İnsan iradesi ve kader ile ilgili ayetler ve hadisler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan iradesi ve kader ile ilgili ayetler ve hadisler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan iradesi ve kader ile ilgili ayetler ve hadisler





 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye





  Cevap: insan iradesi ve kader ile ilgili ayetler ve hadisler

  Kader, kelime olarak, ölçme, takdir etme, biçime koyma ve şekillendirme gibi ma’nâlara gelir. Arapça’da (Ka-de-ra), takdir etti, hisselere ayırdı ve herkese payını bölüştürdü ma’nâsına gelirken bir de aynı kelimenin, “güç yetirdi, muktedir oldu” gibi manaları vardır. Kelime “Tef’il” babına nakledilince (Kad-de-ra) olur ki o zaman manası “hükmetti, hükmünü geçirdi ve kazada bulundu” şeklinde olur. İşte kelimenin bu lügat manasından çıkış yaparak “Kader”e ıstılah olarak şöyle bir tarif getirilebilir.

  “Kader, Allah (c.c)’ın plan ve program olarak takdir ve hükmettiği şeydir.”

  Aşağıda kaydettiğimiz âyet-i kerimeler de bu tarifi te’yid eder mahiyettedir:

  “Gaybın anahtarları O’nun katındadır, onları ancak O bilir. Karada ve denizde olan her şeyi bilir. Düşen yaprağı, yerin karanlıklarında olan taneyi O bilir. Yaş kuru ne varsa hepsi “Kitab-ı Mübin”dedir” (En'am suresi, 59).

  “De ki: “Allah’ın dilemesi dışında ben kendime bir zarar ve fayda verecek durumda değilim. Her ümmet için bir süre vardır; süreleri sona erince bir saat bile geciktirilmezler ve öne de alınmazlar” (Yûnus suresi, 49).

  “Gökte ve yerde, görülmeyen her şey şüphesiz Kitab-ı Mübin’dedir” (Neml suresi, 75).

  “Şüphesiz ölüleri dirilten, işlediklerini ve eserlerini yazan Biz’iz. Her şeyi apaçık bir kitapta saymışızdır” (Yasin suresi, 12).

  “(Ey şânı yüce Nebi!) Doğrusu sana vahy edilen bu Kitap Levh-i Mahfuzda bulunan şanlı bir Kur’ân’dır”(Bürûc suresi, 21-22).

  “Doğru sözlü iseniz bildirin, bu azap sözü ne zamandır?” derler. De ki: “Onu bilmek ancak Allah’a mahsustur. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.” (Mülk suresi, 25-26).







+ Yorum Gönder
insan iradesi ve kader ile ilgili ayetler ve hadisler,  insan iradesi ile ilgili ayetler,  insan iradesi ve kader ile ilgili ayetler,  irade ile ilgili ayetler,  kader ile ilgili ayetler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi