Mahallenizdeki caminin görevlilerinden cami ve bölümleri hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mahallenizdeki caminin görevlilerinden cami ve bölümleri hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mahallenizdeki caminin görevlilerinden cami ve bölümleri hakkında bilgi

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Cami ve bölümleri ile ilgili bilgiler

  Harim:
  Sanat tarihi teknolojisinde, camilerde namaz kılmaya tahsis edilen mekana denmektedir.
  Harim, Allah’la O’nun kulu olan insan arasında bir nevi bağ kurma mahalli olması sebebiyle kutsal sayılır. Namaz dışında eğitim ve öğretim gibi bazı faaliyetlerin uygulanmasında da açık olmakla birlikte saygılı bir tutumla belli kurallar dairesinde hareket edilmesi gereken bir mahaldir.

  Mihrab:

  Kelime olarak “Harabe” kökünden gelir.
  Terimde camilerin kıbbe duvarında, yarım daire şeklinde ve öne doğru eğik olan yere mihrab denir. Gene mihrab, cami harimlerinde, müslümanların namaz kılacakları kıble yönünü belirleyen, kıble duvarına açılmış, cemaatle namazlarda imamın en önde durduğu yerdir.

  Minber:
  Arapça’da “nebera” (yüksek olmak) ukökünden gelmekte ve yüksek yer, ikemle semeri, sedye manaları ifade etmektedir. Terimde, Cuma ve bayram namazı kılınan yerlerde hatiplerin hutbelerini okumak için çıktıkları basamaklı yerlere minber denmektedir. Mihrabın sağ tarafında ve kıble duvarına dik olarak durur.

  Vaaz Kürsüsü:
  Kürsü kelime olarak; sandalye, taht ve divan manasına gelmektedir. Aynı zamanda, camilerde vaizlerin cemaata vaaz vermek için üzerine çıktıkları yüksekçe bir yere de kürsü denmektedir.

  Hünkar Mahfili:
  Sultanların inşa ettikleri camilerde zeminden yüksek ve kafesle bölünmüş yere denmektedir.

  Müezzin Mahfili:
  Müezzinlerin, camilerde, birarada oturmaları için ayrılmış yüksekçe yerdir.
  Şartlarına uygun kişilerin (Müslüman, aklı başında vb.) günde 5 defa müezzin tarafından camiye gelmeleri için yapılan çağrıya uyarak camiye gelenler bir topluluk oluşturur. Burada yapmaları gereken ibadeti yaparlar. Budan sonra birbirlerinin hatırlarını sorarlar, sıkıntıda olanlara yardım ederler. Hasta olanları öğrenir, ziyaret ederler. Sevgiye, saygıya dayanan bir toplum oluşmasına yardım ederler. Ayrıca bilhassa Cuma günleri ve bayramlarda kürsü ve hutbede yapılan vaazlarla dini bilgilerini geliştirirler, birbirleriyle olan ilişkilerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrenmiş olurlar.

  Son Cemaat Yeri:
  Cemaate yetişemeyenlerin sonradan namazlarını kılabilmeleri için ayrılmış yer.

  Minare:
  Aslı “menare” olan bu kelime dilimize “minare” olarak geçmiştir. Nur yeri (ışık yeri) manasına gelip, camilerde ezan okumak maksadıyla inşa olan yüksek yere minare denmektedir.

  Şadırvan:

  Namazdan önce abdest almak için, genellikle avlu ortasında bulunan ve etrafında muslukların sıralandığı su haznesidir.

  Avlu:

  Cami harimlerine bitişik, genellikle şadırvan veya revaleyi kapsayan üstü açık yerlere denir. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok uzun ama işime yarıyo :) 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel bir site bu site çok işime yarıyo teşekkürler

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel bu site çok işime yarıo

 6. 6
  Ziyaretçi
  bencede çok güzel işime yarıyor

 7. 7
  Ziyaretçi
  güzel site bence

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok işe yarıyor en çokta din kulturu deersinde

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı çok güzel bir yer burası

+ Yorum Gönder
mahallenizdeki caminin görevlilerinden cami ve bölümleri hakkında bilgi,  mahallenizdeki caminin görevlilerinden cami ve bölümleri hakkında bilgi kısa,  mahallenizdeki caminin görevlerinden cami ve bölümleri hakkında bilgi,  camının gorevlılerınden camı bolumlerı hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi