Dilin Önemi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dilin Önemi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dilin Önemi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: dilin önemi ile ilgili kompozisyon örnekleri

  Dil, milli kültürün ilerlemesi ve yayılmasında önemli bir araç olduğu gibi, milli duygunun gelişmesinde ve bağımsızlığın korunmasında da önemli bir etkendir Bu sebeple, Atatürkçülükte, milli kültürün, bağımsızlığın, milli bütünlük ve toplumsal barışın korunması, sürdürülmesi için, milleti oluşturan kişiler arasında konuşulan dilin, birbirinden farklı olmaması, sade, anlaşılır ve zengin olması gereklidir Türk'üm diyen herkesin Türk Dili'ni bilmesi ve kullanması şarttır Türkçe'nin en büyük koruyucusu, geliştiricisi eşsiz liderimiz ATATÜRK'ün dediği gibi" Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır 3. 3
  Ziyaretçi
  ülkesını,yüksek bağımsızlığını korumasını bilen türk milleti dilinide yabancı diller boyunduruğundan kurtulamlıdır.( bu yazı ıle alakalı sızden çok acıl kompozısyon istiyorum) 4. 4
  Ziyaretçi
  teşekkürler :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  süper teşşekür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel süper tam istediğim gibi harika.......

 7. 7
  Ziyaretçi
  Dilin Önemi Kompozisyon
  Dil bir milletin tarih sahnesine çıktığı andan itibaren varlığını göstermeye başlar. Toplumun içinde bulunduğu durum, toplumun karşılaştığı kültür ve medeniyetler, toplumun yaşayış tarzı ve ihtiyaçları dilin gelişimini etkiler. Dil var olduğu toplumun içindeki insanlar ile bir bütündür onları etkiler ve onlardan etkilenir.
  Dil, bir milletin var oluş göstergesidir. Dilini kaybetmeye başlamış olması o toplumun yok olmaya başladığını gösterir. İnsanlar tarih boyunca hem toplum içerisinde birbirleriyle hem de başka toplumlarla sürekli etkileşim halinde olmuşlardır. Bu nedenle dil karşılaştığı tüm uygarlıkların izlerini taşır.
  Dil aynı zamanda yaşayan bir canlıdır. Her dil doğar, gelişir, değişikliğe uğrar ve bazı kelimeleri yok olarak kullanılmamaya başlar. Hatta dünya üzerinde toplumların yok olmasıyla kullanılmamaya başlayan diller de vardır. Dilin varlığı ve gelişimi o dile ait olan edebiyatı da doğrudan etkiler. Zengin bir dil yapısına sahip olan ülkelerin edebiyatları da zengindir. O dilde yazılan eserler zevkle okunur ve geleceğe kalır.
  Günümüzde ne yazık ki dile gerektiği kadar önem verilmemektedir. Özellikle gençler arasında dil bozulmalara uğramış ve yozlaşmaya başlamıştır. Gençler Türkçe kelimeler yerine yabancı kelimeleri kullanmayı marifet bilmeye başlamışlardır. Bu da dilimizin güzelliğini olumsuz etkilemektedir. Kelimelerin kısaltılarak yazılması ve okunması da dli olumsuz etkileyen unsurlardandır. Toplumun varlığı açısında büyük önem taşıyan dilimize gereken değeri vermeli onu her zaman doğru ve güzel şekilde kullanmaya çalışmalıyız.

 8. 8
  Ziyaretçi
  ; her ne kadar bir anlaşma aracı olarak tanımlansa da dil, milletlerin gelişmesine rehberlik eden, geçmişiyle geleceği arasında köprü görevi gören bir kültür mîrasıdır.

  Diline ve dinine sahip çıkmayan milletler kısa zamanda kendi değerlerinden koparak başka egemen milletlerin sömürgesi hâline gelirler. Onun içindir ki dilimizi ve dinimizi titiz bir şekilde korumamız ve yozlaştırmadan bir sonraki nesle aynen aktarmalıyız.

  Bir milleti diğer milletlerden ayıran en önemli fark o milletin kendi kültürüdür. Kültürü oluşturan unsurların en başında da dil ve din gelir. Çünkü kültür dile ve dine bağlıdır. Bütün kültür faaliyetlerinin temelinde bunun ikisi yatar. İnsanlar onlarla bilgi edinir, onlarla yaşar.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Dil insanlar arasında anlaşmayı sağlayan doğal bir araç; kendi yasaları içerisinde yaşayan ve gelişen canlı bir varlık; milleti birleştiren, koruyan ve onun ortak malı olan sosyal bir müessese; bin yıllar boyunca gelişerek meydana gelmiş bir sosyal kurum; seslerden örülmüş bir ağ; temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli antlaşmalar sistemidir.

  Dil, diğer insanlarla bütün ilişkilerimizde bize aracılık eden, sosyal bağlarımızı düzenleyen bir vasıta olarak hayatımızın her safhasında mevcuttur. Evde, okulda, sokakta, çarşıda, iş yerinde ve her yerde onunla beraber yaşıyoruz. İnsan konuştuğu dili doğduğu günden itibaren hazır bulur. Fakat dil doğuştan bilinmez. İlk aylarda ağlamalar, taklit, birtakım hareketlerle anlaşma sağlamaya çalışır. Çocuk içinde yaşadığı topluluğun dilini, anadilini uzun bir çıraklık devresi süresince öğrenir. Daha sonra kulağına gelen seslerin belli kavramlara, hareketlere, varlıklara karşılık olduğunu anlamaya başlar.

  Dil insan benliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. İnsan zekasının, insanda sınırı çizilemeyen duygu ve düşünce kabiliyetinin sonuçları kendi benliğinin dışına ancak dille aktarılabilir. Bu bakımdan dil ile düşünce iç içe girmiş durumdadır. İnsan dil ile düşünür. Dilin gelişmesi düşünmeyi düşünceye, düşüncenin gelişmesi de dile bağlıdır. Çeşitli medeniyetlerin meydana getirilmesini sağlayan düşünce, gelişmesini dile borçludur.

 10. 10
  Ziyaretçi
  en hızılı iletişim yoludur dil
  dil insanın kendi ifade etme yoludur.
  dil geçmişi günümüze günümüzü ise geleceğe taşır

 11. 11
  Ziyaretçi

  teşekkürler fakat bana hem alıntı olmayıp hem de uzun bir şekilde Atatürk' ün dil ile ilgili söylediği sözlerden birini konu alıp onun hakkında kompozisyon yazmam lazım ayrıca birde askerlik ama ayrı ayrı acil lazm lütfen yazar mısınız :) :) :) şimdiden ve tekrar teşekkürler :/

 12. 12
  Ziyaretçi
  teşkür edem hepize gölen yuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
dilin önemi ile ilgili kompozisyon,  dil ile ilgili kompozisyon,  dil ile ilgili kompozisyon örnekleri,  türk dili ile ilgili kompozisyon,  dille ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 21 kişi