Proteinlerin yapısına katılan elementler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Proteinlerin yapısına katılan elementler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: proteinlerin yapısına katılan elementler nelerdir

  Aslında bizim proteine hiç ihtiyacımız yok. Asıl ihtiyacımız olan proteinin yapı taşları amino asitler. İnsan vücudu 23 amino asite ihtiyaç duyar. 15'ini kendisi üretebilir ama diğer sekizini bizim beslenme yoluyla almamız gerekir, bunlar gerekli amino asitler olarak bilinir. Bu gerekli amino asitlerin hepsi sadece hayvanlarda değil, bitkilerde de bulunuyor. Örneğin yağ içerdiğinden dolayı bir zamanlar diyetlerin baş düşmanı olarak görülen avokadoda bu amino asitlerin hepsi bulunuyor.
  Bütün meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve çekirdekler bu gerekli protein yapı taşlarını bolca içeriyor. Eğer vejetaryen olmayı düşünüyorsanız, proteini nereden alacağınız konusunda kendinizi strese sokmayın lütfen.
  Bolca doğal taze gıda tüketmenizin karşılığında doğa protein eksikliği yüzünden sizi hasta etmeyecektir. Aynı şekilde, balık, et ve süt ürünleri tüketirseniz de günlük amino asit ihtiyacınızı karşılıyor olacaksınız. Ne var ki, vücudunuzu formda ve sağlıklı tutmak için, taze doğal gıdalar da yemelisiniz. Benim önerim soğuk su balığı, bazen çok az süt ürünleridir. Eğer, bir tabak beyaz undan yapılmış makarna ile organik tavuk arasında bir seçim yapmam gerekirse, çoğunlukla et kazanır.
  Vejetaryen mı, vegan mı, "normal" biri mi olacağınız size kalmış. Birkaç küçük kurala uyulduğu sürece, üçü de çok sağlıklı olabilir. Aynı şekilde eğer yanlış bir yöntem izlerseniz, üçü de sağlığa aşırı zarar verebilir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Sağolun ödevime çok yaradı+ Yorum Gönder
proteinlerin yapısına katılan elementler nelerdir,  proteinlerin yapısında bulunan elementler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi