Böbrek sağlığı için neler yapmalıyız maddeler halinde

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 3457 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Böbrek sağlığı için neler yapmalıyız maddeler halinde ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 37
  Ziyaretçi
  Adım batuhan adanadayım derslerimde çok yardımcı oldu yeni şehir orta okulundayım 5 h sınıfındayım burdan egemene ahmet d. Ya ve merte selamlar kankalarım

 2. 38
  Ziyaretçi
  ödevimi yapabildim sayenizde teşekkür,hadi sizde bu siteden yardım alın kankalar

 3. 39
  Ziyaretçi
  çok tesekuur ler daha götürmedim yüz alırsam sayfanızı paylaşıcam

 4. 40
  Ziyaretçi
  Çok hemde çok teşekkürler. Böylece böbreğimizi nasıl koruyacığımız anladım. Bunları yaparsam daha sağlıklı ve hastalıktan kaçınılmış olurum.

 5. 41
  Ziyaretçi
  gelsin yüzler yaşasın VİCDAN AHMET GÜNER ORTA OKULU

 6. 42
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler zamanım kısaydı ödevimimi hemen yapmama yardım etti

 7. 43
  Ziyaretçi
  çok teşekür ediyorum işallah herkes dersinde veya sınavında başarılı olur kolay gelsin

 8. 44
  Ziyaretçi
  Valla güzeldi biraz ama ilk önce böbrek tanıtılsaydı daha hoş oluru yine de saolun :D

 9. 45
  Ziyaretçi
  çok tşk yoksa bitmştm valla hocanın gözündeidim yapmasaydım gözündn düşerdm tşk bu arada hocam çok yakışıklı

 10. 46
  Ziyaretçi
  Her yıl gerçekleştirilen çeşitli organizasyonlarla toplum genelinde böbrek sağlığıyla ilgili farkındalık yaratmak amaçlanıyor.
  Kronik böbrek hastalığının, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı giderek artan bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken, Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, konuyla ilgili olarak toplumun bilgilendirilmesinin önemine işarat ediyor.


  Toplumda en sık görülen hastalıklar arasında yer alan diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbrek sorunlarının ortaya çıkmasını tetiklediğini söyleyen Doç. Dr. Atasoyu, aşırı tuz kullanımı ve sigara içmenin de böbreklere zarar verdiğine dikkat çekiyor.
  Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, genel sağlığımız açısından son derece önem taşıyan, böbrek sağlığını koruyabilmek için “altın kurallar” olarak belirttiği önerileri sıralıyor:


  1. Hareket edin; Düzenli olarak yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binmek gibi egzersizler yapın ki dinç bir bedene sahip olun ve fazla kilolarınızdan da kurtulun. Böylece diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbreklerde yol açabileceği hasarı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

  2. Kan şekerinizi düzenli kontrol edin; Diyabet, kronik böbrek rahatsızlığına neden olan hastalıklar içinde ilk sırada yer alıyor. Uygun ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programı ile kan şekeri düzeyi ve kan basıncı normal sınırlarda tutularak, böbrekler diyabetin olumsuz etkilerinden korunabilir. Diyabet gelişimi riskine sahipseniz (kilo fazlalığı olan, az hareket eden, ailesinde diyabet bulunan vb.) yılda bir kez kan şekeri ölçümü yaptırın.

  3. Kan basıncınıza dikkat edin; Diyabetik hastalarda sadece kan şekerinin yüksek olması değil, aynı zamanda hastaların hemen hepsinde var olan tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) de böbreklerin hasarlanmasında önemli rol oynar. Tuz kısıtlaması, fazla kilolardan kurtulma, egzersiz ve uygun ilaç tedavisi ile kan basıncı normal sınırlara gelen hastalarda hem böbrek hasarı gelişimi önlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir.

  4. Sağlıklı beslenin ve normal kiloda olun; Sağlıklı beslenme, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini önleyebiliyor. Sağlıklı beslenebilmek için de en başta günlük tuz tüketiminizi azaltın. Özellikle taze yiyecekleri tercih edin, konserveleri ise sudan geçirmeden tüketmeyin.

  5. Yeterli miktarda sıvı alın; Hekiminiz farklı bir şey önermedikçe günlük 1.5 - 2 litre su tüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi riskini azaltır.

  6. Sigara içmeyin; Sigara içilmesi böbrek kan akımında azalmaya neden olur. Böbreğin kan akımı azalması sonucu yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikir. Ayrıca sigara içen kişilerde böbrek kanseri gelişme riski % 50 artıyor.

  7. Gelişigüzel ilaç kullanmayın; Dünyada reçetesiz kullanılan ilaçların çoğu ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar bazen kullanıldıkları doz ve süre ile ilişkili, bazen de hiçbir şekilde doza bağımlı olmaksızın böbrek hasarı oluşturabilirler.

  8. Yılda bir kez böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirin; Diyabetik, hipertansif, kilo fazlalığı olan, ailesinde böbrek hastalığı bulunan kişiler, hekime giderek yılda bir kez böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeli.

 11. 47
  Ziyaretçi
  Çok Güzelmiş :) Daha Yazmadım
  ama annem Yaz yaz dedi 5.SINIF'ım :)

 12. 48
  Ziyaretçi

  teşekkürler dersimi yapmama çok yardımcı oldun.Fakat iyi not alırmıyım bilmiyorum.

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 3457 ... SonuncuSonuncu
böbrek sağlığını korumak için neler yapmalıyız,  böbreklerimizin sağlığını korumak için neler yapmalıyız,  böbreklerimizin sağlığı için neler yapmalıyız,  böbreklerimizin sağlığını korumak için ne yapmalıyız,  böbrek sağliği için neler yapmaliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 186 kişi