anda “sote” olduğunu göreceksiniz. Mantarları diri kalmaları açısından kendi suyunda pişirmek istemiyoruz, bu yüzden fotoğraftaki gibi hatrı sayılır bir su seviyesine ulaştığımızda tavadaki mantarı biraz önce kullandığımız süzgece boşaltıp suyunu akıtıyoruz, ve süzgeçteki mantarı hiç bekletmeden tekrar tavaya koyuyoruz. Süzgeç kullanmadan tüm suyunu uçuracak kadar pişirmek te mümkün ama tavsiye etmiyorum, hem mantarlar çok sote olabiliyor, hem de mantarların bıraktığı su lezzetlerini etkileyebiliyor.


  Yarım limonu sıkıp mantara ekleyelim
  Eğer mantarlarda hala su kalmış ise hızlıca tekrar bırakacaktır. Bu durumda yine biraz evvel yaptığımız gibi süzgeçten geçirip tavaya almalıyız. Eğer mantarları tekrar tavaya koyduktan 30 saniye içinde su vermez ise, sıktığımız yarım limon suyunu mantarlar üzerine gezdirerek dökelim. Bu işlem hem mantarların renginin açık kalmasını sağlar, hem de güzel bir tad verir. Limonun suyu da 1-2 dk da uçtuktan ve tavanın dibinde hiç su kalmadıktan sonra (mantarların yanmamasına dikkat edelim) ocağı kapatıp mantarlarımızı bir kap içerisine alalım. Doğaları gereği nemli olmaları normaldir. Bu şekilde tamamen kurutmak mümkün olmasa da ciddi şekilde suyunu azaltıp daha uzun süre saklayabiliyoruz. Buna “dehidrasyon” da denir.


  Kabımızı hazırlayalım
  Mantarları koyduğumuz kabın ağzını, mantarlar soğuyana kadar kapatmayalım ki ısıdan yine nem yapmasın. Tüm besin maddelerinin bozulması/küflenmeleri aslında içerdikleri su/nem yüzündendir. Geçmişte buzdolabı olmadığı zamanlarda insanların besinlerini güneşte kurutarak lezzetlerini kaybetmeden sakladıklarını biliyoruz. Günümüzde halen, özellikle doğuda patlıcan, biber, domates gibi sebzelerin bolca kurutulduğunu görüyoruz. Ayrıca kurutulmuş meyveler hem uzun süre saklanabilmeleri hem de lezzetlerini korumaları açısından marketlerde yerlerini alıyorlar.


  Üzerini kapamadan soğumasını bekleyelim
  Bu bilgilerden sonra mantarlarımız soğudu ise ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında saklayabiliriz. Mantarları artık ister yemeklerde, ister benim gibi sandwichlerinizde ya da salatalarınızda dilediğiniz gibi soğuk olarak kullanabilirsiniz.

  Afiyet olsun!

  ChefDerya+ Yorum Gönder
yıkanmış mantar nasıl saklanır,  mantar derin dondurucuda nasıl saklanır,  kanlıca mantarı nasıl saklanır,  kanlıca mantarı derin dondurucuda nasıl saklanır,  derin dondurucuda mantar nasıl saklanır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi