İstiklal marşı ve bayrağımız hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İstiklal marşı ve bayrağımız hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: İstiklâl Marşı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü anlatır. Cumhuriyetimizin milli marşıdır. 1921 yılanda Milli Eğitim Bakanlığı milli marş yarışması açmış ve bu yarışmaya 724 şair katılmıştır. Bunlar arasından “İstiklâl Marşı” olacak bir şiir seçilemedi. Bunun üzerine M. Akif Ersoy’un ‘un yazdığı “Kahraman Ordumuza” adlı şiiri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihindeki toplantısında, Milli Eğilim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından okunmuş, üyeler ayakta alkışlayıp kabul etmişlerdir.

  İstiklal Marşımız, birçok besteci tarafından bestelenmişse de Zeki Üngör’ün bestesi benimsenmiştir.

  İstiklâl Marşı bayrak törenlerinde ve gereken yerlerde söylenir. Bayrak ise devletlerin ve milletlerin simgesidir. Bayrağın belli rengi ve ölçüsü olur, ayrıca üzerinde şekil bulunur.

  Türk bayrağının bugünkü ölçüleri 29 Mayıs 1936 tarihli bir kanunla belirlenmiş; ayrıca 22 Eylül 1983 tarihli kanun ve 17 Mart 1985 tarihli Türk Bayrağı Tüzüğü ile kullanımına ait kurallar saptanmıştır.

  İstiklal Marşının Tarihçesi:

  Yıl 1920

  Kurtuluş Savaşı, en kanlı ve en heyecanlı biçimde devam ediyordu. Yurdun dört bucağında halkımız, işgalcilere, sömürgenlere karşı olanca gücümüzle karşı koyuyordu. Düzenli ordumuz Yunan ordusuna ilk tokadını indirmişti İnönü’nde …

  Toplumda milli bilinci güçlendirmek, bağımsızlık coşkusunu artırmak için bir marşa gerek duyuldu. İstiklâl Marşı, bağımsız bir devlet olmanın da gereğiydi. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü), milli marş yazılması için hükümete öneride bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı öneriyi uygun buldu. Bunun üzerine “İstiklâl Marşı Yazma Yarışması” düzenlendi ve 500 lira ödül kondu.

  Yarışmaya katılan 724 adet şiirden hiçbirisi İstiklal Marşı olmaya uygun görülmedi. Mehmet Akif Ersoy’un Kahraman Ordumuza adlı şiiri ise büyük beğeni topladı. 12 Mart 1921 tarihli toplantıda İstiklal Marşı’mız böylelikle seçilmiş oldu.

  Mehmet Akif, yarışmaya konan ödülü almadı. O, bu görevi ordu ve milletimiz adına yerine getirdiğini söylemiştir.+ Yorum Gönder
bayrak ve istiklal marşı hakkında bilgi,  bayrağımız ve marşımız hakkında bilgi,  bayrağımız ve marşımız ile ilgili bilgiler,  istiklal marşı ve bayrağımız hakkında bilgi,  bayrak ve istiklal marşı ile ilgili bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi