Sakarya Savaşı ile ilgili Kısa Bilgi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sakarya Savaşı ile ilgili Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sakarya Savaşı ile ilgili Kısa Bilgi

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Kurtuluş savaşı sırasında Türklerle Yunanlılar arasında yapılan meydan muharebesi (23 ağustos-13 eylül 1921).

  Sakarya Meydan Savaşı için yapılan en önemli hazırlık ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için halktan yardım istenmesidir. Bu amaçla “Tekalif-i Milliye” (Milli Yükümlülük Emirleri) yayımlanarak halkın orduya giyecek, yiyecek, ulaşım ve silah bakımından destek olması sağlandı.

  Kütahya-Eskişehir Savaşlarında elde ettikleri başarıyı devam ettirmek ve Türk ordusuna son darbeyi vurarak Ankara'yı işgal etmek isteyen Yunanlılar yeni bir saldırı başlattılar. Yapılan Sakarya Savaşı yüz kilometrelik bir cephe üzerinde 22 gün 22 gece sürdü. Mustafa Kemal, Sakarya savaşı'nda dünya savaş tarihine geçen meşhur” “Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz. Büyük küçük her birlik, ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe kurarak çarpışmayı sürdürür. Yanlarındaki birliklerin çekilmek zorunda olduğunu gören birlikler onlara bağlı olamaz. Bulundukları yerde sonuna kadar karşı koyacaklardır.” emrini verdi. 3. 3
  Galus
  Özel Üye
  sakarya savaşı ile ilgili bilgi

  SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ ( 23 AĞUSTOS – 13 EYLÜL 1921 )
  Kütahya – Eskişehir muhaberelerindeki başarılarına güvenen yunanlılar hazırlıklarını tamamladıktan sonra Sakarya ırmağının doğusunda bulunan Türk mevzilerine saldırdı. Ordumuzun sol kanadı Ankara’nın 50 km güneyine kadar çekildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ordularına şu emri verdi “ hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile sulanmadıkça terk olunamaz” böylece 100 km uzunluktaki bütün cephe savaş alanı olarak ilan edildi.
  Türk ordusu 10 Eylül 1921 de karşı taarruza geçti.
  Yunan kralı 15 Ağustosta Kütahya’da yaptığı toplantıda Ankara’yı hedef gösteren emrini vermiş İngiliz istihbarat subaylarını Ankara’da vereceği ziyafete davet etmişti.
  13 Eylül de Sakarya ırmağının doğusundan yunanlılar temizlenmiştir. İyice yorulan Türk birlikleri, yunanlıları ancak Eskişehir’e kadar takip edebilmişlerdi.

  Sakarya Savaşının Sonuçları
  • Mustafa Kemal’in başkomutan olarak katıldığı ilk savaştır.
  • Mustafa Kemal’e TBMM tarafından gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi verildi.
  • 1683 viyana bozgunundan beri devam eden savunma savaşları artık yerini taarruza bırakmıştır.
  • Türk milletinin var olma veya yok olma mücadelesi olan bu savaş sonunda yunan ordusu saldırı gücünü kaybetmiş, yunan “megalı iddiası” tarihe gömülmüştür.
  • Yunanlılar batı Anadolu’da tutunabilmek için kuvvetli savunma hatları oluşturmaya başladılar.
  • İtilaf devletleri arasındaki anlaşmazlıklar daha da arttı.
  • İtalyanlar işgal ettikleri topraklardan tamamen çekildiler.
  • İngilizlerle 23 Ekim1921 de esirlerin karşılıklı değiştirilmesini öngören bir anlaşma imzalandı.
  • İngiltere ile yapılan ve esirlerin değiştirilmesini öngören bu anlaşma ile malta da tutuklu bulunan Türk esirleri serbest bırakıldılar.
  Bu esirlerden Rauf bey de dönmüş ve bir süre sonra başbakan olmuştur. Milli mücadele döneminin en uzun hükümeti olan bu hükümet 4 Ağustos 193 tarihine kadar görev yapmıştır.
  • ABD senatosu Ermenileri desteklemekten vazgeçti
  • Fransa ile Ankara antlaşması imzalandı.
  • Sovyet Rusya ve Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan ile Kars antlaşması imzalandı. 4. 4
  Ziyaretçi
  Bilgiler için teşekkürler

 5. 5
  Ziyaretçi
  sakarya savaşı

  İnönü’de ikinci kez mağlup olan Yunan kuvvetleri hazırlıklarını tamamlayarak, 10 Temmuz 1921’de iki ayrı cepheden taarruza geçerek Türk Ordusunu yok etmek istedilerDesteklenmiş kuvvetleriyle güçlü bir şekilde ilerlemeyi başardılar Türk Ordusu, bu zor durumdan kendisini kurtarmak amacıyla Eskişehir’e kadar çekildi Mustafa Kemal Paşa, 18 Temmuz 1921’de Batı Cephesi karargahına geldi ve durumu yakından görüp incelediTaktiksel bir anlayış sergileyerek ordunun düzenlenip kuvvetlendirilmesi için, Sakarya’nın doğusuna kadar çekilmesini gerekli gördü Bunun üzerine, Türk Ordusu, 25 Temmuz 1921’de taktik savunma yapmak amacıyla Sakarya’nın doğusuna çekildi

  Türk Ordusu Sakarya’nın doğusuna çekilmekle askeri bakımdan büyük bir avantaj elde etti Bu durum Türk kuvvetleri için zor olsa da, Yunanlılar için daha da zor olan bir durum oluşturmuş oluyordu Bu sayede, Türk kuvvetleri düşmanın gelişen taarruzlarının tehdidinden kurtarılmış, Sakarya’nın doğusunda yeniden düzenlenerek savunma gücü artırılmıştı Yunan ordusu ulaştırma şartları ağır bir ortamda ikmal yapma mecburiyeti içerisine giriyordu

 6. 6
  Ziyaretçi
  sakarya yan gelip yatıyor vallaha

 7. 7
  Ziyaretçi
  very good forumalev thenk you
  çok iyi forumalev teşekkürler
  bn türküm merak etmeyin :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekür ederim bilgi kazandım

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim

 10. 10
  Ziyaretçi
  kesin öyledir

 11. 11
  Ziyaretçi

  theanks :D

 12. 12
  Ziyaretçi
  Çok Teşekkürler bilgi için harika oldu ödev

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
sakarya savaşı ile ilgili bilgi,  sakarya savaşı kısa bilgi,  sakarya savaşı hakkında kısa bilgi,  sakarya savaşı ile ilgili kısa bilgi,  sakarya savaşı ile ilgili kısa yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 52 kişi