Dinlemenin önemi ile ilgili atasözleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dinlemenin önemi ile ilgili atasözleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dinlemenin önemi ile ilgili atasözleri

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: dinlemenin önemi ile ilgili atasözleri

  Söyleyenden dinleyen arif gerek.
  1. Çok söz söylemek yerine çok dinlemek daha iyidir. Çünkü öğrenmenin en önemli yollarından biri de dinlemektir. Ayrıca çok konuşanın çok hata yaptığı da ortadadır. 2.Kimi konuşmacılar üstü kapalı, sanatlı ve derin anlamlı konuşurlar. Bu durumda söylenenlerin anlaşılması, dinleyenin bilgi ve anlayış yeteneğine bağlı kalır. Dinleyen, ne denmek istendiğini çaba göstererek anlamalıdır.

  Söz gümüşse, sükût altındır.
  Konuşmak her ne kadar iyiyse de, susmak bazen konuşmaktan daha iyi sonuç verir. Öyle ki, hiç ummadığı zamanda bile kişinin sarf ettiği sözler başına iş açabilir; onu zor duruma sokabilir.

  Az söyle, çok dinle.
  Dinlemek, öğrenmenin güzel bir yoludur. Kulak vererek dinleyen insan pek çok şey öğrenebilir. Oysa çok konuşan insanda yanılma payı (özellikle bilmediği konularda) çok olur, hata yapma ihtimalî de artar. Ayrıca kişi yanlış ve çok konuşmalarıyla çevresindekileri rahatsız da edebilir. 3. 3
  Ziyaretçi
  * az söyle çok dinle: kişinin gereksiz konuşmaktansa az konuşması ve konuşulanları dinlemesi daha iyidir.

  * bir dokun bin ah işit (dinle) (kâseifağfurdan): insanları konuşturmak için biraz dertlerini deşmek yeter.

  * bir söyle on dinle: az konuşup çok dinlemek yararlı olur.

  * gönül ferman dinlemez: gönül sevdiğinden asla vazgeçmez.

  * hocanın dediğini yap (söylediğini dinle), yaptığını yapma: öğreten kimseler doğruyu bilirler ama çoğu zaman bunu kendileri yapmazlar.

  * iki dinle bir söyle: çok konuşmak doğru değildir.

  * kendi söyler kendi dinler: ne söylediği anlaşılmaz, söylediği şeylere önem verilmez.

  * kös dinleyen, davula kulak vermez: başından büyük olaylar geçmiş kişi küçük dertleri sorun etmez.

  * tatlı söz dinletir, tatsız söz esnetir: güzel bir konuşmayı dinlemeyi herkes sever, sıkıcı bir konuşma dinlemek zorunda kalanlar, sıkıldıklarını belli etmekten kendilerini alamazlar.

  * terziye “dinlen” demişler, ayağa kalkmış: rahat görünen öyle işler vardır ki onunla uğraşanların dinlenmesi, kimileri için yorucu olan davranışlarla olur.

  * ulu sözü dinlemeyen, uluyakalır: büyüklerin verdiği her öğüt yaşadıkları veya tanık oldukları bir olaya dayanır, bir büyüğün kulak ardı ettiğimiz sözünün önemini, başımız derde girip sızlanmaya başladığımız zaman anlarız.

  * sakalım yok ki sözüm dinlensin: ancak yaşlı kimselerin söz ve öğütleri dinlenir.

  * söyleyenden dinleyen arif gerek: kapalı konuşan bir kişinin ne demek istediğini ancak o konudan haberdar olan kişi anlar. 4. 4
  Ziyaretçi
  Az konuşup çok dinlemek iyidir.

+ Yorum Gönder
dinlemenin önemi ile ilgili atasözleri,  dinlemenin önemini anlatan atasözleri,  dinleme ile ilgili atasözleri,  dinlemenin onemini anlatan atasozleri,  büyük sözü dinlemek ile ilgili atasözleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi