İstiklal marşını anlamı kısa

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İstiklal marşını anlamı kısa ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: istiklal marşını anlamı kısaca

  İstiklal Marşı Anlamı Kısa ve Öz

  İstiklal Marşı Anlamı Nedir Kısa

  İstiklal Marşı kurtuluş mücadelesinden sonra milli marş olarak benimsenmek üzere yapılan bir yarışma sonucunda belirlenmiştir. Bu yarışmayı şair Mehmet Akif Ersoy'un yazmış olduğu bu gün okunan iİstiklal Marşı kazanmıştır ve mecliste anayasa ile milli marş olarak kabul edilmiştir. Resmi törenlerde protokolde okunma mecburiyeti olan yerler vardır.

  İstiklal marşı ismi ile müsemma düşman işgalinden kurtulma bağımsızlığını kazanma adına yazılmıştır. Şair ilk kıtalarda bayrağa hitaben kazanılmış olan zaferin heyecanını yansıtıyor ve mücadelenin haklı bir mücadele olduğu ve din ekseninde buluşun müslüman milletin bu zaferi kazandığını belirtiyor." Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal!"

  İlerleyen mısrlararda şair bu topraklarda yaşayan toplumun hürriyetini hiç bir şey ile değişmeyeceğini, burasının ana vatanı olduğunu belirterek batıdan gelecek en şiddetli saldırılara bile göğüs gerebileceğini belirtiyor. Daha sonra gelecek nesillere dini olsun örfi ve kültürel olsun geçmişini unutmamasını değerlerini bu gün savaştığı kimselerle yarın değişmemesini webokur.com öğütlüyor. Cenabı Allah'a dua niteliğinde ahlaki değerlerin çöküntüye uğramaması için niyaz eden şair :

  Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
  Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
  Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli-
  Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

  bu dizeler ile toplumun hangi kutsallar için mücadele verdiğini bir kez daha hatırlatıyor. Ancak bu değerlerin muhafazası ile naşın yerden şehid olarak arşa yükselebileceğini dile getiriyor. Yine Hakk'a tapan bir milleti islam ümmetini hatırlatarak dizelerini sonuçlandırıyor.+ Yorum Gönder
istiklal marşının anlamı kısa ve öz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi