Akutun çalışmaları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Akutun çalışmaları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Akutun çalışmaları nelerdir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: akutun çalışmaları nelerdir
  Arama Kurtarma Derneği (Kısa adı: AKUT), mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren bir dernektir. Türkiye'nin arama kurtarma konusunda gönüllü ilk sivil toplum örgütü olan dernek, 1996 yılında kurulmuştur ve gönüllülük ilkesi ile faaliyet göstermektedir.


  Türkiye'de, özellikle dağcılık sporunda kaza geçiren veya kaybolanların arama ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmış bir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması, derneğin kuruluş amacıdır. 1994 yılında yaşanan bir dağ kazasının ardından,[Not 1] Ali Nasuh Mahruki'nin önemli çabaları ile bir araya gelen gönüllü dağcıların oluşturduğu bu topluluk, ilk kez 1995 yılı Aralık ayında Uludağ, Keşiştepe'de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda AKUT adını kullanmış ve yoğun sis, dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen mahsur kalan kişiler kurtarılmıştır.

  Dernek, 1997 yılından itibaren kuruluş amacının yanında diğer doğal afetlerde de arama kurtarma çalışmalarına katılmaya başlamıştır. 15 Ocak 1999 tarihinde, Bakanlar Kurulu tarafından "kamu yararına çalışan dernek" statüsü verilmiştir.[Not 2]Türkiye'nin tam anlamıyla AKUT ile tanışması, 1999 Gölcük Depremi sonrasında olmuştur.

  AKUT 1999 yılında; Birleşmiş Milletler'in arama kurtarma organizasyonu olan INSARAG'a üye olmuş, 2011 yılında INSARAG gözetmenlerinin denetiminde İstanbul'da yapılan sınavı geçerek "Orta Ölçekli Arama Kurtarma Ekibi" ünvanını almıştır.[1][2] Ayrıca Uluslararası Kurtarma Köpekleri Organizasyonu (IRO) üyesidir.[3] Yurtdışında Yunanistan, Tayvan, Mozambik, Hindistan, İran, Pakistan, Haiti ve Japonya'daki afetlerde görev almıştır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Proje ödevimin son sayfasına yaradı yarın kesin 95-100 alıcam.Çok saol admin =D 4. 4
  Ziyaretçi
  yaşasınn bu yazı sayesinde öğretmenin gözüne girecem

 5. 5
  Ziyaretçi
  ya bu siteyi çok seviyorum çok işime yaradı teşekkürlerrrr:)

 6. 6
  Ziyaretçi
  forumun bütün sitelerıne bayılıyorum arkadaşlar tavsiye ederim çok güzel bir site çok işime yaradı saolun hepinize çok teşekkür ederim :D

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok güzel bir site yapanın eline sağlık çok işime yarayacak inşallah

 8. 8
  Ziyaretçi
  saol 100 aldım her zaman ki gibi

 9. 9
  Ziyaretçi
  gerçekten çok güzel bir yazı her şey için teşekkürler :)

+ Yorum Gönder
akutun çalışmaları,  akutun çalışmaları nelerdir,  akut çalışmaları,  akut çalışmaları nelerdir,  akut un calismalari
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi