Geometrik şekillerin açılımı ve özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Geometrik şekillerin açılımı ve özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Geometrik şekillerin açılımı ve özellikleri

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: geometrik şekillerin açılımı ve özellikleri

  geometrik şekiller ve özellikleri

  Matemetikte Koni - Geometrik Şekil Koni


  Koni, matematikte, bir düzlem içindeki dairenin her noktasını, düzlem dışındaki bir noktaya birleştiren doğru parçalarının meydana getirdiği geometrik şekil.


  Dik üçgenin bir dik kenarı etrafında döndürülmesiyle elde edilen koniye, dik koni veya dönel koni denir. Koniler, tabanlarına göre; dairesel koni, eliptik koni gibi isimler alırlar. Dairesel bir dik koninin taban merkezini tepe noktasına birleştiren doğru parçasına, bu koninin ekseni veya yüksekliği denir. Taban çevresinin herhangi bir noktasını tepeye birleştiren doğru parçasına koninin ana doğrusu veya apotemi adı verilir. Taban çevresinin her noktasını tepeye birleştiren doğru parçalarının meydana getirdiği yüzey, koninin yanal yüzeyi adını alır. Yanal yüzeyin alanı, taban çevresi ile apoteminin çarpımının yarısına eşittir. Taban yarıçapının uzunluğu r, apotemi uzunluğu a ise yanal yüzey alanı= π·r·a olur. Bir dairesel dik koninin hacmi de, taban alanı ile yüksekliğin çarpımının üçte biri alınarak elde edilirr:
  Bir dönel koninin düzlemlerle arakesitine, konikler adı verilir. Herhangi bir koni, tabana paralel bir düzlemle kesilirse, düzlemle taban arasında kalan kısma kesik koni denir.

  Kare: Bütün kenarları ve bütün açıları birbirine eşit olan dörtgene kare denir.
  Kare, dikdörtgenin tüm özelliklerini taşıdığı için dikdörtgendir. Bunu şöyle de açıklayabiliriz , çokgenlerde isimlendirmeler genelde şeklin özelliklerini belirtici şekilde olur yani isminden şeklin neye benzediğini çıkarabilirsiniz. Dikdörtgen'i incelersek DİK-DÖRT-KENAR gibi üç kelimenin birleşiminden oluşmuş bir isme sahip olduğunu görürüz ve kare de bu özelliklere sahip olduğundan her kare bir dikdörtgendir.
  Ayrıca düzgün olma özelliği taşıyan tek dörtgen KAREdir. Düzgün olma, çokgenin her kenar uzunluğunun eşit ve her iç açısının ölçüsünün aynı olması özelliklerini aynı anda barındırmayı gerektirir


  •KARE
  1. Kare

  Bütün kenar uzunlukları eşit ve bütün açıları 90° olan dörtgene kare denir.


  2. Karenin Alanı

  Bir kenarı a olan karenin alanı

  A(ABCD) = a²


  3. Karenin Özellikleri

  a. Karenin köşegenleri birbirini dik ortalar. Köşegenlerin kenarlarla yaptığı açılar 45° dir.


  b. Bir kenarı a olan karenin köşegeni

  |AC| = |BD| = a2+ Yorum Gönder
geometrik şekillerin açılımı ve özellikleri,  geometrik şekillerin özellikleri,  geometrik şekillerin açılımı,  bütüngeometrikşekillerinözellikleri,  karenin acilimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi