İslam dininde emredilen başlıca ibadetler hangileridir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İslam dininde emredilen başlıca ibadetler hangileridir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İslam dininde emredilen başlıca ibadetler hangileridir

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: İslamda Temel ibadetler 5 Tanedir

  1-Şehadet etmek
  2-Namaz kılmak
  3-Zekât vermek
  4-Oruç tutmak
  5-Hacca gitmek

  Şimdi Bunların Açıklamaları

  Şehadet Etmek


  Allah'ın birliğine ve ona şirk koşmamak. Allah'ın gönderdiği peygamberler ilk peygamber Adem peygamber son peygamber Muhammed'i Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmektir.

  Allah'ın varlığına, birliğine ve Muhammet'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna inanmaktır.

  Şehadet ilktir, önemlidir. Allah'ın kitabından yani emirlerinden,yasaklarından herhangibirinden birini kabul etmemek yada şüphe etmek küfre sebebiyet verir, yani o kişi küfre uğramış olur.

  Namaz Kılmak

  Gece ve gündüz bir günlük süre içinde beş vakit namazı kılmaktır. İslam dininde, Allah'ın, verdiği nimetlere şükretmiş olmaları ve kulları üzerindeki hakkını yerine getirmeleri, bu esnada kulun Rabbi ile arasında bir bağ kurarak yalvarıp dua etmesi ve Müslüman kişiyi kötülükten ve hayasızlıktan alıkoyması için farz kıldığı bir ibadettir. İslam dinindeki en önemli ibadetlerdendir, Kur'an'da sık sık bahsolunur.

  Zekat Vermek

  İslam'da, zekat, üzerine farz (maddi durumu iyi olan) olan herkesin, her sene fakir yahut muhtaçlardan onu almak durumunda olan insanlara veya zekat toplayıcısı memurlara verilmesi gereken sadakadır. Zekat fakirlere farz değildir yani fakirler zekat vermek zorunda değildir.

  Oruç Tutmak

  Hicri ayların dokuzuncusu olan Ramazan ayında bütün Müslümanların fecrin başlamasından ki bu sabah namazından güneş batıncaya akşam namazına kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek oruç tutmalarıdır. Oruç, yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Bir hayvanı veya inanmayan bir kimseyi bir odaya hapsedip aç, susuz bırakmakla oruç tutturulmuş olmaz. Oructan maksat, sabır, şükür, nefs terbiyesidir.

  Hac'a gitmek

  İslam şeriatında belirtildiği gibi özel bir zamanda Allah'a özel bir ibadeti yapmak kasdıyla Mekke'de bulunmaktır. Allah'u Teala güç yetirebilene ömründe bir kere bu ibadeti yapmasını farz kılmıştır. Hacda dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar yeryüzünün en hayırlı beldesinde toplanarak ve yönetici yönetilen, zengin fakir, beyaz siyah farkı olmaksızın tek bir elbiseye bürünerek tek olan Allah'a ibadet ederler. Bu ibadetin en önemli bölümü Arafat'ta vakfeye durmak, (Müslümanların kıblesi) Kabe'yi tavaf etmek, Safa ve Merve arasında sa’y yapmaktır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel çok teşekkür ederim çok güzel olmuş açıklamalarını hocamız çok beğenecek sağalun!!!!!!! 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzeldi zaten bu siteyi çok siteyi çok seviyorum

 5. 5
  Ziyaretçi
  şehadet etmek namaz kılmak oruç tutmak zekat vermek hacca gitmek

+ Yorum Gönder
islam da emredilen temel ibadetlerin hangileri olduğunu araştırınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi