Klasik türk müziği nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Klasik türk müziği nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Klasik türk müziği nedir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: klasik türk müziği nedir  Klasik Türk Müziği-Nedir


  10. yüzyılda yaşamış olan F r b den Timurlenk in öldüğü 1405 e kadar geçen süre, Türk Musik sinin nazar yönleriyle açıklandığı ve yazıya aktarılmaya başlandığı oluşum dönemini kapsamaktadır. Bu dönemin sonlarına doğru, çok meşhur bir üstad olan Abdülk dir Mer g , bir sonraki evre nin tohumlarını ekmiş, Türk Mûsik sine yeni bir yön vermiştir.

  Bunu takiben, 15. yüzyılın başından Yavuz Sultan Selim in tahta çıktığı 1512 ye değin; anlatıla geldiği şekilde, Türk Mûsik si nin ses perdeleri ve makamları üzerinde birtakım nazar değişilikler yapılmıştır. Bu da, Diy r-ı Rum un ve Balkanlar ın dört bir köşesine Mevlev h nelerin yayıldığı, İstanbul un feth edilip, Bizans İmparatorluğu kalıntıları arasına Enderun Saray Okulunun kurulduğu, kökleştiği ve Orta Asya dan Ali Şir Nev , Hüseyin Baykara, Ali Kuşçu, Ş d gibi ilim adamlarının İstanbul a cezbedildiği bir dönüşüm dönemi, keza bir nev Rönesans olarak, karşımıza çıkmaktadır.

  Bunun ardından, 16. yüzyılın başından IV. Murat ın öldüğü 1640 a dek, Doğu ya düzenlenen seferler s yesinde, Osmanlı Sarayı na Orta Doğu dan getirilen müzik ve sanat adamlarının faaliyet gösterdiği, Şi -Sünn mezhepler arasında derin ayrışmaların patlak verdiği şark dönemi yaşanmıştır.

  17. yüzyılın ortalarından L le devri nin sona erdiği 1730 a kadar, avrupai Barok ve Rokoko etkilerin Osmanlı Sarayı na nüfûz ederek, zamanının doğu kültürüyle apayrı bir sentez oluşturduğu kl sik dönem süregelmiştir. 1730 dan İsm il Dede Efendi nin 1836 daki ölümüne dek uzanan dönem ise son kl sik dönem olarak adlandırılmaktadır.

  Tanzimat Ferm nı nın ilan edildiği yıllardan II. Dünya Savaşı nın sona erdiği 1945 e kadar süren akım ise romantik dönem olarak anılmaktadır.

  20. yüzyılın ortalarından günümüze kadar gelen dönem ise çağdaş dönemdir.

  En son temsilcisi Münir Nurettin Selçuk tur. Oğlu Timur Selçuk ise başarılı bir müzisyendir.
  Kaynak:mitoloji.info 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel bir türk müziğidir.klasiktir.yani sadedir...+ Yorum Gönder
klasik türk müziği nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi