İnsanın burnu neden tıkanır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanın burnu neden tıkanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanın burnu neden tıkanır

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Özellikle kış aylarında birçok insanın ortak sorunu olan burun tıkanması pek çok farklı sebepten kaynaklanabilmektedir. Burun tıkanıklığı yaşanmasının temel sebebi; burun yapısının temeli olan burun kemiğinin duruş pozisyonu ile alakalıdır. Birçok insan yaşantısında fark etmese de insan vücudu iki burun deliğini de aynı anda kullanmaz. Gün içerisinde nefes alıp verirken bazı periyotlarda sağ, bazı periyotlardaysa sol burun deliğinden nefes alınır. Bu sebepten ötürü burunun çatısı olarak kabul edilen burun kemiğinin, iki burun deliğinin tam oradan geçecek şekilde simetrik olması çok önemlidir.

  Simetrik olmayan burun kemiği; bir burun deliğinin diğerinden daha dar olmasına neden olarak, gün içerisinde dar burun deliğinden nefes alınmaya çalışıldığında kişinin zorlanmasına neden olur. Bu sebepten insanlar bazı geceler rahat nefes alamadıkları için rahat uyuyamazlar. Bu tür sorunlu gecelerde kişi, dar olan burun deliğininin bulunduğu tarafa doğru yattığından, zaten dar olan burun deliğinin daha aktif bir şekilde kullanılmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak kişi sorunlu burun deliğinden rahat bir şekilde nefes alamadığından, uykusu sıkça bölünmektedir. Genetik olarak burun kemiğinde simetri sorunu olan kişilerin, uzman bir hekime danışarak sorunun niteliğini belirlemesi ve hekim gerekli görürse cerrahi operasyon geçirmesi gerekebilir.

  Burun tıkanıklığına neden olan bir başka sebepse, burun akıntısı nedeni ile gelişen tıkanmalardır. Özellikle kış aylarında birçok insanda yaygın olarak görülen mikrobiyal hastalıklar neticesinde gelişen burun akıntısı, kişinin burun deliklerinin tıkanmasına neden olmaktadır. Bu aşamada kişilerin burun sıvılarının katı hale gelmeden, kolay bir şekilde vücut dışına atılabilmesini sağlaması gerekir ki bu durumda sadece yeterli oranda su içerek mümkün olabilmektedir. Yapılan araştırmalar her gün en az 2 litre su içen insanların vücut sıvı dengelerinin sağlanarak, burun akıntılarının çok daha zor katılaştığını göstermiştir. Burunda üretilen mukozanın içerisinde yeteri miktarda su olmaması, burun akıntısının çok kısa bir süre içerisinde katı hale gelmesine ve dolayısı ile burunun hızlı bir şekilde tıkanmasına neden olmaktadır. 3. 3
  Forumacil
  Özel Üye
  insanın burnu neden tıkanır  Burun Tıkanıklığı Neden Olur


  Burun tıkanıklığının sebepleri


  Bu sınıf içinde burnun ve ince bir kıkırdaktan oluşan ve burnu iki ayrı bölüme ayıran burun septumunun bozuklukları incelenir. Bu bozukluklar genellikle insanın hayatında geçirdiği herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Kaza çocukluk çağında olmuş olabileceği gibi unutulmuş bile olabilir. Yeni doğan bebeklerin yüzde yedisinde doğum esnasında burun zedelenmesi olabilmektedir. Şu bir gerçektir ki insan, hayatı boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarpar. Bu nedenlerden dolayı burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülen nedenlerdir. Eğer bunlar soluk almayı güçleştirirse cerrahi olarak düzeltilebilir. Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni geniz etinin büyümesidir. Bu bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde burnun arkasında yer alan bir dokudur. Bu problemi olan çocuklar geceleri sesli nefes alırlar, hatta horlarlar. Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar, yüzlerinde bir mutsuzluk ifadesi vardır. Hatta dişlerinde de bozukluklar söz konusu olabilir. Geniz etini almaya yönelik cerrahi girişimler önerilebilir. Bu kategori içinde yer alan başka nedenler arasında burun tümörleri ve yabancı cisimler de vardır. Çocuklar küçük parçacıkları burunlarına sokma eğilimindedir. Bunlar düğme, çengelli iğne, oyuncak parçaları, bezelye ve nohut olabilir. Tek taraflı kötü kokulu akıntı hissettiğinizde dikkatli olun. Çünkü bu yabancı cisim tarafından tıkalı bir burnun uyarısı olabilir. Bu durumda muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

  ENFEKSİYON


  Normal bir insan yılda ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebilir. Bu gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaşlı kişilerde ise daha azdır. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler hava yoluyla geçerken çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır. Virüs bir kere buruna yerleşince vücutta bulunan histamin adında bir kimyasal maddenin salgılanmasına neden olur. Bu madde sonucunda buruna giden kan miktarında belirgin bir artış gözlenir. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar. Antihistaminikler ve dekonjestanlar bu şikayetlerin azaltılması için kullanılabilir. Fakat soğuk algınlığı zaman içinde kendi kendine geçer. Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır. Ani sinüs enfeksiyonlarında burunda tıkanıklık, Koyu bir akıntı, hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yanaklarda ve üst dişlerde, gözler arasında ve gerisinde veya üzerinde ağrı ve hassasiyet bulunur. Kronik sinüs enfeksiyonları ağrı yapabilirde yapmayabilir de. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişir. Hastalık aşağı hava yollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.

  ALLERJİ


  Saman nezlesi allerjik rinite verilen isimdir. Allerji ; yabancı bir cisim, polen, ev tozu akarı, hayvan atıkları veya ev tozundaki bazı parçacıklara karşı oluşan aşırı enflamasyon yanıtıdır. Bazen besinler de rol oynamaktadır. Polenler ilkbaharda veya sonbahar da sorun yaratırlar. Bunun yanında ev tozu bütün bir yıl boyunca rahatsız edebilir. Bunun ideal tedavisi şikayetlere neden olan şeylerden uzak durmaktır. Ancak çoğu zaman bu pratik değildir. Allerjik hastalarda, soğuk algınlığında olduğu gibi, vücutta histamin salgılanmasına neden olan parçacıklar sonucunca burun tıkanıklığı ve akıntısı oluşur. Antihistaminik ilaçlar histaminin etkisini önleyerek şikayetleri ortadan kaldırılabilir. Dekonjestanlar genişlemiş kan damarlarnı büzerek burnun açılmasını sağlarlar. Antihistaminiklerin büyük çoğunluğu uykuya meyli artırırken dekonjestanlar tam bunun aksi olarak uyarıcı etki gösterir. Bu nedenle bu ilaçları bir arada kullanmak en doğru seçim olacaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi