Şiir Nedir Özellikleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şiir Nedir Özellikleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Şiir Nedir Özellikleri Nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: şiir nedir özellikleri nelerdir

  Şiiri, insanda güzelduygular uyandıran, onu bir ruh hâlinden başka bir rûh haline götüren; ölçülü, kafiyeli (veya serbest) sanatlı sözler olarak tanımlamak mümkündür.

  Şiir Türleri
  1. Lirik Şiir : Toplumun hemen her kesimini ilgilendiren sevinç veya acı gibi ortak duyguların veya aşk, ayrılık, özlem gibi bireysel duyguların coşkulu bir tarzda işlendiği şiirlere lirik şiir denir. Eski Yunan edebiyatında bu tarz şiirler lir denen bir sazla söylendiği için böyle adlandırılmıştır. Bizim edebiyatımızda halk âşıklarının (veya halk şairlerinin) söylediği şiirlerin çoğu liriktir.

  2. Kahramanlık Şiirleri : Bir milletin hayatında önemli izler bırakan (büyük göçler, savaşlar, doğal afetler vb. gibi) olaylarla, yiğitlik, kahramanlık, mertlik, yurt sevgisi gibi konuların destan havası içinde işlendiği şiirlere kahramanlık şiirleri (epik şiir) denir.

  3. Öğretici Şiirler : bilim, sanat, felsefe, din, ahlâk gibi alanların kurallarını, temel ilkeleri öğretmek ve öğüt vermek amacıyla yazılan şiirlere öğretici şiir (didaktik şiir) denir.

  4. Dramatik Şiir : Heyecan veya üzüntü veren konuların tiyatro (dram, trajedi, komedi) tarzında işlendiği şiirlere dramatik şiir denir.

  5. Pastoral Şiir : tabiat güzelliklerini, çoban ve kır hayatını işleyen şiirlere pastoral şiir denir. Bunlar içinde doğrudan doğruya kır hayatının güzelliğini işleyen kısa şiirler idil; birkaç çobanın kır hayatı, aşk vb. konular üzerinde karşılıklı konuşmaları tarzında yazılanlara eglog denir. (eglog, türk edebiyatında hemen hemen hiç kullanılmamıştır.)

  6. Satirik Şiir : Eleştirici bir anlatımı olan şiirlerdir. Bir kişi, olay, durum, iğneleyici sözlerle, alaylı ifadelerle eleştirilir. Bunlarda didaktik özellikler de görüldüğünden, didaktik şiir içinde de incelenebilir. Ancak açık bir eleştiri olduğundan ayrı bir sınıfa alınması daha doğru olur. Bu tür şiirlere Divan edebiyatında hiciv, Halk edebiyatında taşlama, yeni edebiyatımızda ise yergi verilir.

  Şiirin özellikleri

  Duygu, hayal ve düşüncelerin bir düzene bağlı olarak, çekici bir dil ve ahenkli mısralar içinde aktarılmasıdır.
  Şiiri düz yazıdan ayıran ölçü, mısra, ahenk gibi unsurlar vardır.
  Nazım (şiir) biçimindeki yazılara "manzum"; Nazım parçalarına da "manzume" denir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Bence şiir duygusunu sevgisini mutluluğunu ortaya koyarak bir yazı dizisi 4. 4
  Ziyaretçi
  Mukemmel bır forum tesekkurler.

 5. 5
  Ziyaretçi
  cok iyi tesekkür ederim ödevimde yardımcı oldunuz sağoun :D :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  bence şiir; bir kişinin yaşadıklarını, yaşattıklarını vaya gördüklerini kafiyeli (birbirine uyumlu) bir şekilde duygularını kağıda dökmesidir

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok saolun gerçekten de çok işime yaradı :D :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  her performans dönemi bu sayfaya bakıyorum ve her zaman istediğimi buluyorum teşekkür ederim:D

 9. 9
  Ziyaretçi
  İşte sonunda buldum çok sağolun

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok saolun proje ödevimdi yani fena bir site değil

 11. 11
  Ziyaretçi

  şiiri insanda güzel duygular uyandıran onu bir ruh halinden başka bir ruh haline götüren,ölçülü,kafiyeli yada serbest ölçülü sözler olarak tanımlanır.

 12. 12
  Ziyaretçi
  ödevime yardımcı oldunuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
şiirin özellikleri,  şiir nedir özellikleri nelerdir,  şiir özellikleri,  şiir nedir özellikleri,  şiirin özellikleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi