Bilim ve teknoloji nin hayatımızdaki yeri ve önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilim ve teknoloji nin hayatımızdaki yeri ve önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilim ve teknoloji nin hayatımızdaki yeri ve önemi

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: bilim ve teknoloji nin hayatımızdaki yeri ve önemi

  Bilisim teknolojilerinin hayatımızın her alanını kapsama alanı içine aldıgı ve özgürlestirmekle birlikte zaman zaman da özgürlügünüzü kısıtladıgı herkesin malumu.

  Çamasır bulasık makinasından tutun da cep telefonları asansörler vb. aklınıza gelecek her türlü elektronik esyanın Bilisim Sektörü ile de bir akrabalıgı bulunmakta.

  Dünyada Bilisim pazarı durgun ekonomilere ragmen gelisimini sürdürüyor. Asagıda dünyada ve Türkiye’de Bilisim Sektörünün mevcut durumu ve gelisimi incelenecektir.
  Ancak; degerlendirmelerimize geçmeden önce; ana sınıfındaki çocuklardan tutun da huzurevindeki yaslılara çalısma hayatında olan veya olmayan herkesin her gün bir sekilde karsılastıgı internetten ve internet güvenliginden söz etmek istiyoruz.
  Gerçekten de evlerimize kadar giren internet aynı zamanda güvenlik kavramını da gündeme getiriyor ve internet güvenligi artık özel ve kamu kurum ve kuruluslarında oldugu kadar tüm diger kullanıcılar için de son derece önemli bir konuma ulasıyor.
  Internet alt yapısının dünyada oldugu gibi; ülkemizde hızla gelisiyor olması kullanıcıların birçok islemini Internet üzerinden yapması ile sonuçlanıyor.

  Ülkemiz seksenli yıllar boyunca inşaat sektörüne dayalı bir kalkınma modelim benimsedi. Telekomünikasyon alanında yapılan hatırı sayılır altyapı yatırımlarına karşın bilişimin bir kalkınma modeli olarak ele alınması ilk defa 1980'lerin son döneminde gündeme gelebildi.

  Bugün çoğunluğu gençlerden oluşan nüfusunun yüzde 10'u bilgisayar kullanan iş süreçlerini elektronik ortama geçiren bir Türkiye var. Küçük ve orta boy işletmeler verimliliklerim bu sayede artırıyor. Yaygın kullanımı olmadığı zamanlarda teknolojik yönü öne çıkan bilgisayar artık kurumlar ve insanlar arası iletişimin vazgeçilmez araçlarından biri oldu.


  Dünyageride bıraktığımız yüzyılın özellikle ikinci yansında teknolojik gelişmelerin geometrik olarak hızlanmasına ve insanların günlük yaşamın çok daha fazla alanında teknolojinin nimetlerinden yararlanmasına sahne oldu. Bilişim alanında yaşanan gelişmelerin diğer teknolojilerde yaşanan gelişmelerin hızlanmasına katkı sağlayan yönü de var. Bir anlamda bu teknolojilerin evrim sürecini doğrudan etkileyen gelişmelerde bilişim teknolojilerinin çok büyük payı söz konusu. Kişisel bilgisayarların iş dünyasından başlayarak evlere çantalara ve hatta avuç içine girmesine uzanan dönemde kurumların ve kişilerin çalışma yöntemlerinde alışkanlıklarında beklentilerinde ve verimliliklerinde ciddi değişiklikler yaşandı.

  Teknoloji de cep telefonunun hayatımızda ki yerine baktığımız da insanın bilimi kullanarak doğa ya üstünlük kurmak için tasarladığı rasyonel bir disiplindir. Teknoloji somut ve deneysel anlamda temel olarak teknik yönden yeterli küçük bir grubun örgütlü hiyerarşi yardımıyla bütünün geri kalanını (insanlar olaylar çevre makinalar) gibi üzerinde denetimi sağlamasıdır. Cep telefonu da bu bütünün bir parçası olma yolunda hızla ilerlemektedir.
  Cep telefonlarının yaşamımızın vazgeçilmez birer parçası oluşunun zamanını tam olarak bilmekteyiz. Yalnız bir gerçeği var ki oda hayatımızın vazgeçilmezleri olmuşlar.
  Teknolojinin ilerlemesiyle hayatımızı devam etme süresince nasıl ki yemek içmek olmadan yaşam devam etmiyorsa cep telefonlarına da o şekil endekslenmişiz. o*nunla yatıp o*nunla kalkar olmuşuz. Çogumuz artık saat kullanmaz olmuşuz hesap makinesi olarak kullanmışız elektiriği olmayan bir binadan inerken ya da çıkarken bize el feneri görevi gören yol gösteren olmuştur sıkıldığımızda oyunlar oynadığımız makine olmuştur.
  Teknolojisi öyle ilerliyor ki bir aldığımızı sonra beğenmez oluyoruz… en enteresan bölümü ya da beni düşündüren kısmı bayramlar da ya da özel günler de birincil derece yakınlaşmalar sıcak yüz yüze görüşmeler olması gerekirken toplu mesajlar sanal ortam da çetleşmeler aşk tazelemeler sık sık görüşmeler kısaca duygu ve düşüncelerimizi aktarmak buluşmak ayrılmak kimi zaman iyi sonuçlar kimi zaman kötü sonuçlar da hep yanımızda yakın olan tuşlarla gerçekleşiyor bu işlemler hepimizin yaptığı imdadımıza koşan cep telefonları…

  Sabit telefonların kullanılmadığı ya da aza indirgenmesi gezdiğimiz gördüğümüz ortamları fotoğraf karesine almamızla fotoğraf makinelerinin fazla kullanılmaması kameranın yalnız işi olanlar tarafından ele alınması radyo tv internet hatta otomobillerimizde ki kontak anahtarı yerine cep telefonu kullanılacak duruma gelmişizhayatımızın büyük bir bölümünü kaplar olmuş bu cep telefonları…

  Keşfinden ve her insanın eline bir tane geçmesinden itibaren başkalarını daha çok merak etmemize yol açan alettir. Aradığımızda kişiye ulaşamadığımız da telefonu niye kapalı acaba nerde? Ne oldu niye kapalı düşüncelerine gireriz. Telefonla aradığımızda açmadığı taktirde yaptığımız tavırlar oluyor… telefon insan ilişkilerine kadar özel ve sosyal hayatımızı ele geçirmeye tanık oluyoruz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi