Onuncu yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünceler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Onuncu yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünceler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Onuncu yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünceler

 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap: Açıklamalı Onuncu yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünceler

  Ankara’daki törenler için başlangıç saati 9:15 olarak belirlenmişti. Atatürk bu saatte Meclis’e gelecek, burada tebrikleri kabul ettikten sonra saat 10:00’da resmi geçit için hazırlanmış Cumhuriyet Meydanı’na geçecekti. Mustafa Kemal Atatürk’ün meydana gelişi Enver Behnan tarafından şu sözlerle anlatılıyor: “Güneşli bir hava. Saat on. Bütün kalpler heyecanla dolmuş, Gazi’sini bekliyor. Davetliler meraklı, tribünlerde herkeste bir hazırlık var. Bütün gözler Gazi’nin yolunda. Aynı heyecanla bir tek kalp gibi, onun uğruna çarpıyor.

  Saat onu on geçiyordu; birdenbire seksen bin insan elektrik çarpmış gibi içinde biriken heyecanla sarsıldı. Korna sesi. İki otomobil Onuncu Yıl Takı’nı geçti.”
  Bundan sonra sırasıyla törende hazır bulunan tüm grupların bayramını kutlayan Atatürk saat 11:05’te meşhur 10. Yıl Nutku’nu okumak için kürsüye çıktı. Konuşması süresince alkışlar neredeyse hiç kesilmedi. Sözlerini “Ne mutlu Türk’üm diyene!” diye noktaladığındaysa meydandaki coşku bir kat daha arttı. Nutkun ardından asker, jandarma kıtaları, izciler, mektepliler, sporcular, halk, güftesini Behçet Kemal Çağlar ve Faruk Nafiz Çamlıbel’in yazdığı, bestesini Cemal Reşit Rey’in yaptığı 10. Yıl Marşı’nı hep beraber söyledi.

  Cumhuriyet kutlamaları yalnızca ülke içinde değil, yurtdışında da geniş yankı buldu. Pek çok ülkeden üst düzey diplomat, törenlere bizzat katıldığı gibi Avrupa basını da hem kutlamalara hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin on yılda yaptığı icraatlara geniş yer ayırdı.

  İngiltere, Almanya, Rusya, Fransa, Avusturya, Romanya, Yunanistan ve Lehistan’dan yönetim düzeyinde kutlama mesajları gelirken, aynı zamanda bu ve diğer ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri ve konsolosluklarda da kutlama yemekleri düzenlendi; Türkiye ve Türk kültürüyle ilgili sempozyumlar yapıldı.
  Dönemin matbuatından izlenebildiği kadarıyla hem ülke genelinde, hem de yurtdışında Cumhuriyet coşkusu arzulanan şekilde yaşandı ve yaşatıldı. O günlerdeki ismiyle “Onuncu yılın bayramı” kutlandı. Şüphesiz kalplerdeki ortak dilekse “Nice on yıllara” idi...
 3. 3
  Ziyaretçi
  bilgiler için teşekkürler çok yardımcı ve faydalı bilgiler 4. 4
  Ziyaretçi
  10 yıl marşında egemenlik anlatılmaktadır

 5. 5
  Ziyaretçi
  helal olsun çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
10.yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünceler,  onuncu yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünce,  onuncu yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünceler,  10. yıl marşında anlatılmak istenen duygu ve düşünceler,  onuncu yıl marşında anlatılmak istenen
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 17 kişi