İşlerimize başlarken niçin besmele çekeriz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İşlerimize başlarken niçin besmele çekeriz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İşlerimize başlarken niçin besmele çekeriz

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: işlerimize başlarken niçin besmele çekeriz


  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ ”


  Bismillahirrahmanirrahim ” Türkçesi Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

  Kıymetli ziyaretçilerimiz, her işe başlarken söylememiz gereken sözdür besmele.Başladığımız işin hayırlara vesile olmasını ve Allah katında değerinin artması için söze Besmeleyle başlamalıyız. Bir mümin hangi iş olursa olsun besmeleyle başlarsa o iş esnasında yaptıkları Allah katında daha fazla değerli olur. Çünkü besmele her işi bereketlendirir. hayırlı sonuçlanmasını sağlar.Nitekim besmelesiz yemek bereketsiz olur.

  Rahman ve Rahim kelimelerinin anlamları da çok önemlidir. Rahman: Bu dünyadaki bütün insanlar için geçerlidir. Ve Allah’ın merhametini simgeler .Nimetlerini iyi,kötü,müslüman ve müslüman değil diye ayırt etmeden herkese sunması. Rahim ise ahirette sadece mümin kullarına rahmetini ve nimetlerini sunmasıdır. Allah şanı yücedir. Bu sebeple her işe onun adıyla başlamalıyız.

  Fatiha Suresi’nin başında bulunan Besmele’nin İslam’da özel bir yeri vardır. Tevbe suresi hariç bütün surelerin başlangıcında bulunmaktadır. Ayrıca Neml suresinin 30. ayetinde de zikredilir. Kur’an okunması veya dua edilmesi haricinde de İslam’da yapılan her işe Allah’ın adıyla başlanması gerektiği inancından ötürü İslam âleminde geniş bir kullanım alanı vardır. Bununla birlikte gündelik hayattaki kullanımında her zaman ayetin tamamı tekrarlanmaz. Çoğunlukla Bismillah (Allah’ın adıyla) olarak kısaltılır.

  Besmelenin her surenin bağımsız bir ayeti mi yoksa tüm surelerin başında okunan tek bir ayet mi olduğu tartışmalı bir meseledir. Geçerli görüşe göre besmele sadece Fatiha suresi ve dolayısıyla da Mushaf’ın ilk ayetidir. Çünkü bu sayede surenin ayet sayısı yediye tamamlanır ve Hicr suresi 87. ayetteki ifade tasdik edilir:

  “Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi ayeti ve yüce Kur’an’ı verdik” (Hicr, 87).

  Nitekim Fatiha besmele ile birlikte yedi ayettir, her namaz rekatında tekrarlanır ve ikişerli bir zincir oluşur. Bununla birlikte cemaat ile birlikte namaz kılınırken imam besmeleyi içinden okur, ancak Fatiha Suresi’nin diğer altı ayetini sesli okur.

  Besmele, Allah’la Yapılan Bir Sözleşme Gibidir: •”Bismi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîym” sözünün kısaltılmış şekli. Hayırlı ve helâl bir işe başlarken, Allah Teâlâ’nın adını anmak ve bu adla işe başlamak anlamına gelir. •Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla… Besmele, Allah’ın tesbit ettiği kulluk programını kabul etmektir. Besmele çeken kul, şöyle demiş olur: “Ya Rabbi, şu an, kulluk maddelerinden birini işleyeceğim. Senin ismini anıyor ve iznini istiyorum.” O yüzden haramlara besmele çekilmez. Besmele Şuurunun Mü’mine Kazandırdıkları:

  Besmele şuuru, bize şu anlayış ve davranışları kazandırır (kazandırmalıdır): Müslümanın her işi Allah’ın adıyla ve O’nun emir ve müsaadeleri doğrultusunda olmalı. Müslümanın her işinde ‘evvel Allah’ olmalı. Yani mü’min, başlayacağı işi yapıp yapmama konusunda önce Allah’a danışmalı.

  Harama besmele çekilmeyeceği için, besmele çekemeyeceğimiz hiçbir işe girişmemeliyiz. “Besmelesiz iş ebterdir, yok olmaya mahkûmdur” hadisinden anlıyoruz ki besmelesizler ve onların düzenleri devrilip yıkılmaya mahkûmdur.

  Kesilirken besmele çekilmeyen her hayvan murdardır, pistir. Besmeleyle ve besmele doğrultusunda olmayan her düşünce, fikir, iş ve düzen de bereketsizdir.

  Besmele Allah’tan yardım dilemedir. Allah ise, ancak Kendi yolunda olanlara yardım eder. Müslüman, her türlü davranışa İslâmî ölçüler ışığında başlamalı, eylem, hizmet ve faâliyet yaparken ilâhî rahmet ve merhamet üzere bulunmalıdır. Besmele bu bilinci yansıtmalıdır. Müslüman, bütün düşünce ve davranışlarında merhametle hareket etmek zorunda olduğunu besmeledeki rahmetle ilgili iki sıfatla idrak etmelidir. Besmele Şuur kazandırmalıdır: Müslüman, besmeleyi hayatının tamamına yansıtmalıdır. Şuursuz bir şekilde söylenen besmelenin, istenen faydayı sağlamayacağını bilmelidir. Besmele, müslümanın elini attığı her işte, adımını attığı her yolda Allah ile beraber olduğunun, O’nun yardımıyla iş yaptığının şuurunda olmasını sağlar/sağlamalıdır.

  Besmelenin her işte sürekli tekrar edilmesi, Allah’ı zikir olduğu gibi, müslümanın Allah’la rahmet üzerine iş yapacağına, O’nun izin verdiği şekilde davranacağına dair sözleşme yenilemesidir. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel bir performans yaptım teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok açıklayıcı bir bilgi teşekkürler

+ Yorum Gönder
niçin besmele çekeriz,  işlerimize niçin besmele ile başlarız,  işlerimize başlarken niçin besmele çekeriz,  neden besmele çekeriz,  islerimde nicin besmele kullanmaliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi