Otobiyografi nedir, otobiyografi örneği, hazır otobiyografiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Otobiyografi nedir, otobiyografi örneği, hazır otobiyografiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Otobiyografi nedir, otobiyografi örneği, hazır otobiyografiler
  Soru: Sevgili arkadaşlar bEn6. Sınıfa gidiyorum bana otobiyografi{YAZANLAR} örnek VereBilirLerMi ? 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: otobiyografi örneği

  Otobiyografi nedir, otobiyografi örneği, hazır otobiyografiler,

  Otobiyografi; Kişinin kendi hayatını anlattığı yazıya otobiyografi denir. Otobiyografide doğumdan itibaren otobiyografinin yazıldığı ana kadar yaşananlardan anlatmaya değer olanlar yazılır. Edebiyat, sanat, siyaset, spor vb. alanlarda ünlü bir kişi; diğer insanlarca bilinmeyen yönlerini, başarısını nelere borçlu olduğunu ve nasıl kazandığını anlatmak amacıyla otobiyografisini yazar. Otobiyografi her ne kadar öznel bir anlayışla kaleme alınsa da gerçekler göz ardı edilmemelidir.

  Örnek otobiyografi
  CAN DÜNDAR

  Tek çocuktum.

  60'larda 6'ıncı ayın 16'sında saat 6'yı 56 geçe, 06 trafik kodlu şehirde doğdum. Bu 6'lar hayat boyu peşimi bırakmadı.

  Can Bartu'dan ad takmışlar; adımı ve tutacağım takımı seçme şansım olmadı.

  21 Mayıs 1963.Ankara'da bir ihtilal günü, stüdyoda babam ve annemle...Doğduğumda anayasa kabul edileli birkaç hafta olmuştu ve Menderes'in asılmasına birkaç ay vardı.

  Anayasayı 10 yaşıma gelmeden budadılar, 30'uma varmadan Menderes'in itibarını iade ettiler.
  * * *


  Haziran 1961 tarihli Cumhuriyet: Bizim evi basan selin haberi manşette... Daha göbek bağımın ucu kurumadan evin önünden akan boklu dere taştığından bütün zıbınlarımı sel aldı; çıplak doğdum denilebilir.

  Annem babam memurdu.

  Annemin "daire"sinde, facit hesap makinalarıyla, DMO damgalı daktilolar arasında büyüdüm. Yandaki bina Tuslog'tu. Birtakım kızgın gençler üç günde bir gelip bağırır, çağırır, taşlarlardı. 68 kuşağıyla orada tanıştım.

  * * *

  Kreş yılları-(1964)Usluydum.

  Sabah bir koltuğun üzerine bırakırlar, akşam gelip oradan alırlardı.

  Utanılacak kadar normaldim. Hiçbir oyuncağımı kırmadım, zil çalıp kaçmadım, Ayşegül'lerimi yırtmadım. Şimdi onları tek tek oğlum yırtıyor.

  Pazar'ları Ankara'da banyo günüydü. Koca odun parçalarıyla zor yanan kazanların kaynar sularında tuğla büyüklüğünde yeşil sabunları kafama yiye yiye yıkandım.

  Babamdan fiske yemedim, ama annem feci keseler ve vurdu mu çınlatırdı.

  Babamla 6. yaşgünümde-Lunaparkta alnıma yazısını bırakan kazanın izlerini silmeye çalışıyoruz.(16.06.1966)Ulus'ta Santral Bebe'den giyinirdim. 5 yaşımda teyzem beyaz puantiyeli kırmızı gömleğimin üzerine maşrapayla su dökünce ilk kez intiharı düşündüm. Sonra vazgeçtim.

  6 yaşımda feci bir trafik kazası geçirdim. Bir minibüs taklalar atarak geldi ve içinde bulunduğumuz Citroen'in üstüne çöktü. Arabanın motoru dizlerime bindi, kafam ön cama geçti. Alnıma çizili yara, alın yazısı değil, kaza kalıntısıdır.

  * * *

  Handan halamla lunaparkta (23.09.1967)Sünnet davetiyem...Bir yaşgünümde sünnet oldum. Sünnet davetiyemin üzerinde baltasıyla bir adam ve kenarda bekleyen kedi figürü vardı. "Maşallah" yazılı şapka giydim.

  3-5 arabalık konvoyla kısa bir Ankara turunun ardından Hacı Bayram'a gittik. Tören Harita müdürlüğünün bahçesindeydi,
  ama aksilik işte, Haziran ortasında yağmur yağdı. Neyse ki top ve saat geldi de hediye, sevindim... 3. 3
  Ziyaretçi
  Bilgiler için teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  Ya ßeyler otobiyografide anılara yer verilmiyor.....

 5. 5
  Ziyaretçi
  gerçkten güzel olmuş. proje ödevime çok yardımcı oldu. Şimdi kendi hayatımı yazabilirim.. Teşekkür ederim..

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim benim de ödevim buydu ...

 7. 7
  Ziyaretçi
  Merhaba bn buse 2003 yilinda k.d.zereğlide doğdum su an 13 yaşindayim en sevdiğim ders türkçe matematik ve inkilaptir. Diğer dersleride severim ama en çok bunlari severim. En çok sevdiğim arkadaşlarim:melisa öztürk, nazar yilmaz, ve nazar canbazdir annemin adi hava babamin adi fahrettindir. Babam erdemirde ambulans şöförlüğü yapiyor annem eve hanimi hobilerim futbol oynamak paten sürmektir alişveriş yapmaktir 2 tane köpeğim var birinin adi reks öbirkinin adi rakidir..

 8. 8
  Ziyaretçi
  Merhaba ben Nisa Nur Soyadım DİLEK. İstanbul Üsküdar da doğdum ve şu anda Konya Selçukludayız. Babam polis memuru annem ev hanımıdır. BİZ 4 kardeşiz. Konya Selçukluda Beyhekim İmam Hatip Ortaokulunun 6C sınıfında okuyorum En çok matematik türkçe ve beden derslerini seviyorum. Sevmediğim dersler ise özellikle fen çok sıkıcı geliyor sonra sosyal bilglilerdir

+ Yorum Gönder
otobiyografi,  otobiyografi örnekleri,  otobiyografi örneği,  otobiyografi nedir,  otobiyografiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi