İzotop nedir örnek veriniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İzotop nedir örnek veriniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İzotop nedir örnek veriniz

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: izotop nedir örnek veriniz  İzotop: Atom numarası aynı, kütle numarası farklı olan atomlara izotop denir. Diğer bir deyişle proton sayıları aynı (p.s= A.N), nötron sayısı (K.N= p.s + n.s) farklı atomlara izotop denir.
  İzotop veya yerdeş, bir elementin farklı nötron sayısına sahip her bir türüdür. Atom sayısı elemente özgüdür. Diğer bir deyişle her bir elementin proton sayısı diğerinden farklıdır. Bir elementin çekirdeğindeki proton sayısı sabit olmakla birlikte nötron sayısı farklı çekirdekler için farklı olabilir. Elementler bir ya da daha fazla sayıda izotopa sahip olabilirler. çekirdeğindeki proton  Örneğin kalsiyum (Ca) elementinin tüm atomlarında proton sayısı 20 iken 40Ca’da 20, 42Ca’da 22, 43Ca’da 23, 44Ca’da 24, 46Ca’da 26, 48Ca’da 28 adet nötron bulunur (xxCa, xx= proton + nötron sayısı).
  Herhangi bir element için, ağırlıklı atom kütlesi
  Elementin atom kütlesi = (1. İzotop’un kütlesi x İzotop’un doğada bulunma yüzdesi + 2. İzotop’un kütlesi x İzotop’un doğada bulunma yüzdesi + 3. İzotop’un kütlesi x İzotop’un doğada bulunma yüzdesi + …)/100
  İzotop atomların kimyasal özellikleri aynı, fiziksel özellikleri farklıdır.+ Yorum Gönder
izotop hikayeleri,  izotop nedir örnek veriniz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi