Demo yazılım ve paylaşılan yazılım nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Demo yazılım ve paylaşılan yazılım nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Demo yazılım ve paylaşılan yazılım nedir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: demo yazılım ve paylaşılan yazılım nedir

  Demo yazılım

  Demo yazılım, ücretli olan bir programın; bir kaç özelliğini görebilmeniz yada birkaç gün bu programı kullabilmeniz için hazırlanmış programın küçük versiyonudur. Programın reklamı da diyebilirsiniz buna. Örneğin herhangi bir oyun demosunu yüklediğinizde en fazla bir kaç etap gidebilirsiniz, yada herhangi bir program yüklediğinizde 30 gün kullanabilirsiniz sonra sizden ürün anahtarını isteyecektir, bu ve bunun gibi yüklediğiniz programı tam seviyede kullanamadığınız programlar demo yazılıma örnektir.

  paylaşılan yazılım

  Paylaşılan yazılım (Shareware)

  “Share” kelimesi paylaşma anlamına gelmektedir. Shareware lisansı, bilgisayarınıza kurduğunuz programı belli bir süre ücretsiz olarak denemenize olanak tanıyan bir sistemdir. Programcının belirlediği bu süre sonunda eğer programı kullanmaya karar verdiyseniz belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

  Shareware programlarındaki kısıtlamalar sadece kullanım süresi olarak karşımıza çıkmıyor ayrıca yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan programın bazı özelliklerin deneme sürümlerinde iptal edilmesi de kullanılmaktadır. Bu tip kısıtlamalarda genelde zaman kısıtlaması yer almaz.

  Bu durumda programın gelişmiş bir kaç özelliğinin iptal edilmiş özelliklerine ihtiyacınız varsa belli bir ücret ödemelisiniz.

  Bu sistemde sıkça uygulanan yöntemde ücreti ödedikten sonra size bir şifre gönderilir. Siz bu şifreyi programdaki bir alana yazarak programı deneme sürümündeki kısıtlamalardan arındırabilirsiniz. Bu durumda program shareware olmaktan çıkar, ve shareware lisansında izin verilen serbestçe dağıtım hakkı ortadan kalkar. Ayrıca lisansa bağlı olarak ek bazı yükümlülükler de gelebilir. Sonuçta programın lisans türü, o şifrenin girilmesiyle değişmektedir. Size verilen şifreyi diğer kullanıcılar ile paylaşamazsınız ve şifre girilerek kısıtlaması kaldırılmış programı başkalarına dağıtamazsınız.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi