Evrendeki düzen ve uyuma örnekler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Evrendeki düzen ve uyuma örnekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Allah'ın her şeyi bir ölçüye göre yarattığına örnekler

  evrendeki düzen ve uyuma örnekler nelerdir ?

  Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır. Yüce Allah, yaratmasındaki mükemmelliği, evrende var olan düzen ve uyuma Kur'an'da şöyle belirtmektedir: "Rahmanın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak(düzensizlik) görüyor musun?" (Mülk suresi, 3. ayet)
  Dünyanın kendi eksine etrafında dönüş hızı, ayın dünyaya olan uzaklığı, atmosfer tabakasının kalınlığı, havadaki gaz miktarı vb. evrende mükemmel uyum olduğunu gösterir. Kur'an'ın işaret ettiği ölçülü yaratılış ile ilgili bilimsel gerçeklerden bazıları şunlardır:


  Dünya kendi ekseni etrafında saatte bin mil hız yapar. Eğere böyle değil de saatte yüz mil hız yaparak kadar dönseydi, gündüz ve gece şimdi olduğundan daha uzun olurdu. Bu durumda bitkiler gündüz yanar, kalan olursa da onlarda donardı.
  Ay, dünyamıza şimdiki noktasından 50 bin mil ötede olsaydı, yeryüzünde med-cezir(gel-git) olayları sonucunda bütün kıtalar günde iki defa su altında kalırdı.
  Dünyamızın çevresini saran atmosfer tabakası biraz daha ince olsaydı, atmosferde yanıp parçalanan binlerce meteor, o zaman dünyamıza rahatlıkla ulaşabilir ve her şeyi yok ederdi.
  Mevsimlerin sürekliliği, gece ile gündüzün birbirini izlemesi, su döngüsü, yeryüzünde yaşamın oluşması da evrende mükemmel bir düzenin olduğunun en açık delilidir 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel ödevime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel ödevimde yardımcı oldu

 5. 5
  Ziyaretçi
  Yararlı ve olumlu.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok güzel oldu bu

 7. 7
  Ziyaretçi
  ya çok güzeldi teşekküler forum alev

 8. 8
  Ziyaretçi
  Bence örnekler tek sıra halinde 20den fazla verilmelidir

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler allah razi olsun

 10. 10
  Ziyaretçi
  harıka sıtede bulamadığim seyleri burda buldum

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok güzel olmuş alemden bulamadiklarimi buradan buldum ama haklisin tek sira halinde 20 ye kadar olsa daha güzel olurmuş ama olsun teşekkürler forum alev

+ Yorum Gönder
Evrendeki düzene örnekler,  evrendeki düzenle ilgili örnekler,  evrendeki düzen ile ilgili örnekler,  evrendeki duzene ornekler,  evrendeki mükemmel düzene örnekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi