Kütlenin korunumu kanunu nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kütlenin korunumu kanunu nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kütlenin korunumu kanunu nedir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: kütlenin korunumu kanunu nedir  in Korunumu Yasası (Lavoisier Kanunu)
  Kütlenin korunumu yasası, zaman zaman Lomonosov-Lavoisier kanunu olarak da adlandırılan, kapalı bir sistemde var olan çevrimler ve işlemler ne olursa olsun, kütlenin sabit kalacağını belirten kanundur. Denk bir ifadeyle açıklamak gerekirse kütlenin durumu yeniden düzenlenebilir fakat kütle yaratılamaz veya yok edilemez. Böylece, kapalı bir sistem dahilindeki her türlü kimyasal tepkime ve proseste tepkenlerin (yani reaktantların) kütlesi, ürünlerin kütlesine eşit olmalıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kimyasal tepkimeye gire maddelerin kütleleri toplamı, tepkimede oluşan maddelerin kütleleri toplamına eşittir. (Kimyasal tepkimelerde kütlenin korunumu yanında atom sayısı, atom cinsi, elektriksel yük, proton, nötron, elektron sayısı ve atomların çekirdek yapısı da korunur. Molekül sayısı ile maddelerin fiziksel hali ise her tepkimede korunmaz.)
  Kimyasal tepkimede madde yoktan var olamaz ve var olan madde yok olamaz. Tüm dönüşümlerde maddenin miktarı aynı kalır.
  Bir kimyasal tepkimede atomlar yeniden düzenlenir ve sistemden atom kaybolmayacağından tepkime sırasında toplam kütle sabit kalır.
  Lavoisier yaptığı deneylerden birinde kapalı kapta bulunan Sn (kalay) metali, hava ve kabı tartmıştır. Daha sonra Sn metalini yakmış ve oluşan bileşi, kabı tarttığında aynı kütleye sahip olduğunu belirlemiştir.
  NOT:
  Fiziksel olaylarda ve kimyasal reaksiyonlarda kütle korunur.
  NOT:
  Bir kimyasal reaksiyonda giren maddelerin, tamamı biterse artansız, en az biri biterse tam verimli (% 100) reaksiyon denir.+ Yorum Gönder
kütlenin korunumu kanunu nedir,  kütlenin korunumu nedir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi