Grev ve lokavt hakkı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Grev ve lokavt hakkı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Grev ve lokavt hakkı nedir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: grev ve lokavt hakkı nedir

  grev ve lokavt hakkında bilgi


  1.grev hakkı ve lokavkt anayasa'nın 54. maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir: "toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında, uyuşmazlık çıkması halinde işçiler grev hakkına sahiptirler. bu hakkın kullanılmasının ve işverenin lokavta başvurmasının usul ve şartları ile kapsam ve istisnaları kanunla düzenlenir.
  grev hakkı ve lokavt iyiniyet kurallarına aykırı tarzda, toplum zararına ve millî serveti tahrip edecek şekilde kullanılamaz.
  grev esnasında greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu, grev uygulanan işyerinde sebep oldukları maddî zarardan sendika sorumludur.
  grev ve lokavtın yasaklanabileceği veya ertelenebileceği haller ve işyerleri kanunla düzenlenir.
  grev ve lokavtın yasaklandığı hallerde veya ertelendiği durumlarda ertelemenin sonunda, uyuşmazlık yüksek hakem kurulunca çözülür. uyuşmazlığın her safhasında taraflar da anlaşarak yüksek hakem kuruluna başvurabilir. yüksek hakem kurulunun kararları kesindir ve toplu iş sözleşmesi hükmündedir.
  yüksek hakem kurulunun kuruluş ve görevleri kanunla düzenlenir.
  siyasî amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grev ve iokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, işi yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişler yapılamaz.
  greve katılmayanların işyerinde çalışmaları, greve katılanlar tarafından hiç bir şekilde engellenemez+ Yorum Gönder
grev hakkı nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi