Peri bacaları ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Peri bacaları ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Peri bacaları ile ilgili yazı

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Peri Bacaları

  Peri Bacaları Kapadokya bölgesinde bulunan doğal yapılara verilen isimdir. Peri bacaları Kapadokya çevresinde bulunan yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsuların ve rüzgarın aşındırması ile şekillenmişlerdir.


  Peri bacaları Nasıl Oluşmuştur?

  kapadokya60 milyon yıl önce 3. Jeolojik devirde Toroslar yükseldi. Kuzeydeki Anadolu Platosu’nun sıkışmasıyla yanardağlar faaliyete geçti. Erciyes, Hasandağı ve ikisinin arasında kalan Göllüdağ, bölgeye lavlar püskürttü. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı: “Peri bacası”.

  Bundan milyonlarca yıl önce Kapadokya bölgesi bir iç denizmiş. Bölgenin güneyinde yapılan arkeolojik kazılarda ilkel deniz canlılarına ait fosillerin bulunması bu tezi doğrular. Yerkabuğunun hareketlenmesi ile birlikte dünyamızın merkezindeki magma tabakasında bulunan sıcak lav, yerkabuğunda oluşan derin çatlaklardan çıkış yolları bularak Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ yanardağlarından yeryüzüne püskürmeye başlar. Bu volkanik hareketlilikle birlikte denizi kurumuş ve denizin bulunduğu yerdeki çukur bölge lav ile dolmaya başlamış. Peri bacalarının oluşmasındaki en birinci etken lavların çukur bir bölgede birikmiş olmasıdır. Yoksa her lav püsküren yerde Peri bacası oluşmaz.


 3. 3
  Ziyaretçi
  saol

  çok işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  Gerçekten ilgi çekici

 5. 5
  Ziyaretçi
  saol vallahi kanka allah senden razı olsun:D

 6. 6
  Ziyaretçi
  Thankyou !!!
  İşime çook yarıcak çğretmen ödev vermişti saol

 7. 7
  Ziyaretçi
  sağ ol kardeş sayende ödevi yaptık :D

 8. 8
  Ziyaretçi
  Valla ödevimi bitirdim sağolun tşk ederim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Sağlık çok işime yaradı knk performans ödevimi yaptım süper oldu Allah razi olsun

 10. 10
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun Kardeşim hem kısa hem açıklayıcı ara bilgiler içinde Teşekkürler Ellerine sağlık :))))))

 11. 11
  Ziyaretçi

  Saol kardeş performans ödevi yaptım sayende

 12. 12
  Ziyaretçi
  Çok güzel olmuş bunun sayesinde ödevimi yaptım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
peri bacaları ile ilgili yazı,  peri bacaları hakkında bilgi,  peri bacaları hakkında kısa bilgi,  peri bacaları ile ilgili yazılar,  peri bacaları ile ilgili kısa bir yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 33 kişi