Türk Halk Müziğinin Genel Özellikleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türk Halk Müziğinin Genel Özellikleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türk Halk Müziğinin Genel Özellikleri Nelerdir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: türk halk müziğinin genel özellikleri nelerdir


  türk halk müziğinin özellikleri


  Dünyadaki her ulusun kendine Özgü halk ezgileri vardır ve bunların çoğu çok eskidir. Bu gibi geleneksel ezgiler çeşitli duyguları dile getirir. Aşk, nefret, sevinç, üzüntü, mutluluk ve acı kadar insanın çalışma ve eğlence yaşamına ilişkin büyük küçük tüm olaylar ezgilere konu olabilir.
  Halk müziğinin en eski örneklerinden bazıları dinsel tören ve festival şarkılarıdır. Ürün toplama gibi çeşitli etkinlikler sırasında söylenen ezgiler ile gençlerin kendi ulusal kültürlerini tanımalarını sağlayan şarkılar bunlara örnektir.
  Halk ezgileri bir kişiden öbürüne aktarılırken değişir. Birkaç kuşaktan sonra hem sözleri hem de müziği etkileyecek kadar büyük değişiklikler olabilir. Bazen de bir ezginin zamanla birçok çeşitlemesi ortaya çıkar. Bunlar, 20. yüzyılın başlarında Macar halk ezgilerini derleyen Belâ Bartök'un saptadığı gibi, ezgi "aileleri" oluşturabilir.
  Her ülke halk müziğini kendine özgü bir yolla yorumlar. Kuzey Amerika, Avustralya ve Batı Avrupa halk ezgilerinin bazı ortak özellikleri vardır. Hepsi de baladları, iş şarkılarını ve dans ezgilerini içerir {bak. Balad).Ezgiler çoğu zaman kıtalara bölünmüştür ve her kıtadan sonra aynı sözlerden oluşan bir nakarat yinelenir. Şarkıcı, nakaratlara katılmaları için izleyicilerini coşturmaya çalışır. SSCB ile Balkanlar'ın bazı bölgelerinde ve İtalya'da bazı geleneksel ezgiler çok karmaşık nakaratlar içerir. Öte yandan, Orta ve Doğu Avrupa'da insanlar çoğunlukla çiftler ya da gruplar halinde şarkı söyler.
  Halk müziği çoğunlukla söylenmek içindir; ama bazıları, özellikle dans müzikleri çalınmak içindir. Düdük, çıngırak, İsviçre kavalı olan alp boynuzu gibi basit tahta borular, gitar, banço, keman, lir, kanun, balalayka (telli bir Rus çalgısı), saz, bir Yunan çalgısı olan buzuki gibi çeşitli halk müziği çalgıları vardır. Üflemeli çalgılar arasında Orta Avrupa ve Güney Amerika'da kullanılan panflüt ve birçok ülkede değişik biçimleri olan gaydalar bulunur. Bir kutuya takılı tellere tokmakla vurularak çalınan simbalom ilginç bir Macar çalgısıdır. Macaristan'dan başka ülkelerde de bulunan bu çalgının yanı sıra, 15. ve 16. yüzyılda İngiltere'de çalman ve gene aynı tür bir vurmalı çalgı olan santuru İngiliz göçmenler Amerika'ya götürmüşlerdir. Santur, özellikle Appalaş Dağlan gibi yörelerde günümüzde hâlâ çalınmaktadır.
  Bazı toplumların halk ezgileri bütün dünyada tanınmıştır. Kuzey Amerika halk ezgilerini, yalnızca İngiltere'den değil, Fransa ve İspanya'dan da gelen ilk göçmenlerin getirdikleri ezgiler oluşturmuştur. Amerika'ya köle olarak getirilen Siyahlar'ın Hıristiyan dinini kabul etmesinden sonra da, kiliselerde çalınan ayin müziği ile Afrika ritimlerinin birleşmesinden spiritual adı verilen müzik doğmuştur. Siyahlar yoksulluk ve güçlüklerle dolu yaşamlarını blues adı verilen ezgilerle dile
  getirmiş; mutlu oldukları zaman çaldıkları kendi dans müzikleri de sonradan cazın temeli olmuştur 3. 3
  Yoncalar
  Bayan Üye
  Türk Halk Müziği Genel Özellikleri

  Türk Halk Müziği adını halkın içinden çıkması sonucu almıştır.Bu müzik türünün en önemli özellikleri arasında yaşanmış olayların şiirsel mısralar kullanılarak yöresel sanatçılar tarafından derlenmesi ve bestelenmesidir.Türk Halk Müziği aynı zamanda Anadolu kültürünü yansıtmaktadır.Her bölgenin kendine has müzik aletleri ve şivelerini görmek mümkündür.Bu yüzden türküler kendi bölgeleri ile anılmaktadır.Karadeniz türküsü ,Güneydoğu Anadolu türküsü gibi.Bu türküler bazen ağıt olarak karşımıza çıkarken bazen de sevdaların bölgesel kültür ve şiveleri ile aktarılması ile olmaktadır. 4. 4
  Ziyaretçi
  Türk halk müziği ruhu dinlendiriyor

 5. 5
  Ziyaretçi
  yoncalar ablacım kısa şekilde anlatman işime yaradı sağol

 6. 6
  Ziyaretçi
  bu kadar guzel yapmısınız helal olsun curum

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler işime baya yaradı emeginize sağlık

+ Yorum Gönder
türk halk müziğinin genel özellikleri,  türk halk müziğinin özellikleri,  türk halk müziği genel özellikleri,  turk halk muziginin genel ozellikleri,  türk halk müziğinin genel özellikleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi