Ölçek nedir kaça ayrılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ölçek nedir kaça ayrılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ölçek nedir kaça ayrılır

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: ölçek nedir kaça ayrılır

  Harita yapılırken birinci çalışma, haritası yapılacak bölgenin gerçeğe bakarak ne oranda küçültüleceğine karar vermektir. benzeri çalışma için belirlenen orana ölçek denilir. özetle, harita üstündeki mesafe ile birlikte doğadaki doğru mesafe arasındaki nispet, haritanın ölçeğidir.

  çok haritanın kesinlikle bir ölçeği bulunabilir. benzeri ölçek haritanın önünde yazılıdır. harita ölçeği genelde kesirli veya oranlı bir sayı durumda belirtilmektedir. bir / yüz. 000 veya bir : yüz. 000 benzeri. kesirli veya oranlı ölçeklerin yanı derece, grafik ölçek durumda adlandırılan, bir gerçek bölümü üstünde bölümlere ayrılmış biçimde gösterilen ölçekler de bulunmaktadır.

  kesirli veya oranlı ölçeklerde, kesrin paydası büyüdükçe, haritanın göründüğü detay azalır. değişik bir söyleyişle kesrinin paydası ufak olan haritalar fazlasıyla çok ayrıntıya sahiptirler.
  mesela, bir / yüz. 000 ölçekli bir haritanın manası, harita üstündeki bir santimetrenin aslında yüz. 000 santimetre ( bin m. ) olduğudur. bir / 50. 000 ölçekli bir haritada ise, bir cm = 50. 000 cm ( beşyüz m. ) dir. özetle fazlasıyla ayrıntılı bir harita istiyorsak, paydasında yazan rakamı fazlasıyla ufak bir harita tercih etmemiz gerekecektir.

  dağcılar veya tabiat ile birlikte uğraşan insanlar aracılığıyla tercih eden haritalar, bir / 50. 000 yada bir / 25. 000 ölçekli haritalardır. benzeri cins haritalarda doğada bizlere gerekli olabilecek çok fazla ayrıntıyı bulabiliriz. fevri durumda hazırlanan orienteering haritaları ise, bir / 15. 000 yada bir / on. 000 ölçekli olmakta ayrıca fazlasıyla fazla ayrıntıyı barındırmaktadır. mesela arazi üstündeki bir dikenli tel bile benzeri haritalarda belirtilmektedir 3. 3
  Ziyaretçi
  ölçek nedir kaça ayrılır hakkında bilgi


  Çizimi yapılacak olan araziye ait gerçek uzunluklar haritaya aktarılırken belli oranlar dahilinde küçültülmesine ölçek denir.

  Ölçekler, kesir ve çizik olmak üzere ikiye ayrılır;


  Kesir Ölçek

  Gerçek uzunluklar ile harita üzerindeki uzunluklar arasındaki oran kesirli rakamlarla ifade edilmişse bu tip ölçeklere Kesir Ölçek denir.

  Örnek: 1: 1 000 000, 1 / 1 000 000 gibi,

  Kesir ölçek bir parçanın kaç eşit parçada küçültüldüğünü ifade eder. Kesir ölçekte pay daima sabit olup 1’dir. Değişken paydadır. Kesrin paydası küçültme oranına eşittir. Pay harita üzerindeki uzunluğu, payda ise arazideki uzunluğu ifade eder.Payın birimi ile paydanın birimi aynıdır.


  Çizik Ölçek

  Harita üzerindeki uzunlukların gerçekte ne kadar olduklarının bir doğru üzerine işaretlenmesiyle oluşturulan ölçeklere Çizik Ölçek denir. Çizik Ölçeklerde sıfırın solunda kalan kısım daha küçük uzunlukları ölçmek için kullanılır. Haritalar çeşitli yollarla (film, fotokopi vs.) büyütülüp küçültülürse ölçekleri de değişir. Ancak bu haritalar üzerindeki kesir ölçek değişmez. Bundan dolayı yanlış bilgi verir. Ancak çizik ölçeğin boyutu da haritanın büyültme ve küçültme oranında değişeceğinden her zaman doğru bilgi verir.+ Yorum Gönder
ölçek nedir kaça ayrılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi