Isı veren maddeler hangileridir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Isı veren maddeler hangileridir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Isı veren maddeler hangileridir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: ısı veren maddeler hangileridir

  1- Sıcaklıkları aynı olan bir bardak su ile bir kova sudan, her ikisinin de sıcaklıkları eşit olduğu için taneciklerin ortalama kinetik enerjileri eşittir. Fakat kovadaki suda daha fazla tanecik bulunduğu için taneciklerin toplam hareket enerjileri yani ısı enerjisi daha fazladır.
  Aynı sıcaklıkta olmasına rağmen kütlesi fazla olan kovadaki su, sıcaklığı kendisinden düşük olan başka bir maddeye, bardaktaki suya göre daha fazla ısı enerjisi aktarır.
  • Aynı sıcaklıktaki iki buz parçasından biri bardaktaki, diğeri kovadaki suya bırakılırsa kovadaki suyun ısı enerjisi fazla olup buza daha fazla ısı enerjisi aktaracağı için buz daha çabuk erir.

  2- Bir bardaktaki sıcak su ile başka bir bardaktaki soğuk sudan sıcak suyun taneciklerinin kinetik enerjisi fazla olduğu için sıcak suyun ısı enerjisi miktarı, soğuk suyun ısı enerji miktarından daha fazladır.
  • Aynı sıcaklıktaki iki buz parçasından biri bardaktaki sıcak suya, diğeri bardaktaki soğuk suya bırakılırsa bardaktaki sıcak suyun ısı enerjisi fazla olup buza daha fazla ısı enerjisi aktaracağı için buz daha çabuk erir.

  3- Sıcaklığı fazla olan bir bardak sıcak su ile bir kova soğuk sudan, kovadaki suda daha fazla tanecik bulunduğu için kovadaki suyun ısı enerjisi miktarı, bardaktaki suyun ısı enerji miktarından daha fazladır.
  • Aynı sıcaklıktaki iki buz parçasından biri bardaktaki sıcak suya, diğeri kovadaki soğuk suya bırakılırsa kovadaki soğuk suyun ısı enerjisi fazla olup buza daha fazla ısı enerjisi aktaracağı için buz daha çabuk erir.

  4- Bir evin aynı sıcaklıktaki iki odasında bulunan taneciklerin kinetik enerjileri eşittir. Fakat büyük odada daha fazla tanecik bulunduğu için taneciklerin toplam hareket enerjileri yani ısı enerjisi daha fazladır.
  Aynı sıcaklıkta olmasına rağmen büyük odadaki hava, sıcaklığı kendisinden düşük olan başka bir maddeye, küçük odadaki havaya göre daha fazla ısı enerjisi aktarır.
  • Aynı sıcaklıktaki iki buz parçasından biri küçük, diğeri büyük odaya bırakılırsa, büyük odadaki havanın ısı enerjisi fazla olup buza daha fazla ısı enerjisi aktaracağı için buz daha çabuk erir.

  5- Deniz suyundaki bütün moleküllerin toplam kinetik enerjisi, kibrit çöpündeki moleküllerin toplam kinetik enerjisinden fazla olacağı için deniz suyunun ısısı kibrit çöpünün ısısından fazladır. 3. 3
  Ziyaretçi
  ısı veren maddeler sıcak olan ortamlardır 4. 4
  Ziyaretçi
  çok uzun ya kim yazcak bunu

+ Yorum Gönder
ısı veren maddeler,  ısı veren maddeler nelerdir,  ısı veren madde,  ısı yayan maddeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi