Hücreyle ilgili araştırma yapan bilim insanları kimlerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hücreyle ilgili araştırma yapan bilim insanları kimlerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: hücreyle ilgili araştırma yapan bilim insanları kimlerdir

  Hücre ilk defa 1665 yılında Robert Hooke tarafından keşfedilmiştir.Robert Hooke şişe mantarından aldığı kesiti mikroskopta incelemiş ve oda şeklinde yapılar görmüştür.Gördüğü bu yapılara ‘‘Hücre’’ adını vermiştir.

  Yaklaşık iki yüzyıl sonra Brawn(1831) bitki hücrelerinde çekirdeği buldu.Purkinje, Schwann ve Mohl gibi araştırmacılar hücre içindeki canlı yapıya ‘‘Plazma’’ adını verdiler.Daha sonra hücreyi dış ortamdan ayıran bir zarın olduğu bulundu.Böylece yavaş yavaş canlıların hücrelerden yapıldığı fikri yayılmaya başladı.

  Bütün bu gelişmeler dayanılarak on dokuzuncu asrın başında botanikçi Schleiden 1838 ve zoolog Schwann 1839’da ‘‘bütün canlılar hücrelerden meydana geldiğini’’ söyleyerek hücre teorisinin ilk temellerini attılar.Daha sonra hücre teorisi,1858 yılında Rudolf Virchow’un eklediği yeni maddelerde aşağıdaki şeklini almıştır:

  v Bütün canlılar bir veya birçok hücreden meydana gelmiştir.

  v Hücreler canlıların en temel yapısal ve fonksiyonel birimidir.

  v Hücreler kendinden önceki hücrelerin bölünmesiyle oluşur.

  v Sitolojideki son çalışmalar ve yüksek yapılı canlılar dikkate alındığında bu maddelere ek olarak iki yeni maddenin daha ilave edilmesi öngörülmektedir:

  v Çok hücreli canlıların farklı gruplar altında bir araya gelerek tek bir birim gibi işlemektedir.

  v Çok hücreli canlıların hücreli bölünme, hareket, kendilerine özgü şekil almak ve gerekli fonksiyonları gerçekleştirebilmek için birbirlerine veya katı bir yüzeye temas etmek zorundadır.

  Robert Hooke, (d. 18 Temmuz 1635 – ö. 3 Mart 1703). Hem teorik hem de pratik açıdan yaptığı çalışmalarla bilimsel rönesansta büyük rol oynamış bir İngiliz bilim adamıdır.
  Robert Hooke, bilim dallarından özellikle biyolojiye daha küçükken ilgi duymuştur. Daha sonra kilisede çalışan üç abisi gibi onun da iyi bir eğitim alıp kiliseye katılacağı düşünülüyordu. Ancak, ailesi, Hooke'un çalışırken kronik baş ağırılarından dolayı çok yaşamayacağından korkup okuldan almışlardır.


  Wight Adası'ndaki Freshwater'da doğan Hooke, ilköğretim eğitimini Isle of Wight'ta aldıktan sonra, 13 yaşında, Dr. Busby'nin altında Westminster Okulu'nda almıştır. 1653'te, Hooke, Oxford'daki İsa Kilisesi'nde koroculuk yerini aldı. Burada, Robert Boyle'la tanışıp onun asistanlığını yaptı. Boyle, bir matematikçi olmadığından, ideal gaz yasasının bir parçası olan Boyle yasasını, formülize edenin Hooke olma ihtimali yüksektir. Hücre ilk defa 1665 yılında bir ingiliz bilim adamı olan Robert Hooke tarafından ölü mantar dokusunda boş odacıklar şeklinde keşfedildi. Robert Hooke incelemeleri sırasında gördüğü bu odacıklara hücre (cellula) adını verdi. İleriki yıllarda bu odacıkların boş olmadığı içinde canlıların yaşamsal olaylarını gerçekleştiren en küçük organizmalar olduğu anlaşıldı.


  1665 yılında mikroskobu icat edip.İlk araştırmasında hücre adını verdiği ölü mantar hücresinin hucre duvarını görmüştür. Hooke yasası olarak bilinen ( σ = E.Ԑ Gerilme = Birim uzama*ELastisite Modülü ) in mucididir. Hooke Yasası elastik deformasyon durumunda mühendislerin kullandığı başlıca kanunlardan biridir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Hücre Teorisinde rol oynayan bilim adamları hakkında bilgi için çok sağolun+ Yorum Gönder
HÜCRE İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPAN BİLİM ADAMLARI,  hücre ile ilgili calisma yapan bilim adamlari,  hücreyle ugraşan bilim adamlarının adları,  dunyanin sekliyle ilgili arastirma yapan bilim adamlari site:www.forumalv.com
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi