Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir Kısaca

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Kısaca Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir?

  Düşünceyi geliştirme yolları, daha çok açıklayıcı ve tartışmacı anlatım tekniklerinin içinde kullanılırlar. Düşünceyi geliştirmek için başvurulan yöntemler şunlardır:

  1) TANIMLAMA: Bir kavrama ya da olayın belirgin özellikleriyle tanıtılmasına tanımlama denir. Tanım kısaca “nedir” sorusuna verilen cevaptır. Sözü edilen kavram ya da varlığın ne olduğunun açıklanmasıdır. Daha çok açıklama ve tartışma tekniklerinde kullanılan bu yolla tanımlanan şeyin okurun zihninde daha kolay belirmesi amaçlanır.

  2) ÖRNEKLENDİRME: İleriye sürülen soyut düşüncenin somutlaştırılması yöntemidir. Söylenmek istenilenin okuyucunun kafasında canlandırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Sözü edilen bir düşüncenin zihinlerde somut hâle getirilebilmesi için başvurulan bir düşünceyi geliştirme yoludur.

  3) KARŞILAŞTIRMA: Karşılaştırmada iki varlık, iki kavram ya da iki şey arasındaki benzerlik ve karşıtlıklardan yararlanma söz konusudur. Benzerliklerin ya da karşıtlıkların ortaya konması karşılaştırma ile olur. Birden fazla varlık ya da kavramın aralarındaki benzerlerini ya da farklarını ortaya koymak için başvurulan anlatım yoludur.

  4) TANIK GÖSTERME (ALINTI YAPMA): Anlatılmak istenilen düşüncenin başkalarının görüşlerinden,sözlerinden yararlanarak açıklanması yoludur. Başkalarının aynı konuda söylediği sözler yazı içerisinde alıntı olarak gösterilir.

  5) SAYISAL VERİLERDEN YARARLANMA: Düşünceyi inandırıcı kılmanın yollarından biri de sayısal verilerden yararlanmadır. İnsanlar okuduklarının sayılarla desteklendiğini görürlerse yazıyı daha da inandırıcı bulurlar.

  6) BENZETME: Bir kavramı ya da varlığı başka kavram ya da varlığa ait özelliklerle anlatmadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  bence çok iyi çok bu siteyi seviyorum 4. 4
  Ziyaretçi
  çok beğendim

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel çok beğendim

 6. 6
  Ziyaretçi
  Sağol çok güzel

 7. 7
  Ziyaretçi
  güzel yapmışınız soğol beyler

 8. 8
  Ziyaretçi
  Süper ve çok kısa TEŞEKKÜRLER

 9. 9
  Ziyaretçi
  sağolun çok kısa ve açıklayıcı TEŞEKKÜRLER <3

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok güzel açıklayıcı ve kısa güzelmiş işime yaradı bundan sonra bu siteyi kullanacağım sağolun. hll spr dvm

 11. 11
  Ziyaretçi

  abi çok iyi ya teşekkürler beyler

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
düşünceyi geliştirme yolları kısaca,  düşünceyi geliştirme yolları nelerdir,  düşünceyi geliştirme yolları kısa,  düşünceyi geliştirme yolları nelerdir kısaca,  düşünceyi geliştirme yolları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 22 kişi