İnsan ses grupları ve özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan ses grupları ve özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan ses grupları ve özellikleri

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: insan ses grupları ve özellikleri  insan ses grupları ve özellikleri nelerdir

  SES Gruplarının Profilleri Can Çağdaş IAA Yönetim Kurulu Üyesi 4 Nisan 2007, İstanbul
  2. Büyüklüklerine Göre SES Grupları Dağılımı 10,8 17,4 7,9 E 28,5 40,3 23,3 D 31,6 31,2 31,8 C2 18,9 8,9 23,3 C1 9,1 2,2 12,2 B 1,1 0 1,5 A Toplam (%) Kır (%) Merkez (%)
  3. Amaç Yeni SES araştırması ile ayrıştırılmış grupları tanımak, Seçilmiş değişkenlerle SES grupları karşılaştırması yapmak, Adlandırılmış SES gruplarını daha “görünür” kılmaya çalışmak, onların dünyasına, evine girmek, SES grupları arasındaki geçiş alanlarını tanımlamaya ve adlandırmaya çalışmak, Ve bütün bunları kent nüfusunu dikkate alarak yapmak...
  4. Değişkenler Temel Demografik Özellikler Konut Sahipliği ve Kullanımı Çeşitli Eşya ve Araç Sahiplikleri Alışveriş ve Alışverişe İlişkin Tutumlar Temizlik Ürünleri Kullanımı Teknoloji Kullanımı Finansal Tutumlar Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Kültürel Farklar ve Okurluk Boş Zaman Kullanımı ve Ev Dışı Faaliyetler Yorumlar bireysel ve algısaldır; araştırmayı bağlamaz.
  5. Gerçekte Nasıl? Toplumsal hayatta sosyo-ekonomik statü grupları statik değil dinamik . Bu nedenle ayrıştırılabiliyor; ancak “ mutlak biçimde homojen ” değil. Her bir sosyo-ekonomik statü grubunun yüzü, belli oranda kendinden önceki bir üst ve kendinden sonraki bir alt sosyo-ekonomik statü grubuna da dönük. Her sosyo-ekonomik statü grubu ile izleyen grup arasında “ geçiş alanları ” var.
  6. A S.E.S. Grubu Genel nüfusun içinde çok azlar ve büyük ölçüde ya tek başına yaşıyorlar ya da iki kişiler. Bu grup mutlak bir biçimde eğitimli, hem de çok iyi eğitimli; en az iki kuşaktır. Yarıya yakını çocuksuz. Çocukluların çok büyük ölçüde 1-2 çocuğu var. 1/3’ü on yıldan fazla bir yerde oturmuyor. İşin yanında eğitim de bu açıdan önemli bir gerekçe. Hanede iki kişinin çalışma oranı ortalamanın çok üstünde (% 62). Türkiye genelinde bu oran oldukça düşük (% 23). Kiracı olmayı reddetmiyorlar. Oturduğu eve sahip olma oranının en düşük olduğu grup.
  7. A S.E.S. Grubu Üç odalı evlerde oturuyorlar ve çocuklarının yatak odası var. Evlerinde konfor standartları var. Salonda zemin parke ve avize ile aydınlanıyorlar. (Halı/kilim üçte bir oranında her grupta görülüyor.) İkinci evleri var ve bu daha çok yazlık amaçlı. Dayanıklı tüketim ürünleri konusunda seçici davranıyorlar. Fonksiyonelliğin yanında ileri teknoloji ürünlerini tercih ediyorlar. No-frost buzdolabı veya mikrodalga fırın sıkça görülüyor. Araç sahipliği çok yüksek. Genelde yeni araç alıyorlar ve sık sık araçlarını değiştiriyorlar.
  8. A S.E.S. Grubu Evin alışverişi kadın tarafından yapılıyor. Mutfak alışverişi genelde büyük marketlerden yapılıyor; açık ürünlere (gıda/temizlik) fazla itibar edilmiyor. Tuvalet kağıdı, kağıt havlu, sıvı sabun, şampuan, diş fırçası yaygın olarak kullanılıyor. Hazır yiyecekler, dondurulmuş gıda maddeleri, dilimlenmiş ekmek gibi farklılaşan talepleri var. Ödemeleri kredi kartı ile ya da nakit olarak yapıyorlar. Herkesin cep telefonu var (% 96); ama herkesin ev telefonu yok (% 78).
  9. A S.E.S. Grubu 2/3’ünde bilgisayar var ve yarıdan fazlası internet ile dünyaya bağlı. Bu grup bilgiye ulaşmanın yollarını bulmuş ve bilgiyi kullanıyor. A ve B grupları bu konuda diğer gruplardan anlamlı şekilde ayrılıyor. Büyük ölçüde fotoğraf makinesi kullanıyorlar (% 74) ve bunun yarısı dijital. Video kamerada ise aynı oranlar yok (% 22). Teknolojiye bağımlılıklarını elektronik eşyada da gösteriyorlar. Ev sineması, müzik seti, DVD oynatıcı en fazla bu grupta. Normal antenleri bırakmışlar ve ücretli TV yayınlarına abone olmuşlar.
  10. A S.E.S. Grubu Birden çok kredi kartları var ve haftada birden fazla kullanıyorlar. Ayrıca mağaza kartları da var ve borçlanmaktan korkmuyorlar; banka kredisi kullanıyorlar. Telefon ve internet bankacılığı bu grubun işi. Menkul yatırımlara ilgi en yüksek bu grupta; risk alabiliyorlar. Hasta olmaktan çok korkuyorlar. Hasta olmadan evvel de doktora ve diş hekimine gidiyorlar; çocuklarını da götürüyorlar. Tamamının sosyal sağlık güvencesi var. Özel sağlık ve emeklilik sigortaları da var; ancak yetersiz düzeyde (% 10).
  11. A S.E.S. Grubu Üçte biri oturduğu odaya tablo ya da fotoğraf asıyor. Ancak bunun dini içerikli olma olasılığı çok düşük. Daha çok doğa ve memleket görüntüleri var. Ev içinde canlı da olsa, yapma da olsa çiçeği seviyoruz. A, B ve C1’de bu oran aynı ve yüksek (% 75). Yapma çiçek oranı alt segmentlerde artıyor. Bu grubun kütüphanesi ve antika eşyaları var. Porselen ve cam tabaklarda yemek yiyorlar ve ayakkabılarını büyük ölçüde kapının önünde bırakmıyorlar (% 74). Koltukların ve diğer eşyaların üstünde örtü ya da dantel örtü çok sık görülmüyor (% 26). 3. 3
  Forumacil
  Özel Üye
  12. A S.E.S. Grubu Kentlerdeki sinema salonlarının en önemli müşterileri. Tiyatro ve konserlere gidiyorlar; ama frekansı sinemadan oldukça düşük. En yüksek spor yapma oranı bu grupta (% 33). Spor yapmak gruplar arası farklılaşmada önemli bir indikatör. Diğer yandan bu grup kitap okuyor ve müzik dinliyor; cafe, bar, gece kulübü gibi mekanlara çok olmasa da gidiyor. Hafta sonlarında evde oturmuyorlar ve insanlarla bir arada oluyorlar. Kısacası, A grubu boş zamanlarında hiç boş durmuyor.
  13. A S.E.S. Grubu Kent nüfusunun üçte ikisi gazete okurken bu grup % 100 gazete okuyor. Bu grupta on kişiden birinin gazeteyi internetten de okuması, toplumdaki yeni dinamik. A grubu için belirleyici bir diğer değişken dergi okurluğu ve oldukça yüksek. Kısaca okumak A grubu için çok belirleyici bir özellik. Tatillerini yazlık evlerinde ya da otel-tatil köyü gibi mekanlarda geçiriyorlar. Ancak üçte biri de memleketine, köyüne gidiyor. 2/3’ü en az haftada bir kez dışarıda yemek yiyor. Aynı oranda evde yardımcı bir kişi var. Bu insanlar modern, tüketim endeksli, zamanı satın alan ve değerli gördüğü şeyleri biriktiren bir grup sanki.
  14. B S.E.S. Grubu İdeal aile dört kişiden oluşuyorsa, B grubu büyük ölçüde bunu yakalıyor. Çocuksuz aile sayısı çok az ve üçte ikisi 1 ya da 2 çocuklu. B grubu, eğitim profili olarak A grubunun bir kuşak öncesini andırıyor . İş gücünün önemli temsilcileri. Bu ailelerin 2/3’ünde bir kişi, geri kalanında iki kişi çalışıyorlar. 10 yıldan uzun süredir aynı yerde yaşıyorlar. Diğer tüm gruplarda olduğu gibi bu grupta da iş, yer değiştirmenin en önemli saiki.
  15. B S.E.S. Grubu Evlerindeki oda sayısı A grubuna benzer ve çocukların ayrı odaları var. Ancak oturduğu eve sahip olma oranı A’ dan biraz yüksek. Salon zeminde parke yanında laminat, rabıta ve marley de kullanılıyor. Salonda avize yine çoğunlukta; ancak çıplak ampul ve flüoresan, az da olsa, görülüyor. Üçte birinin ikinci evi var; ancak yazlık azalırken, kentte veya köydeki ikinci evler ağırlık kazanıyor. Dayanıklı tüketim ürünlerine olan talep A grubuna neredeyse özdeş. Farklar minör. Yarısının özel binek aracı var. İkinci el araç sahibi olanlar bu grupta artıyor. Ancak araç değiştirme oranı yüksek (% 74).
  16. B S.E.S. Grubu A grubu ile büyük bir diğer benzerlik, tüketim mallarında eve ne alınırsa alınsın, alışveriş sorumluluğunun annede olması. Bu grupta da büyük marketler favori. Pazara gitme oranı artıyorsa da, tüm gruplarda birbirine yakın oranlar görülüyor; belirleyici değil. Üçte ikisi kredi kartı kullanıyor. Ancak bu grupta az da olsa veresiye satın almalar başlıyor. Açık gıda maddelerini az olmakla birlikte kullanıyorlar. Ancak açık temizlik maddelerine talepleri oldukça düşük. Paketlenmiş gıda maddelerine talepleri yüksekken, hazır ve/veya dondurulmuş yiyecekler ve dilimlenmiş ekmek benzeri ürünlere talepleri oldukça düşük.
  17. B S.E.S. Grubu Kişisel temizlik ürünleri açısından anlatacak bir şey yok; A’ nın aynı. Burada da herkesin cep telefonu var (% 96), hatlı ev telefonu daha az. Yarısının bilgisayarı var; onun da yarısı interneti kullanıyor. Bu grup da önemli ölçüde fotoğraf çekmeyi seviyor. Ancak dijital makine oranı daha düşük. Video kamera % 10’un altında. Müzik seti, DVD oynatıcı daha düşük oranlarda görülüyor. Ücretli TV aboneliği bu grupta üçte bire düşüyor.
  18. B S.E.S. Grubu Kredi kartı sahipliği ve kart sayısı açısından A grubu ile büyük benzerlikler var. Ancak kullanma frekansları kısmen geriliyor. Buna benzer olarak bankalardaki tasarruf hesapları da A’ nın gerisinde. Bu grup da bankaya borçlanmaktan fazla korkmuyor; ancak menkul değerlere yatırım dörtte bire iniyor. Riske girme azlıyor. Sağlık söz konusu olduğunda bu grubun düzenli olarak doktora gittiğini söyleyemeyiz. Ancak hasta olduklarında gidiyorlar ve bu durum çocuklar için de geçerli. Satın alma güçlerinin biraz daha düşük olması, önleyici hekimliğe fon ayırmalarını sanki zorlaştırıyor. Ancak hemen hepsinin, özel olmamak kaydıyla, sağlık güvencesi var.
  19. B S.E.S. Grubu Oturulan mekanda tablo / fotoğraf kullanımı oranı dörtte bire düşüyor... Burada bir saptamaya dikkat çekelim: Üst SES gruplarında yaşanılan mekana eklemeler yapmak, alt gruplardan daha yüksek ve daha çok doğa / memleket görüntülerini içeriyor. Bu olgu alt gruplarda anlamlı olarak azalıyor ve daha çok dini motifler içeriyor; bir nevi dünyevi - dini farklılaşması şeklinde . Evlerde üçte bir oranında kütüphane var; antika sahipliği hızla düşüyor. Koltuk örtüsü kısmen, eşyalar üstünde dantel örtü hızla artıyor (% 55). Onlar porselen veya cam tabaklarında yemeklerini yerlerken yarısının evinin önünde ayakkabılar çıkartılıyor.
  20. B S.E.S. Grubu Üçte biri hafta sonunu evde geçiriyor. Spor yapanların oranı sadece % 10. Boş zamanlarında onlar da boş durmuyorlar. Ziyaretler, kitap, müzik ve ev işleri önemli etkinlikler. Yarısı sinemaya, üçte biri tiyatro ve konsere gidiyor. Ancak frekanslar A grubundan anlamlı ölçüde düşük. Üçte ikisi ya dışarıda çok seyrek yemek yiyor ya da yemiyor. Yaklaşık dörtte biri tatil yapmıyor. Yapanlar otel, yazlık ve akraba yanına giderken üçte biri memleketine, köyüne gidiyor. Eve yardımcı alma oranı A grubunun üçte biri (% 27).+ Yorum Gönder
insan ses grupları,  insan ses grupları ve özellikleri,  insan ses grupları kaça ayrılır,  insan ses grupları nelerdir nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi