İnsan ses grupları hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan ses grupları hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan ses grupları hakkında bilgi

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: insan ses grupları hakkında bilgi


  insan ses grupları ile ilgili yazı


  Ses atmosferde kulağımız tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Fiziksel boyutta ses hava katı sıvı veya gaz ortamlarda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur.
  Ses veren her madde bir ses kaynağıdır. Ses kaynaktan aldığı enerjilerle titreşerek yayılırlar. Titreşen cisimler esnek olup sesi oluşturur. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir. Ses mekanik dalga olduğu için yayılması için bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Ses dalgaları ortamlarda sıkışma ve genleşme şeklinde boyuna ilerleyen dalgalardır. Ses dalgalarının basıncı olup girişim sunucu vuru oluştururlar.
  Sesin bir frekansı boyu periyodu ve hızı bulunmaktadır. Bir saniye içerisindeki titreşim sayısına sesin frekansı denir. Birimi ise Hertz (Hz)dir. Dalga boyu bir ses dalgasının oluşması için sesin aldığı yoldur. Sesin hızı normal koşullarda; havada 340 tahtada 4000-6000 suda 3000-5000 çelikte ise 8000 m dir.Ses boşlukta yayılmaz.Çünkü:titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ya da molekül gibi tanecikler yoktur. Ancak uzay boşuk değildir.


  Çok Alçak Frekanslı Ses(infra sound)

  İnsan kulağının teorik olarak 20 Hz ile 2000 Hz arasını duyduğu söylense deen iyi 250 Hz ve 3000 Hz arasındaki konuşmafrekansı bölgesini duyar.Hayvanlar insanların duyamadığı ses frekanslarını bile algılayabilirler.Örneğin fillerin ayağında çok alçak frekansları algılayan doğal alıcılar vardır.Çok Yüksek Frekanslı Ses(ultra sound)

  ses havasız ortamda iletilir.Francis Galton (1822-1911)köpeklerin bu özelliğinden yararlanarak Galton Köpek Düdüğünü tasarlamıştır. Sadece köpeklerin duyabileceği frekanslardaki sesleri veren bu düdük köpek terbiyeciliğinde ve istenmeyen köpeklerin uzak tutulmasında kullanılmaktadır.Frekansı 1600 ile 2200 Hz arasındadır. AYBERK123
  İNSAN SESLERİ
  İnsan sesleri Kadın Ve Erkek Seleri Olarak iki guruba ayrılır çocuk sesleri ise kadın sesleri gurubuna dahildir
  KADIN SESLERİ
  Soprano : İnce kadın sesi. Mezzo Soprano: Orta kadın sesi Alto: kalın kadın sesi

  Türk Müziğine Göre Kadın seslerinin portedeki yerleri+ Yorum Gönder
insan ses grupları hakkında bilgi,  insan sesi hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi