Yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı nedir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı kısaca

  Yurtta barış dünyada barış''cümlesi ne anlama gelir?

  Atatürkün söylediği sözlerin anlamları

  Yurtta Sulh Cihanda Sulh ne demek?

  Dünyanın saygıyla andıgı nice milletlere ilham kaynagı olan Mustafa Kemal Atatürk`ün çok güzel bir sözüdür `yurtta sulh, cihanda sulh` Barışcıl bir toplum, barışcıl bir lider oldugu çok güzel vurgulamıştır. Yanlız Atatürk`ün keskin zekası bu kelimelere şöyle bir tehtitkar anlam yüklemiştir, kelimeleri kılı kırk yararcasına irdeleyen dünya liderlerine: `eger benim yurdumda barış(sulh) olursa dünyada da barış(sulh) olur.` Bu cümleyi bugün biz anlamasakda Türkiye`İle ilgili planları olanlar bunu çok iyi anlıyor... 3. 3
  Ziyaretçi
  slm ben bu siteyi begendim 4. 4
  Ziyaretçi
  Teşekkürleer

 5. 5
  Ziyaretçi
  Atatürk ileri görüşlü milletini çok seven bir liderdi. İlerleyip gelişebilmek için barışın mutlak şart olduğunu iyi biliyordu. Balkan savaşları, 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş savaşı derken bu millet savaşlardan çok çekmişti. Geri kalmışlığın sebeplerinden biri de bu savaşlardı. Savaş ülke ekonomilerini yerle bir ettiği için Anadolu insanı fakir kalmıştı. Atatürk 1931 yılında bu sözü söylemiştir. Bu sözle amacı milletinin, iç barışı sağlamış, komşu ülkelerle sorunlarını çözmüş çağdaş devletler seviyesine çıkmasını istiyordu.
  Atatürk, millet hayatı tehlikeye olmadıkça savaşa girilmemesi taraftarıydı. Esas olan barıştır. Büyük önder büyük zaferin kazanılmasından sonra hep barışçı bir siyaset izledi.

  Yurtta barış, beraberliğin ve milli birliğin sonucudur. Yurttaşlar birbirleri ile kavga etmeden huzur içinde, birbirlerinin hak ve özgürlüklerine riayet ederek yaşamalıdırlar. Barış ülkede esenliği sağlar ve barış, kalkınmanın, gelişmenin ve demokrasinin de olmazsa olmazıdır.
  Cihanda barış, devletlerin aralarındaki anlaşmazlıkları görüşerek, masada çözmeleridir. Atatürk Lozan Antlaşmasından sonra devletlerle olan pek çok sorunu barış yolu ile çözümlemiştir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok güzel bir site emeği geçen herkese tşkr ederim ödevime çok yardımcı oldu.

 7. 7
  Ziyaretçi
  benim ödevim buydu

 8. 8
  Ziyaretçi
  işime yaradı ödevimi bitirdim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Açıkladığınız için teşekkür

 10. 10
  Ziyaretçi
  100 aldım çok tşk

 11. 11
  Ziyaretçi

  isime yarıyo valla

 12. 12
  Ziyaretçi
  aynen bende çok beğendim hem bu sayede ödevimi yaptım teşekürler

+ Yorum Gönder
atatürk neden yurtta barış dünyada barış demiştir,  yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı,  yurta barış dünyada barış ile ilgili kompozisyon,  yurtta sulh cihanda sulh ne demek kısaca,  yurtta barış dünyada barış anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 25 kişi