Hipotez örnekleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hipotez örnekleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hipotez örnekleri nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Hipotez hakkında ansiklopedik bilgi..

  hipotez : (varsayım)
  probleme konulan geçici çözüme hipotez denir. hipotez problemi çözmek için yapılan araştırma ve gözlemler sonucu elde edilen bilgilerin yardımıyla kurulur.

  hipotezin başlıca özellikleri:
  eldeki bütün verilere uygun olmalı ve onları açıklamalıdır.
  yeni gerçeklerin tahminine olanak sağlamalıdır.
  probleme çözüm önermelidir.
  deney ve gözlemlere açık olmalıdır.
  yeni deney ve gözlemlerle denenebilir olmalıdır.

  hipotezin muhtemel üç sonucu vardır:
  1-doğrudan kanıtlanıp doğrudan geçerli haline gelebilir bir hipotez gözlem ve deneylerle doğrulanırsa teori değil gerçektir.
  2-yeni gerçeklerle desteklenerek teori veya kanun haline gelebilir.
  3-çürütülüp terkedilir.

  Hipotez Örnekleri
  Hipotez; probleme sunulan geçici çözüm yolu.
  Önce problem gerek hipotez için. (önce yanlış bir hipotez örneği vereceğim sonra doğru)Problemim şu olsun:
  Bir bitkim var. A bitkisi. Bulunduğu ortamda %5 MİKTARDA argon gazı var, ışık GÖRMÜYOR, NEMLİ ortamda. Bir bitkim daha var. B bitkisi. O da %1 MİKTARDA argon gazı bulunan bir ortamda, ışık GÖRÜYOR, NEMLİ bir ortamda. A bitkisi ölüyor. B bitkisi yaşıyor. Ama ben A bitkisinin ölmemesini istiyorum.
  Problem şu: Neden B bitkisi yaşarken A bitkisi ölüyor?

  *** HİPOTEZ : (dikkat bu hipotez yanlış hipotezdir.Doğrusu için okumaya devam) A bitkisi ortamdaki argon gazı fazlalığı yüzünden ölmüştür.
  Hipotezin doğrululuğunu kontrol edeyim: Gözlemli Deney
  elimde bir sürü aletle ölçümler yaptım 2 tane ortam hazırladım bu 2 ortamın 1 şeyi hariç herşeyi aynı: aynı nem, aynı sıcaklık, aynı gübre, her ikiside aydınlık… sadece farklı olan; 1. ortamda %1 argon gazı. 2. ortamda %5 argon gazı. Gözlemliyorum. Argon gazı miktarının farklı olmasına rağmen her iki bitkide yaşıyor. :S biraz bozuldum ama belli etmiom sizde belli etmeyin “haaa” “hmm” “evet” “tahmin ettim gibi” “güzel” gibi olayları anlamış tavır takının hipotezim yanlış demekkkk.
  o zaman hipotezi değiştireceğiz.

  ***HİPOTEZ : (bu doğru olanı ) A bitkisi ışık alamadığından ölmüştür.
  Yine gözlemli deney;
  Yine 1 şey hariç herşeyi aynı olan 2 düzenek aynı sıcaklık,nem,gübre,gaz çeşidi/miktarı… ama bu sefer farklı olan şey şu; biri karanlıkta biri aydınlıkta
  sonuç: karanlıktaki öldü (Allah taksiratını affetsin.) aydınlıktaki yaşıyor (sonraki deneye o da ölür deneklerin kaderi bu ).
  Haaa A bitkisi karanlıkta olduğundan ölüyormuş. Bi daa A adında bitkim olursa karanlığa koymayacağım 3. 3
  Ziyaretçi
  saol kardes çok yardımcı oldu tessekurlar 4. 4
  Ziyaretçi
  İlköğretim 5.sınıf öğrencilerinin cinsiyet, sosyo ekonomik statü ve fen dersine karşı tutum düzeylerine bağlı olarak öğrencilerin ders başarıları ve öğrenmedeki kalıcılık düzeyleri arasında istatistiksel olarak manidar bir fark var mı? bu problem cümlesinin HİPOTEZ i ne olur??

 5. 5
  Ziyaretçi
  Nilay hoca söylemeseydi girmezdim onun tavsiyesi üzerine girdim muhteşem bilgileriniz var

 6. 6
  Ziyaretçi
  Gayet güzel bilgi teşekkür ederim

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok karmaşıktı ama sağ ol

 8. 8
  Ziyaretçi
  Türkiyenin Cari Açık Problemi ve Sürdürülebilirligi konusuna hipotez ne olabilir ? Acil yardımcı olursanız çok sevinirim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Türkiye de işgücü piyasasinin en önemli sonuçlarından biri istihdama katılım açısından erkeklere Gore dezavantajlı konumda bulunan kadınların işgücü piyasasına katılımı ve kadın istihdamidir.öyle ki kadınların istihdama katılımı karşılaştırıldığında arada ciddi bir fark olduğu görülmektedir Avrupa birliği ülkelerinde kadınların istihdama katılımı %6lar düzeyinde olmasına rağmen 2012 yıllık ortalamasına göre turkiyede kadının işgücüne katılım oranı %29.5 Günümüzde kadınların çalışma yaşamına aktif katılımını sağlamada girişimciliği teşvik edici, destekleyici çalışmalarında önem kazandığı bilinmektedir.ancak bu noktada ülkemizin pek çok ülkeye oranla kadın girişimciliği konusunda geride kaldığı gorulmektedir

 10. 10
  Ziyaretçi
  İlköğretim 5.sınıf öğrencilerinin cinsiyet, sosyo ekonomik statü ve fen dersine karşı tutum düzeylerine bağlı olarak öğrencilerin ders başarıları ve öğrenmedeki kalıcılık düzeyleri arasında istatistiksel olarak manidar bir fark var mı? bu problem cümlesinin HİPOTEZ i ne olur??

  1) İlköğretim 5.sınıf kız öğrencilerinin erkek öğrencilere göre düşük sosyo ekonomik statü ve fen dersine karşı tutum düzeylerine bağlı olarak öğrencilerin ders başarıları arasında bir fark varmıdır

 11. 11
  Ziyaretçi

  Trakya Üniversitesini okuyorum hipotez kurmamız gerek ama henüz konuyu bulamadık çalışma evreni edirneyi kapsayacak şekilde bir hipotez sunarsanız sevinirim çok teşekkürler

 12. 12
  Ziyaretçi
  Ankara Üniversitesi öğrencisiyim.Konu başlığım Türkiyedeki Çiftçiler ne kadar bilinçli?. Bölge olarak Ankaranın Çubuk ilçesindeki çiftçilerle anket yapacağım ancak hipotez olarak ne yapılabilir? Örnek verirseniz çok sevinirim.

+ Yorum Gönder
hipotez örnekleri,  hipotez örneği,  hipotez ornekleri,  hipotez nedir örnek,  örnek hipotezler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 23 kişi